براساس یک رتبه بندی که اخیراً در مورد وضعیت بازار صنعت تکنولوژی انجام شده است، شهر تورنتوی کانادا در بین سه شهر برتر حوزه ی تکنولوژی در کشورهای کانادا و ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. شهر تورنتو که بین اهالی خود این شهر به آن The Six می گویند (چرا که این شهر حاصل ادغام شش بخش است)، جایگاه سوم را در رتبه بندی استعداد تکنولوژی ازآن خود کرده است.
گفتنی است این گزارش 50 بازار تکنولوژی را در کانادا و آمریکا رتبه بندی کرده است و در این امر، معیارهایی نظیر رشد شغل، فارغ التحصیلان حوزه تکنولوژی و تامین نیروی کار را لحاظ کرده است. همچنین جالب است بدانید که، جایگاه نخست متعلق به Bay Area سن فرانسیسکو و رتبه ی دوم به سیاتل آمریکا تعلق گرفته است.
تورنتو جلوتر از شهرهای واشنگتن، نیویورک و آستن تگزاس قرار گرفته است. همچنین، این شهر برترین شهر به لحاظ جذب استعدادهای فکری لقب گرفته است که از سال 2013 تا کنون 80,100 شغل در حوزه تکنولوژی ایجاد نموده است. به بیان بهتر، مجموع مشاغل ایجاد شده از سال 2013 تا کنون در تورنتو در زمینه تکنولوژی با مشاغل سن فرانسیسکو برابری می کند.
تورنتو، سن فرانسیسکو و سیاتل جزو سه شهر برتر در زمینه مشاغل مربوط به تکنولوژی قرار گرفته اند. این در حالی است که شهری مثل ونکوور از جایگاه سیزدهم به دوازدهم رسید که نشان از بهبود بسیار خوبی در این رابطه است که هیچ یک از شهرهای امریکای شمالی طی یک سال اخیر آن را تجربه نکرده است. مونترال نیز جایگاه سیزدهم و اتاوا پایتخت کانادا رتبه نوزدهم را به خود اختصاص داده است.
مهاجرت؛ پاسخگوی نیاز بخش تکنولوژی
افزایش سریع بخش تکنولوژی مستلزم بهبود دسترسی به استعدادهای بین المللی در زمینه فناوری اطلاعات است تا از این طریق کمبود نیروی کار جبران شود؛ به همین منظور دولت فدرال کانادا و چندین استان دیگر گام هایی را برای بهبود فرایندهای جذب مهاجر برداشته اند.
اکسپرس اینتری
سیستم اکسپرس اینتری فدرال کانادا اصلی ترین مسیر جذب مهاجران ماهر و متخصصین فناوری اطلاعات است. این افراد از این طریق می توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. در سال 2018، متقاضیان اکسپرس اینتری بیش از هر شغل دیگر این سه شغل را داشتند:

  • مهندسین و طراحان نرم افزار
  • تحلیلگرها و مشاوران فناوری اطلاعات
  • برنامه نویسان و توسعه دهندگان رسانه های اینترکتیو

البته باید توجه داشت که هنگام انتخاب متقاضیان از صف انتظار اکسپرس اینتری توجهی به عنوان شغلی نمی شود بلکه معیارهایی نظیر سن، تحصیلات، تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسه، سابقه کار و معیارهای دیگر لحاظ می گردند.
دولت کانادا از تعداد معینی از متقاضیان که بالاترین امتیاز را دارند طی پذیرش های متوالی برای تقاضا جهت اقامت دائم دعوتنامه صادر می کند.
برنامه های مهاجرت استانی
متقاضیان شاغل درمشاغل مذکور که امتیازشان در سیستم جامع رتبه بندی پایین تر از حد نصاب است می توانند چشم امید به انتخاب شدن از طرف استان را داشته باشند تا بلکه از این طریق امتیاز خود را بالا ببرند. در صورتی که متقاضی از طرف استان انتخاب شود، 600 امتیاز اضافی علاوه بر امتیازات حال حاضر خود، در سیستم جامع رتبه بندی کسب خواهد کرد.
استعداد جهانی
این فقط اکسپرس اینتری و برنامه های مهاجرتی نیستند که به جذب متخصصین فناوری اطلاعات کمک می کنند؛ بلکه شرکت  ها و کارگران ماهر و متخصص خارجی می توانند از مسیر مهاجرتی استعداد جهانی هم استفاده کنند. این مسیر مهاجرتی به شرکت های کانادایی اجازه میدهد تا طی دو هفته برای کارگران واجد شرایطی که دارای مشاغل دارای تخصص و سابقه کار هستند ویزای کار دریافت کنند. این مشاغل عبارت اند از:

  • مهندسین کامپیوتر
  • برنامه نویسان کامپیوتر
  • مهندسین و طراحان نرم افزار
  • توسعه دهندگان و طراحان وبسایت

مسیر مهاجرتی ذکر شده در سال 2017 معرفی شده و تا کنون بیش از 24 هزار کارگر ماهر خارجی از این طریق در کانادا استخدام شده اند.

مشاوره مهاجرتی

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :