تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

کانادا دارای یکی از قوی ترین سیستم های آموزشی جهان است. در کانادا، تحصیلات دانشگاهی بر عهده دولت هر ایالت می باشد. هر ایالت قوانین خاص خود را دارد. با این حال قوانین پایه در همه جای کانادا یکسان است. تحصیلات به سه دوره کلی ابتدایی، دبیرستان و بعد از دبیرستان تقسیم می شود.

در کانادا مدارس به لحاظ نوع مذهب به سه دسته کاتولیک، مسیحی و بدون مذهب خاص تقسیم بندی می شوند. مدارس به دو دسته دولتی و غیر دولتی تقسیم می شوند. مدارس دولتی رایگان هستند و مدارس بخش خصوصی شهریه دارند. دانشگاه ها نیز همین تقسیم بندی را دارند. در دانشگاه های دولتی نیز شهریه باید پرداخت شود اما میزان آن به اندازه دانشگاه خصوصی نیست.
آیا می دانید؟

در سال ۲۰۱۳ بیش از ۲۹۰ هزار دانشجوی خارجی، کانادا را برای تحصیل انتخاب کرده اند.
طبق روال هر سال رده بندی بهترین دانشگاه های جهان از سوی موسسه معتبر و شناخته شده Times Higher Education World

اعلام میشود و همچنان دانشگاه هاروارد آمریکا بدون رقیب و پیشتاز با اختلاف بسیار نسبت به سایر دانشگاه های جهان در صدر قرار گرفت.

دانشگاه های کمبریج و آکسفورد از انگلستان و ام آی تی و استنفورد از آمریکا هم در جایگاه های دوم تا پنجم قرار گرفتند اما تغییرات مهم این فهرست مربوط به دانشگاه های کانادایی می شد. دانشگاه تورنتو با عملکردی بهتر از سال قبل و با چهار پله صعود به عنوان بهترین دانشگاه کانادا در رده شانزدهم این رده بندی این فهرست جای گرفت.

ولی دانشگاه یوبی‌سی با افت محسوسی در رده سی و هفتم قرار گرفت و دانشگاه مک گیل استان کبک، یک رده بهتر و در جایگاه سی و ششم ایستاد.

به این ترتیب یو بی سی دیگر عنوان دومین دانشگاه برتر کانادا را دارا نیست و مک گیل این جایگاه را از آن خود کرد.

از دیگر دانشگاه های کانادا در بین یکصد دانشگاه برتر دنیا اثری دیده نمی شود.
فارغ التحصیلان کانادایی از لحاظ میزان دانش و مهارت در میان ۵ رتبه اول جهانی و رتبه اول در میان کشورهای انگلیسی زبان هستند.

بودجه تحقیقاتی دریافتی کانادا، بیش از دو برابر کشور های دیگر G۸ است

تحصیلات ابتدایی:

کودکان معمولا از ۵ سالگی وارد مهد کودک می شوند. تحصیلات ابتدایی بسته به نوع ایالت تا ۶ سال است. پس از آن در برخی ایالات ۲ سال دوره راهنمایی وجود دارد و در غیر این صورت، دوره ابتدایی ۸ سال خواهد شد. در کبک، تحصیلات ابتدایی تا ۶ سال است و بعد از آن دانش آموز مستقیم وارد دبیرستان می شود.
تحصیلات دبیرستان:

تحصیلات دبیرستان معمولا به سال های ۹ تا ۱۲ اطلاق می شود. در ایالاتی که دوره راهنمایی دارند، دبیرستان سال های ۷ و۸ است. در کبک دبیرستان از سال ۷ تا ۱۱ است و بعد از آن دانش آموز قبل از ورود به دانشگاه باید یک دوره دو ساله را در CEGEP بگذراند.
تحصیلات بعد از دبیرستان:

شامل، فنی حرفه ای، کالج ها و دانشگاه هاست.

دوره های زبان:

دوره های زبان، انگلیسی یا فرانسه در راهنمایی ارائه می شوند و پس از آن در دوره های دبیرستان و دانشگاه ها نیز ادامه می یابند.
دانشگاه های کانادا:

دانشگاه های کانادا در سراسر جهان شناخته شده می باشند. از هر یک میلیون دانشجو، تعداد ۷۰ هزار تن دانشجوی خارجی هستند که از ۱۳۰ ملیت مختلف می آیند. مقاطع تحصیلی عبارتند از کارشناسی ۴ یا ۴ ساله، گواهی ارشد ۲ ساله، کارشناسی ارشد و دکترا. دانشگاه ها با هم تفاوت دارند، برخی بزرگ و برخی کوچک اند. برخی تعداد زیادی رشته دارند و برخی دیگر در رشته های خاصی متمرکز هستند. دانشگاه ها می توانند از ۸۰ تا ۵۰ هزار دانشجوی کارشناسی داشته باشند. یک دانشگاه می تواند تا ۸۴۰ رشته تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارائه دهد. اکثر دانشگاه ها خوابگاه دارند.
بزرگترین دانشگاه های کانادا:

 

میزان ۷% دانشجویان کارشناسی، دانشجویان خارجی هستند.
محبوب ترین رشته های تحصیلی در میان دانشجویان خارجی: