نقشه یوکان

استان یوکان غربی ترین و کوچکترین استان شمال غرب کانادا می باشد.

مقدمه ای بر استان یوکان

استان یوکان

استان یوکان (Yukon) غربی ترین و کوچکترین استان شمال غرب کانادا می باشد.اسم این استان از کلمه “رودخانه بزرگ” در زبان محلی  گرفته شده است. جمعیت این استان در حدود ۳۶۰۰۰ نفر می باشد که بیش از ۷۰ درصد آن (۲۵۲۰۰ نفر) در شهر مرکزی وایت هورس (Whitehorse) زندگی می کنند. در حدود یک چهارم ساکنین ایالت، بومی بوده و این استان خانه ۱۴ ملیت اولیه کانادا با ۸ زبان مختلف می باشد. یوکان در بالای اقیانوس منجمد شمالی در مرز ایالت Alaskaواقع شده است. دمای این استان از ۱۸- درجه در ژانویه تا تقریباً ۱۴ درجه در جولای می رسد.

اشتغال و اقتصاد در یوکان

اقتصاد این ایالت کاملاً به منابع طبیعی غنی آن بستگی دارد. صنعت معدن با اختصاص ۳۰ درصد اقتصاد، بزرگترین صنعت این استان محسوب می شود.اهمیت صنعت معدن در این استان  به اواخر قرن نوزدهم بر می گردد. در آن موقع کشف طلا منجر به هجوم مردم(Klondike Gold Rush)  به این استان شد. فقط در ماه های اولیه ۳۰۰۰۰ – ۴۰۰۰۰ نفر به این استان آمدند که مقدمه پیدایش منطقه یوکان بود.تجارت و کارهای اداری بعد از منابع طبیعی دومین بخش اصلی اقتصاد در این استان محسوب می شود.  علاوه بر این کارهای دولتی با ۲۰ درصد کل اشتغال منبع اصلی فعالیت اقتصادی در شهر مرکزی Whitehorse می باشد. اقتصاد این ایالت تدریجاً در حال تغییر بوده است. هم اکنون توریست بخش قابل توجهی از مشاغل و خدمات را تامین می کند.بیکاری فصلی در Whitehorse از ۶.۵ درصد در ژوئن تا کمی بالای ۴ درصد در دسامبر تغییر می کند که پایین تر از میانگین کانادا است.

استاندارد زندگی در یوکان

هزینه زندگی در این استان به طور کلی از استانهای جنوبی کانادا بیشتر است با این حال هزینه زندگی در وایت هورس (Whitehorse) از هر جای دیگر در یوکان و بیشتر استانهای شمالی کانادا کمتر می باشد. میانگین درآمد سالیانه در استان مذکور بیشتر از ۴۵,۰۰۰$ می باشد که جوابگوی هزینه های بالای زندگی در این استان است.بخش اصلی کار در ایالت بر اساس فصل بوده و استاندارد درآمد هفتگی از میانگین کانادا بیشتر است. به علاوه، در یوکان مالیات منطقه ای فروش اعمال نمی شود.اخیراً حداقل حقوق، به ۸.۹۳$ در ساعت افزایش یافته است.

مسکن در یوکان

یکی از ویژگی های این ایالت آسان بودن خرید مسکن می باشد. هزینه میانگین خرید خانه در استان مذکور حدود ۲۱۰۰۰۰$  می باشد. قیمتها با توجه به محله زندگی از۱۵۰,۰۰۰$ تا ۳۰۰,۰۰۰ تغییر می کند. اجاره خانه که توسط Census در سال ۲۰۰۱ محاسب شده حدود ۱۰۰۰$ بود.

تحصیلات در یوکان

تمامی شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم می توانند تا سن ۲۰ سالگی و تا پایان دبیرستان از تحصیلات رایگان دولتی استفاده کنند. در این ایالت تحصیلات جامع عمومی از مهدکودک تا سال ۱۲ فراهم می باشد. در ضمن، سیستم آموزش عمومی برنامه کارآموزی و کارورزی دارد که با آموزش مهارت به جوانان آنها را جهت کار حین تحصیل آماده می سازد.برنامه تحصیلی این استان به پیروی از استان هم جوار بیریتیش کلمبیا می باشد.در یوکان یک مؤسسه عالی با نام Yukon College وجود دارد که در Whitehorse واقع شده است. در این کالج کوچک کمتر از ۱۰۰۰ دانشجوی تمام وقت و تقریباً ۳۰۰۰ دانشجوی پاره وقت در حال تحصیل می باشند. رشته های هنر، علوم، مطالعات شمالی، مدیرت منابع و آموزش حفاظت از منابع طبیعی در این دانشگاه ارائه می شود. برنامه های مهارت آموزی علوم کامپیوتری، مدیریت تجاری، مدیریت اداری، توریست و هنرهای آشپزی نیز از دیگر دوره های موجود در این دانشگاه می باشد. کالج یوکان عضو دانشگاه Arctic که شبکه بین المللی مراکز آموزش عالی در بخش قطب شمالی است، می باشد.

بهداشت در یوکان

با توجه به قوانین کانادا تمامی استانها و مناطق کانادا برای شهروندان و دارندگان اقامت دائم خدمات درمانی عمومی و دولتی فراهم می سازند. به عبارت دیگر، هزینه تمامی خدمات درمانی اولیه به طور مستقیم از بیمار اخذ نمی شود. مراقبت های بهداشتی غیر ضروری مانند عمل زیبایی و مراقبت های دهان و دندان معمولاً رایگان نمی باشد. البته لیست خدمات درمانی رایگان در هر استان متفاوت است.

تاریخچه یوکان

این ایالت زاییده هجوم برای کشف طلا Klondike در اواخر قرن نوزدهم می باشد. ابتدا، یوکان بخشی از محدوده شمال غرب کانادا بوده است. در سال ۱۸۹۶ کشف مقادیر طلا در رودخانه Klondike موجب هجوم مردم به این منطقه شد. در مدت کمتر از یک سال ۳۰۰۰۰ – ۴۰۰۰۰ نفر وارد این منطقه شدند. دولت کانادا جهت کنترل این جمعیت افزایش یافته، منطقه یوکان را به یک استان مجزا تبدیل ساخت.اگرچه صنعت معدن تازه در این استان شکل گرفته بود ولی خیلی زود بسیاری از ساکنان آنجا را ترک کردند. هجوم طلا Klondike موجب اکتشافات بعدی و هجوم افراد در سالهای بعدی شد. امروزه معدن نقش اساسی در اقتصاد استان ایفا می کند. از جمله این معادن سرب، نقره و روی می باشند.

فرهنگ یوکان

فرهنگ این استان آمیزه ای از فرهنگ مدرن چند ملیتی کانادا با روحیه جنگجویی طالبان کشف طلا در Klondike می باشد. این روحیه مراتب پیدایش یک جامعه گرم در قلب آب و هوایی سرد را فراهم می سازد. این جامعه کوچک ولی مهمان نواز دارای یک هویت خاص بوده که سُنت آن را زنده نگاه داشته است.

جمعیت یوکان

امروزه بالغ بر ۳۰,۰۰۰ نفر در یوکان ساکن می باشند. جمعیت یوکان با توجه به کشف چندین معدن افزایش یافته است اما نه به اندازه هجوم اولیه جهت کشف طلا در Klondike. بومیان یک چهارم جمعیت یوکان را تشکیل می دهند. که بیشترین نسبت در بین استانهای کانادا می باشد. جمعیت این استان متشکل از فرهنگ های مختلف از سراسر جهان است.

مهاجرت به یوکان

یوکان با داشتن جمعیت کم پذیرای اصلی مهاجر نمی باشد. علاوه بر کسانی که بدنبال کشف طلا در Klondike وارد این استان شدند، سالانه مهاجران جهت استفاده از مزایای این استان بویژه صنعت معدن به این منطقه مهاجرت می کنند.این استان مانند بقیه استانهای کانادا با کمک مهاجران شکل گرفته است. مقصد بیشتر مهاجران به شهر Whitehorse در این استان می باشد. برای جذب مهاجر به این استان، یوکان در برنامه انتخابی استانی شرکت کرده است تا روند مهاجرت به کانادا سرعت بگیرد.

دولت یوکان

از آنجایی که یوکان بیشتر محدوده به حساب می آید تا ایالت ، دولت آن قدرت محدودتری نسبت به سایر استانهای کنفدراسیون کانادا دارد. این ایالت در مجلس فدرال و مجلس دموکراتیک خود نماینده دارد. ۱۸ نماینده در مجلس قانون گذاری یوکان مشغول به کار هستند ( واقع در Whitehorse ).

شهر اصلی یوکانوایت هورس (Whitehorse)

وایت هورس (Whitehorse) مرکزی حدود ۲۳۰۰۰ نفر را در خود جای داده است. این شهر با توجه به رودخانه خروشان Whitehorse( که شبیه به یال اسب می باشد) که در اطراف این شهر قراردارد نام گرفته است. این شهر از سال ۱۹۵۳ به بعد مرکز استان یوکان بوده است.قبل از آن شهر Dawson مرکز استان بود. اقتصاد اصلی این شهر را خدمات دولتی و سپس صنعت معدن تشکیل میدهند.WhiteHorseCity مرکز فرهنگی این منطقه می باشد. این شهر میزبان بازیهای زمستانی مردان منطقه قطب شمال کانادا می باشد و بزودی میزبان بازیهای زمستانی کانادا خواهد شد که در این رویداد مهم هر ساله ورزشکاران تراز اول کانادا شرکت می کنند. به علاوه، فعالیت فرهنگی بسیاری در این شهر انجام می پذیرد از جمله فستیوال زمستانی Frostbite که گرمابخش زمستان سرد این شهر است.