جغرافیای استرالیا

استرالیا 50 درصد بزرگتر از اروپاست، اما تراکم جمعیتش کمترین درصد جهان را دارد. از لحاظ متنوع بودن آب و هوا، وجود حیوانات دیدنی، گونه های مختلف و محیط زیست مقام چهاردهم را در کشورهای مختلف داراست. مرکز این سرزمین پست و اطراف آن مرتفع است، در قسمت پست مرکزی دریاچه ای به نام دریاچه تورنس قرار دارد و در ساحل شرقی آن سلسله جبالی قرار دارد که ان را سلسله جبال آلپ می نامند. گفتنی است بلندترین قله آن 3241 متر ارتفاع دارد. آب و هوای استرالیا نواحی بسیار حاصلخیزی دارد که نقش موثری در تغذیه دنیا را داراست. قسمت مرکزی آن خشک و سوزان و قسمت شرق و جنوب شرقی مرطوب و معتدل است. استرالیایی ها بیش از 3000 ساعت در سال آفتاب می بینند. محصول استرالیا نیشکر٬ پنبه ٬ غلات ٬ گوشت گاو ٬ پشم گوسفند و گوشت شتر مرغ است. رودخانه های مهم آن، دارلینگ و مورای است که به یکدیگر متصل شده اند. می توان شهرهای بزرگ آن را ملبورن، سیدنی ٬ آدلاید، پرت ٬ بندرداروین و بریسبین نام برد. یولورو یک تخته سنگی به بلندی 3/6 و به عرض 2 و به قطر 9/4 کیلومتر می باشد که یکی از زیباترین و منحصربه فردترین سنگ های استرالیا و جهان است. این سنگ بر اثر تابش خورشید تغییر رنگ می دهد، یعنی رنگ آن در سحرگاه با هنگام ظهر متفاوت است. استرالیا سواحل بسیاری دارد و در سواحل آن سنگ های تزیینی بسیار زیبایی یافت می شود که بسیار ارزشمندهستند. برای مثال در استرالیای جنوبی، در کوبرپدی سنگ های تزیینی به وفور یافت می شود، علاوه بر سنگ های تزیینی با ارزش ٬ در استرالیا طلا نیز یافت می شود . کلگری در استرالیای غربی، معدنی از طلاست. در واقع استرالیا بزرگترین تولید کننده طلا در جهان می باشد. در ضمن بلند ترین راه آهن جهان واقع در تقاطع نالاربورپلین است که از نارینا در استرالیای غربی تا نزدیک واتسون دراسترالیای جنوبی کشیده شده است. در استرالیا جاده ها وبزرگراه های طویلی نیز وجود دارد. کیفیت زندگی ساکنین استرالیا بعنوان بهترین در دنیا است. فصل‌های استرالیا بر خلاف فصول نیمكره شمالی است. در ماه ژوئیه كه از ماههای زمستانی آن (ماه می تا اكتبر) می‌باشد سرتاسر كشور از پایین ترین دما برخوردار است. مناطق كوهستانی با متوسطِ دمای (5+ تا 5-) درجه سانتیگراد سردترین نقاط استرالیا هستند در حالی كه مناطق گرمسیری آن متوسطِ دمایی بین (5 تا 30) درجه سانتیگراد را نشان می‌دهند. در نیمی از سال (نوامبر تا آوریل) مناطق جنوبی استرالیا بالاترین متوسط دما را در ژانویه و فوریه دارند در صورتی كه دسامبر گرمترین ماه تابستانی در شمال استرالیاست.

شاید كمتر كسی پیش از مهاجرت، اهمیتی برای نقش شرایط جغرافیایی و آب و هوا بر سرنوشت زندگی اش در استرالیا قائل باشد،‌ اما آنطور كه برخی از مهاجران می گویند در ماهها و حتی سالهای اولیه، آب و هوا نقش بسیار مهمی بر زندگی آنها داشته است.
جمعیت کلی استرالیا حدود 22 میلیون نفر می باشد و مساحت کلی آن حدود 7.7 میلیون کیلومتر مربع است. طبق آمار سال2002 استرالیا از نظر:
جمعیت، چهل و ششمین كشور جهان می باشد

تراكم جمعیت 9/1نفر دركیلومتر مربع می باشد و 86%مردم كشور ساكن شهرها می باشند

پرجمعیت ترین شهراسترالیا ،سیدنی با 3,270,000   نفر جمعیت حدود 21% جمعیت کل كشور را تشكیل می دهد، از جمله دیگرشهرهای پرجمعیت استرالیا میتوان از ملبورن ،بریزبین(بریسبان)، آدلاید، پرت و هوبارت نام برد.

به لحاظ توزیع سنی، 28/4% جمعیت را افراد كمتر از رده سنی 14سال، 59/2% را افراد 15 تا 59 سال و 12/4% جمعیت را افراد بالاتر از60 سال تشكیل داده و متوسط عمر مردان 63/67سال و زنان 15/74 سال است.

نرخ تولد16/1در هزار و میزان مرگ و میر7/7درهزار و رشد جمعیت 0/84% است.

میزان مرگ و میر كودكان نیز 14نفر درهرهزار نوزاد می باشد.

7% جمعیت کشور را انگلیسی ها و 5/1% را بومیان تشکیل می دهند.

اكثریت شهروندان استرالیایی مسیحی (36%انگلیكان،31%كاتولیك، 25% پروتستان و ارتدكس و غیره) می باشند .

علت اصلی مهاجرت, آب و هوای مناسب استرالیا است؛ با این همه، علاوه بر اروپاییها درصد بالایی ازجمعیت كشور را ملیت های دیگرتشكیل می دهند (حضورملیتهای مختلف باعث ایجاد نژادهای زنده, شاداب و آمیختگی فرهنگی شده است.

اشكال یا مزیت استرالیا این است كه كشورجدیدی است واروپایی ها در200 سال اخیر در این كشورسكنی گزیده اند.
درحال حاضر استرالیا كشوری مطلوب جهت زندگی است و بنابراین دولت احساس می كند كه می تواند تعداد بیشتری مهاجر انتخاب كند. به عنوان پی آمد سیاست های فشرده مهاجرت, روش های مهاجرت استرالیا نسبتا پیچیده است و مهاجرت به استرالیا وقت گیرتر و گران تر از مهاجرت به اروپا است (روشهای مهاجرت به استرالیا خیلی شبیه روش های مهاجرت به آمریكای شمالی است). تعداد عظیمی از شهروندان انگلیسی هر ساله به خاطر آب و هوا, چشم  اندازهای شغلی و مسكن ارزان تر, به استرالیا مهاجرت می كنند. جمعیت نسبتا كم استرالیا و منابع عظیم طبیعی درگذشته، به این معنی بوده است كه استرالیایی ها ازدستمزدهای بهتر, هزینه زندگی پایین تر و روش زندگی بالاتری نسبت به همنوعان خود دركشورهای توسعه یافته دیگر برخوردارند

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :