بعد از انتشار گزارشی که نشان می‌دهد نخست‌وزیر کانادا قوانین اخلاق حرفه‌ای را شکسته است، اندرو شی‌یر، رهبر حزب محافظه‌کاران از نمایندگان لیبرال مجلس عوام کانادا در کمیته اخلاقی مجلس خواسته تا به ادامه بررسی رسوایی کمپانی اس‌ان‌سی لاوالین رای موافق دهند.
روز چهارشنبه، دیده‌بان اخلاقی کانادا گزارش نهایی خود از ماجرای پرونده شرکت پیمانکاری SNC-Lavalin را منتشر کرد. پرونده‌ای که در جریان آن وزیر دادگستری و وزیر خزانه‌داری به نشانه اعتراض به جاستین ترودو استعفا دادند و مشاور ارشد نخست‌وزیر هم برای دور نگه داشتن حواشی از بدنه دولت، از کار در دفتر ترودو کنار کشید.
در این گزارش، دیده‌بان اخلاقی فدرال به صراحت اشاره دارد که نخست‌وزیر با تحت فشار قرار دادن دادستان کل و وزیر دادگستری وقت کشور برای توقف تعقیب کیفری شرکت اس‌ان‌سی لاوالین، قوانین و اصول «تعارض منافع» را زیر پا گذاشته است. موضوعی که تا این لحظه جاستین ترودو ضمن پذیرفتن، از عذرخواهی کردن بابت آن سرباز زده است. مخصوصا عذرخواهی از جودی ویلسون ریبولد، وزیر سابق دادگستری که گویا به دلیل مقاومت در برابر فشارهای نخست‌وزیر، در هیئت دولت جابجا شده و در نهایت مجبور به استعفا گردیده است.
گزارش ماریو دیون (Mario Dion) تصریح دارد که تلاش نخست‌وزیر برای تغییر مسیر قضایی پرونده شرکت SNC مغایر بخش ۹ قانون است که صاحب‌منصبان دولتی را از دخالت در تصمیم‌هایی که منجر به منفعت شخصی کسی گردد، منع می‌کند.
در قانون به صراحت قید شده که دادستان‌ها باید بتوانند کاملا مستقل و به دور از هرگونه فشار از طرف شخص سوم و چهره‌های سیاسی، روند قضایی پرونده را بر اساس روح قانون پیش ببرند. اثرگذاری سیاستمداران ممکن است در جایی به نفع عمومی باشد اما در جایی دیگر می‌تواند به ضرر عده‌ای دیگر تمام شود و در کل به حکمرانی قانون که چکیده و روح زمامداری در کاناداست، خدشه وارد می‌کند.
نخست‌وزیر و اعضای کابینه می‌توانند با دادستان کل  مشورت کنند و به او مشاوره دهند اما نمی‌توانند در جریان رسیدگی به یک پرونده قضایی، مداخله نموده و مسیر اعمال قانون را عوض کنند.
شرکت اس‌ان‌سی لاوالین، بزرگ‌ترین پیمانکار ساختمانی کانادا با بیش از ۹ هزار پرسنل در سطح کشور است که دفتر مرکزی آن در شهر مونترال قرار دارد. جاستین ترودو نیز خود از منطقه پاپینو در مونترال نماینده مجلس شده است. در یکی از مکالمات لو رفته توسط جودی ویلسون ریبولد، کسی که مشغول چانه‌زنی با وزیر دادگستری بوده به صراحت اشاره می‌کند که برای نخست وزیر جالب نیست که یک شرکت بزرگ و کارآفرین در منطقه او به دلیل یک پرونده فساد مالی مجبور به اخراج کارمندانش شود.
جاستین ترودو می‌گوید که این کار را برای حفاظت از هزاران شغلی انجام داده که با محاکمه بزرگترین شرکت پیمانکاری کانادا از دست می‌رفته است.
اندرو شی‌یر، رهبر حزب محافظه‌کاران کانادا پیرو این خبر در روز 17 آگوست و در یک کنفرانس خبری در نیوبرانزویک از ۶ عضو لیبرال کمیته اخلاقی مجلس که اکثریت این کمیته را تشکیل می‌دهند، خواسته است تا در نشست هفته آینده این کمیته به طرح ادامه تحقیقات از میزان دخالت نخست‌وزیر در این ماجرا رای مثبت دهند.
اکثریت کمیته اخلاقی مجلس با لیبرال‌هاست و قبلا هم در چند نوبت به بررسی رسوایی اس‌ان‌سی لاوالین رای منفی داده بودند. آقای شی‌یر می‌گوید حالا دیگر نمایندگان لیبرال باید پشت سر کانادا، کانادایی‌ها و قانون بایستند و بگذارند به این ماجرا، نور حقیقت تابانده شود.
شی‌یر همچنین اضافه کرد که قصد دارد کمپین بزرگی به راه بیندازد تا مردم را تشویق کند با نمایندگان محلی خود تماس بگیرند و آنها را تحت فشار قرار دهند که پیگیر این موضوع باشند.
شی‌یر حتی پا را از این هم فراتر گذاشته و ضمن اینکه رفتار نخست‌وزیر را خیانت به اعتماد مردم و حزب لیبرال نامید، اضافه کرد که از نظر او آنقدر شواهد وجود دارد که باید پلیس کانادا (RCMP) به این پرونده ورود پیدا کرده و تحقیقات خود را آغاز کند.
اندرو شی‌یر همچنین افزود که هنوز جاستین ترودو برای مطالعه بیشتر این پرونده سنگ‌ پراکنی می‌کند و برای نمونه به نه نفری که نخست‌وزیر اجازه نداده در برابر مجلس شهادت دهند، اشاره نمود. او با اشاره به تغییر مداوم داستان تعریف شده از زبان نخست‌وزیر، تلاش های جاستین ترودو را «سرپوش گذاشتن» بر حقیقت نامید.
پیرو انتشار این گزارش رهبران دو حزب عمده مخالف دولت از احزاب محافظه‌کار و نئودموکرات درخواست برگزاری نشست فوری کمیته اخلاقی مجلس را داده‌اند تا به بررسی گزارش «دیون» بپردازد.
ترودو پس از انتشار این گزارش گفته که به کمیته تحقیق و گزارش آن احترام می‌گذارد و مسئولیت کارهایی که کرده را می‌پذیرد هرچند با برخی از نتیجه‌گیری‌های ماریو دیون مخصوصاً درخصوص ناصحیح بودن ارتباط نخست‌وزیر با دادستان کل، مخالف است.
تیتر صفحه نخست برخی از روزنامه های کانادا درباره سرنوشت جاستین ترودر در انتخابات پیش‌رو و وضعیت وی در پرونده ذکر شده را هم دنبال کنید:
تورنتو استار: جاستین ترودو، اکنون در دستان رأی دهندگان
روزنامه تورنتو استار نوشته است:
ماریو دیون، کمیسر فدرال امور اخلاقی، به این نتیجه رسیده است که نخست وزیر جاستین ترودو، سال گذشته، هنگامی که برای نجات شرکت اسانسی لاوالین از محکومیت کیفری، فشار سیاسی نامناسبی بر دادستان کل وقت جودی ویلسون–ریبولد وارد میکرد، قوانین اخلاقی را زیر پا گذاشته است.
در ادامه این گزارش آمده است:
گزارش کمیسر اخلاقی وجود همکاریهای نزدیک بین دفتر نخست وزیری و شرکت اس‌ان‌سی لاوالین را فاش کرده است.
در گزارش کمیسر اخلاقی جزئیات تماسهای بیشماری ذکر شده است.
این تماس‌ها بین شرکت اس‌ان‌سی لاوالین و دفتر نخست وزیر جاستین ترودو اتفاق افتاده بود.
تورنتو استار سپس ادامه داده:
یافته‌های گزارش، نکوهش آمیز [damning] است.
سرنوشت نخست وزیر، اکنون در دستان رأی دهندگان قرار دارد.
گزارش کمیسر امور اخلاقی دربارهی موضوع اس‌ان‌سی لاوالین، نکوهش آمیزترین یافته‌هایی است که یک مأمور پارلمانی، تا به حال علیه نخست وزیری در مسند قدرت، ارائه کرده است.
ونکوور سان: یک نبرد انتخاباتی تمام عیار برای جاستین ترودو
روزنامه ونکوور سان به تاثیر این رای در انتخابات پرداخته است.
رأی کمیسر اخلاقی صحنه را برای یک نبرد انتخاباتی تمام عیار آماده کرده است.
کارشناسان پیش‌بینی میکنند که گزارش جنجال برانگیز کمیسر اخلاقی درباره غیر قانونی بودن مداخلات نخست وزیر در روند قضایی پروندهی اس‌ان‌سی لاوالین، میتواند به لیبرالها صدمه بزند.
این مساله به طور خاص، از شانس طالب نورمحمد، در رقابت با جودی ویلسون–ریبولد بر سر کرسی ونکوور–گرانویل، بکاهد.
گلوب‌اندمیل: جاستین ترودو شخصاً درگیر پرونده بوده است
روزنامه گلوب اند میل از نظارت شخصی ترودو بر روند جلوگیری از محکومیت این شرکت سخن گفته و نوشته است:
در گزارش کمیسر اخلاقی آمده است که نخست وزیر جاستین ترودو، شخصاً بر تلاشهای دولت خود برای جلوگیری از محکومیت شرکت مهندسی اس‌ان‌سی لاوالین در دادگاه نظارت داشته است.
او با این کار، اختیارات دادستان کل سابق را تضعیف ساخته و قوانین اخلاقی کانادا را نقض کرده است.
روزنامه گلوب اند میل سپس به بانک مونترال پرداخته و نوشته است:
ارتباطات دفتر نخست وزیری؛ از بانک مونترال به طور خاص در گزارش کمیسر اخلاقی نام برده نشده است.
اما جزئیات نقش رابرت ریچارد، رئیس هیئت مدیره این بانک و کوین لینچ، نایب رئیس دفتر نخست وزیر، در لابیگری با لیبرالها از جانب شرکت اس‌ان‌سی لاوالین، ذکر شده است.
نشنال پست:‌ بوی تند سوء استفاده از قدرت
روزنامه نشنال پست جملهای از ماریو دیون، کمیسر امور اخلاقی را به عنوان تیتر خود برگزیده که نوشته است:
شواهد به وضوح نشان میدهد که آقای ترودو، آگاهانه تلاش کرده است که هم به طور مستقیم و هم از طریق اقدامات نمایندگان خود، بر خانم ویلسون–ریبولد تأثیر بگذارد.
این دومین باری است که در کمتر از دو سال، کمیسر امور اخلاقی کانادا نخست وزیر جاستین ترودو را به نقض قانون تعارض منافع محکوم میکند.
روزنامه نشنال پست همچنین در مقاله‌ای مستقیم تر وارد این موضوع شده و نوشته است:
قاب نخست وزیر یک بار دیگر لغزیده و کنار رفته است. جاستین ترودو چهرهای توهم گونه از خود به عنوان رهبری شریف و پایبند به اصول ساخته است؛ اما واقعیتهای موجود از چنین تصویری حمایت نمیکند.
مقاله دیگری در نشنال پست نوشته است:
بوی تند سوء استفاده از قدرت به مشام میرسد.
پیش از انتشار این گزارش نیز مثل روز روشن بود که نخست وزیر و مقامات دولت او، مکرراً و با تمام قوا، دادستان کل سابق جودی ویلسون–ریبولد را تحت فشار گذاشته بودند.
هدف آنها این بود که او در روند محاکمه قانونی غول مهندسی کبک، مداخله نماید.
سیب سرخ رنگ انتخابات و همای سعادت اداره کانادا
همیشه انتخابات سیب سرخ رنگی است که در هوا هزار چرخ میزند تا در واپسین روز بر زمین بنشیند.
۷۰ روز باید انتظار کشید و دید همای مدیریت کانادا امسال بر روی شانه‌های کدام حزب مینشیند.

مشاوره مهاجرتی

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :