نقشه بیریتیش کلمبیا

بیریتیش کلمبیا

مقدمه ای بر استان بیریتیش کلمبیا

بیریتیش کلمبیا

بیریتیش کلمبیا (British Columbia) غربی ترین استان کانادا و در مجاورت اقیانوس آرام قرار دارد. این استان با داشتن مناطق زیبای طبیعی (۶ پارک ملی) تقریباً ۴ میلیون نفر را در خود جای داده است و بسیاری از ساکنین این استان در منطقه Lower Mainland ساکن هستند. مساحت این استان به اندازه جمع مساحت فرانسه، آلمان و هلند می باشد.ویکتوریا (Victoria) مرکز این استان است که در جزیره ونکوور (Vancouver Island) واقع است. پرجمعیت ترین شهر استان، ونکوور (Vancouver) می باشد. این شهر با داشتن بالغ بر ۲/۲ میلیون نفر جمعیت سومین شهر پر جمعیت کانادا محسوب می شود. سالانه در حدود ۳۵۰۰۰ نفر مهاجر وارد این استان می شوند و در کل مهاجرین بخش مهمی از جمعیت استان را تشکیل می دهند. درحقیقت یک سوم جمعیت ونکوور (Vancouver) خارجی هستند. بیشتر چینی های کانادا در این شهر زندگی می کنند. جو چند فرهنگی و سطح عالی زندگی، این استان را مقصد بیشتر مهاجران به کانادا کرده است.

اشتغال و اقتصاد در بیریتیش کلمبیا

اگرچه بیشتر اقتصاد این استان به طور سنتی بر منابع طبیعی تکیه دارد اما در سالهای اخیر شکل آن به سمت صنایع و کارهای خدماتی تغییر کرده است. جنگلداری، معدن و مخابرات از بخش های مهم اقتصادی این استان به حساب می آید.توریست یکی از منابع اصلی درآمد این استان می باشد. این استان مناظر طبیعی زیبایی از جمله کوه های راکی، هزاران مایل خط ساحلی و مساحت زیادی از مناطق سرسبز را در بر می گیرد. بیریتیش کلمبیا بزرگترین شیلات در کانادا و زمین های کشاورزی و دامپروری بسیاری را دارا می باشد. همچنین این استان سومین تولید کننده برق آبی و دومین تولید کننده گاز در کانادا است. شهر Vancouver که بیشتر ساکنین این استان در این شهر زندگی می کنند مرکز مهم تجاری و فن آوری و سومین مرکز فیلم سازی در آمریکای شمالی (بعد از نیویورک و لوس آنجلس) می باشد. این شهر به دلیل رفت و آمد زیاد مرکز مهم خدماتی نیز به حساب می آید.این استان محل خوبی جهت پیدا کردن کار می باشد زیرا نرخ بیکاری به پایین ترین سطح خود در ۳۰ سال گذشته رسیده است (۴/۵ درصد). بیشتر این مشاغل در حیطه خدمات و فن آوری قرار دارد. انتظار می رود که این رشد در آینده نیز ادامه پیدا کرده و فرصت های شغلی بسیاری برای مهاجرین در استان فراهم آید.

سطح استاندارد زندگی در بیریتیش کلمبیا

این استان به دارا بودن سطح بالای زندگی باداشتن شهر Vancouver یکی از شهر های مهم جهان از لحاظ کاری و زندگی معروف می باشند. این استان با امکانات اقتصادی و رفاهی بسیار خوب به مهاجرین جدید سرویس می دهد. سطح زندگی در Victoria و مناطق داخلی مثل Kelowna نیز به همین صورت می باشد.به دلیل هزینه بالای مسکن، هزینه های زندگی در این استان بسیار گران می باشد اما متوسط درآمد سالیانه نیز به تناسب در سطح بسیار خوبی قرار دارد(31,544 $). کمترین مقدار دستمزد در ساعت در این استان 8$ در ساعت است که این میزان برابر با میانگین کل در کانادا می باشد. نرخ مالیات بر درآمد در این استان دومین نرخ پایین در کانادا است. وجود پارک های محافظت شده بسیار، دو رشته کوه و اقیانوس آرام به فضای تفریحی استان روحیه خاصی داده است. میانگین عمر در این استان ۸۰ سال می باشد.

مسکن در بیریتیش کلمبیا

هزینه های مسکن کمی بیشتر از دیگر نقاط کانادا می باشد. گران ترین بخش های استان، شهرهای Vancouver و Victoria هستند. البته اطراف آنها خانه های حومه ای وجود دارد. در کل، درصد متوسط درآمد خانوار با هزینه های مالکیت در این دو شهر ۳۰-۶۰ هزار دلار می باشد. هزینه ماهیانه مسکن در این استان 904 $ کمی بیشتر از متوسط کانادا (835$) می باشد.بیشتر ساکنین Vancouver ترجیح می دهند که در حومه شهر مثل Richmond ،Surrey یا Burnaby زندگی کنند. هزینه های مسکن در این نواحی کمتر و فضای خانه ها بیشتر می باشد. این شهرهای حومه ای مسافت زیادی تا شهر ندارند به همین دلیل بیشتر مهاجرین جدید در این منطقه ساکن می شوند.

تحصیل در بیرییش کلمبیا

این استان دارای سیستم آموزشی دولتی مورد تایید جهان است. در کانادا تمامی شهروندان و دارندگان اقامت دائم می توانند تا ۲۰ سالگی و تا سقف انتهای دبیرستان از تحصیلات رایگان دولتی استفاده کنند. تحصیلات تا سن ۱۶ سالگی اجباریست ولی سن رسمی برای ترک تحصیل ۱۹ سال می باشد. از هزینه مالیات دوره های متنوع آموزشی از جمله مدارس بومی، ملیتی و دوره های فرانسوی، دوره های هنرهای زیبا، ورزش و دوره های فنی برگزار می شود. دانش آموزان این استان محدودیت جغرافیایی ندارند و می توانند در هر جای استان که بخواهند به طور رایگان تحصیل کنند.این استان ۱۹۰۰ برنامه آموزش عالی در ۲۶ موسسه آموزش عالی (۴ دانشگاه سنتی، ۱ دانشگاه تخصصی، ۵ دانشکده، ۱۱ کالج عالی، ۳ انستیتو محلی، موسسه عالی آموزش آزاد و ۲ انستیتو بومی) ارائه می دهد. شهریه متوسط یک سال تحصیل 4800 دلار می باشد که 15- 10 درصد بیشتر از متوسط کانادا است. البته برنامه های بورسیه و اعطای وام نیز برای دانشجویان وجود دارد.دانشگاه ها در مقاطع دانشگاهی در رشته هنرهای آزاد و رشته های حرفه ای، دوره برگزار می کنند. دانشگاه ها مراکزی مستقل با اختیارات تام در امر پذیرش و سایر امور آکادمیک هستند. کالج های دانشگاهی دارای دوره های کاردانی و کارشناسی در رشته های حرفه ای/ صنعتی، فنی و تکنولوژی، آکادمیک و انتقالی/ارتقایی دانشگاهی هستند. دوره ها در انستیتوهای محلی به آموزش تخصصی در رشته هاي فناوری و بازرگانی، هنر و طراحی، حقوق و امنیت عمومی و دریانوردی محدود می باشد. کالج ها، دانشکده ها و انستیتو ها توسط هیئت های محلی (استانی) اداره می شوند.موسسه عالی آموزش آزاد، با همکاری سایر مراکز آموزش عالی، در امر آموزش آزاد و تحصیل از راه دور فعالیت دارد. برنامه-های پیش اشتغالی، کارورزی و حرفه ای با حمایت دولت به اجرا در می آید. متجاوز از ۱۱۰۰ مرکز آموزش عالی در قالب انستیتوهای عالی، مدارس عالی زبان، مدارس عالی بازرگانی و کالج های مذهبی به امر آموزش اشتغال دارند. اکثر انستیتوهای خصوصی دارای دوره های حرفه ای هستند.سال تحصیلی از سپتامبر هر سال تا اوت سال بعد است و زبان رسمی آموزش، زبان انگلیسی می باشد. مراحل تحصیلی را می توان به سه زیر گروه تقسیم کرد:

مرحله اول دانشگاهی (فوق دیپلم/ لیسانس): دوره کارشناسی عمومی حداقل ۳ سال و دوره کارشناسی تخصصی حداقل ۴ سال به طول می انجامد و به اخذ مدرک لیسانس منتهی می شود. برنامه ها در رشته های هنری و علمی شامل دوره های ۲ ساله کاردانی و ۴ ساله کارشناسی در رشته هنر های آزاد، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم مادی است.

مرحله اول دانشگاهی همچنین شامل دوره های ۱ تا ۳ ساله برای اخذ دیپلم کارشناسی و دوره های فشرده (حداکثر ۱ سال) تخصصی برای اخذ گواهینامه رسمی است. دارندگان دیپلم کارشناسی و گواهینامه دوره های فشرده تخصصی مجاز به ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی می باشند.

از این گذشته، مرحله اول شامل یک سری دوره های حرفه ای ۴ ساله – بدون پیش شروط دانشگاهی – در مقطع کارشناسی (لیسانس پرستاری، لیسانس بازرگانی، لیسانس آموزش و غیره) و نیز طرح های انتقالی ۱ و ۲ ساله است که در کالج های عالی تحت حمایت مراجع محلی برگزار می شود.

مرحله دوم دانشگاهی (فوق لیسانس): دوره کارشناسی ارشد برای دارندگان مدرک لیسانس تخصصی (یا معادل آن) حداقل ۱ سال و برای بعضی دوره های کارشناسی ارشد (مثل رشته مدیریت بازرگانی) حداقل ۲ سال است و عموماً نیازمند فعالیت حین تحصیل و تنظیم پایان نامه تحقیقی می باشد.

دوره کارشناسی ارشد به صدور مدرک فوق لیسانس منتهی می شود. علاوه بر دیپلم کارشناسی ارشد (رتبه ای بین لیسانس و فوق لیسانس)، مرحله دوم دانشگاهی همچنین شامل دوره های حرفه ای منتهی به اولین مدرک حرفه ای (لیسانس) است.

این دوره ها به تحصیلات مقدماتی دانشگاهی و به دنبال آن، حداقل ۳ سال تحصیلات پیگیر در رشته حقوق (لیسانس حقوق) و 4 سال در رشته هایی چون پزشکی (دکتر پزشکی) و دام پزشکی (دکتر دام پزشکی) احتیاج دارد.

مرحله سوم دانشگاهی (دکترا): مدرک دکترا عالی ترین مدرک آکادمیک بوده و سومین مرحله تحصیلات دانشگاهی به این دوره اختصاص یافته است. دوره دکترا، برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد، حداقل ۳ سال به طول می انجامد و به تنظیم رساله و دفاع از آن ختم می شود. مدرک دکترا معمولاً از نوع پی.اِچ.دی است و نباید آن را با لقب «دکتر» که در مدرک لیسانس علوم درمانی (پزشکی، دام پزشکی، دندان پزشکی) قید می شود، اشتباه گرفت.

دانشجوی خارجی یا بین المللی به کسانی اطلاق می شود که فاقد تابعیت و اقامت دائم کانادا بوده و در دوره های رسمی آکادمیک، فنی یا حرفه ای در دانشگاه ها، کالج ها یا سایر مراکز آموزش عالی کانادا به تحصیل اشتغال دارند. کلیه دانشجویان خارجی مکلف به اخذ مجوز دانشجویی از اداره مهاجرت کانادا می باشند (به استثناء گروه معدودی که دارای مجوز دولتی یا دیپلماتیک هستند). داوطلبین باید قبل از هر چیز، دارای پذیرش رسمی از یکی از مراکز آموزش عالی در کانادا باشند. شروط تحصیل در دانشگاه ها، دارا بودن مجوز دانشجویی، روادید ورود (برای شهروندان ۱۰۷ کشور جهان)، ضمانت مالی، پذیرش کتبی از مرکز آموزش عالی در کانادا (با ذکر رشته تحصیلی)، گواهی پزشکی صادر شده توسط پزشکان مجاز (مورد تایید سفارت کانادا) و مدرک زبان(دارا بودن مدرک تافل با حداقل نمره ۵۷۵) است.

دانشجویان خارجی فاقد بیمه نامه درمانی برای پوشش هزینه های احتمالی درمان در طول مدت اقامت در استان بریتیش کلمبیا ملزم به تحصیل بیمه نامه طرح خدمات درمانی بریتیش کلمبیا در بدو ورود به این استان می باشند. دانشجویان خارجی مشمول مقررات تامین اجتماعی می باشند. پوشش مکمل و بیمه خصوصی (مانند صلیب آبی) نیز قابل تحصیل است. سازمان خدمات دانشجویی کانادا مجری طرح جامع ملی بیمه درمانی برای دانشجویان است.

در مورد سیستم نمرات در مراکز آموزش عالی، هر مرکز مسئول ابداع سیستم خاص خود می باشد. مقیاس الفبایی رایج ترین سیستم ارزیابی در میان مراکز آموزش عالی به شمار می رود. بعضی مقیاس های الفبایی به طور هم زمان با اعداد رتبه بندی شده تا محاسبه معدل امکان پذیر باشد. اکثر سیستم ها ۴ امتیازی هستند. شماری از مراکز عالی، از جمله دانشگاه یوویچ، از سیستم ۹ امتیازی استفاده می کنند.

از دانشگاه های تراز اول این استان می توان به دانشگاه بریتیش کلمبیا در شهر ونکوور، دانشگاه سیمون فریزر در شهر ونکوور و دانشگاه ویکتوریا اشاره کرد که جذب کننده محققین و دانشمندان سراسر جهان می باشند. چندین برنده جایزه نوبل پزشکی، فیزیک و اقتصاد، فارغ التحصیل دانشگاه بریتیش کلمبیا هستند. سطح علمی این دانشگاه ها کمک شایانی به شکوفایی اقتصاد استان می کند. دو دانشگاه بریتیش کلمبیا و سیمون فریزر جزو ده دانشگاه برتر کانادا هستند.

بهداشت در بیریتیش کلمبیا

طبق قوانین کانادا تمامی شهروندان کانادا می توانند از خدمات بهداشتی رایگان استفاده کنند. به عبارت دیگر اکثر هزینه های بهداشتی در کانادا به طور مستقیم از شهروندان اخذ نمی گردد. البته خدمات غیر ضروری مانند عمل زیبایی یا مراقبت های خاص از دندان تحت پوشش این خدمات نمی باشد. لیست خدمات ضروری غیر رایگان در هر استان متفاوت است. طرح بهداشتی دولتی این استان بیشترین هزینه را در کانادا انجام می دهد (3500 $ در سال برای هر نفر)

تاریخچه بیریتیش کلمبیا

این استان یکی از غنی ترین تاریخچه های بومی کانادا را دارد. باستان شناسان شواهدی از حضور انسان در این استان در حدود ۱۱۵۰۰ سال پیش یافته اند. به دلیل داشتن خط ساحلی، این استان بالاترین تراکم جمعیت بومی را دارد. در زمان ورود اروپایی ها بیشتر از نیمی از ساکنان فعلی کانادا در این استان زندگی می کردند.ورود اروپایی ها با ورود کاشفین معروف انگلیسی به نام های James Cook و Georg Vancouver در اواخر دهه ۱۷۰۰ آغاز شد. بدنبال این کاشفان، تجار پوست نیز به طور دائم در این استان ساکن شدند. اصلیت بیشتر شهرهای بزرگ این استان به تجارت پوست بر می گردد.این استان به عنوان ششمین استان در سال ۱۸۷۱ به کنفدراسیون کانادا ملحق شد و مرزهای این استان در اواخر قرن نوزدهم مشخص شدند. در طول این مدت، بیریتیش کلمبیا پذیرای مهاجران بسیاری از سراسر جهان مخصوصاً اروپا، چین و ژاپن بوده است. با ساخت راه آهن در این استان، اقتصاد آن از کشاورزی به معدن و جنگلداری تغییر کرد.اقتصاد این استان بعد از جنگ جهانی دوم شکوفا شد. با درآمد خوب به دست آمده از جنگلداری، استان شروع به سرمایه گذاری در مدرن کردن اقتصاد کرد. این دوره همچنین دوره شکوفایی فرهنگ استان بود. شهرهای Vancouver و Victoria به مراکزفرهنگی و هنری تبدیل شدند و صدها نفر نویسنده، هنرمند، شاعر و موسیقیدان را به سمت خود جذب کردند.امروزه این استان دارای اقتصادی شکوفا و سطح زندگی عالی می باشد. شهرهای این استان جزء تمیزترین و بهترین شهرهای جهان به شمار می آیند. این شرایط موجب شد تا بازیهای المپیک ۲۰۱۰ در این استان برگزار شود.

فرهنگ بیریتیش کلمبیا

فرهنگ این استان نشآت گرفته از مناظر زیبای آن می باشد. مردمان این استان به داشتن سلامت جسمی و انجام تفریحات در فضای باز از جمله دوچرخه سواری، اسکی، اسنوبرد، قایق سواری و شنا مشهور می باشند. استان بیریتیش کلمبیا داراری یکی از بهترین مناطق طبیعی جهان است و شرایط بسیار خوب تفریحی در این استان فراهم است. فرهنگ این استان تاثیر گرفته از فرهنگ اقوام مهاجر انگلیسی، آلمانی، چینی، هندی و ژاپنی می باشد. این تعدد فرهنگی موجب شده تا Vancouver سالانه مرکز جذب هنر و فرهنگ از سراسر جهان باشد.

جمعیت بیریتیش کلمبیا

جمعیت این استان در حدود ۴/۲۵ میلیون نفر است و رشد ثابت جمعیت ۵ درصد می باشد. جمعیت این استان در سال ۱۹۹۱ در حدود ۲/۳ میلیون نفر بوده و نرخ زاد و ولد فقط ۱/۴ می باشد که کمترین از متوسط کانادا ۱/۶) است. این بدین معنی است که استان رشد جمعیت خود را در مهاجرت می داند. این استان برای استفاده از نیروی کار به شدت به مهاجر نیاز دارد. به دلیل نزدیکی این استان به اقیانوس آرام و قاره آسیا، بیشتر مهاجرین از سمت آسیا وارد استان می شوند. تقریباً 10 درصد ساکنان این استان چینی می باشند. البته جمعیت بسیاری از ژاپنی ها، فیلیپینی ها و کره ای ها در این استان زندگی می کنند. همچنین شمار بسیاری از اهالی آسیای جنوبی در جنوب Vancouver و در Surrey ساکن می باشند. در این استان مجموعه ای جالب از تقریباً تمام فرهنگ های جهان دیده می شود.

مهاجرت به بیریتیش کلمبیا

مهاجرت نقش مهمی در شکل گیری این استان در گذشته و در اقتصاد آن در حال حاضر دارد. با کاهش آمار زاد و ولد در این استان، مقامات استان رشد جمعیت آتی خود را در مهاجرت می بینند. این استان جهت کمک به جذب مهاجر در برنامه انتخاب استانی شرکت دارد که به روند جذب مهاجر و صدور ویزا سرعت می بخشد. افراد می توانند در دو روش در این برنامه شرکت کنند: حرفه استراتژیک (متخصصین مورد نیاز در بیریتیش کلمبیا) و گروه تجاری ( مدیران و سرمایه گذاران ). این استان مقصد مهاجرانی است که از طریق برنامه نیروی کار خارجی موقت اقدام می کنند.

دولت بیریتیش کلمبیا

دولت کانادا با یک سیستم فدرال با کنترل بر برخی از امور متعلق به دولت ملی با مرکزیت اتاوا و دیگر امور تحت کنترل دولت استانی عمل می کند. این استان مجلس انتخابی دموکراتیک خود را دارد (Legislative Assembly of British Columbia) که در شهر مرکزی Victoria واقع است. ۷۹ نماینده از سراسر استان انتخاب می شوند. انتخابات این استان هر ۴ سال به طور منظم انجام می گیرد.

شهرهای اصلی بیریتیش کلمبیا
ونکوور (Vancouver)

ونکوور بزرگترین شهر استان و یکی از سه شهر ممتاز جهان می باشد. خود شهر جمعیتی در حدود ۶۰۰۰۰۰ نفر دارد ولی با احتساب شهرک های اطراف در حدود۲/۲ میلیون نفر ساکن دارد که آنرا به سومین شهر پر جمعیت کانادا و پرجمعیت ترین در غرب کانادا مبدل ساخته است. این شهر در بدو احداث در سال ۱۸۸۶ فقط هزار نفر جمعیت داشت اما در سال ۱۹۱۱ جمعیت آن به ۱۰۰۰۰۰ نفر رسید. ونکوور به همراه شهر مجارو Whistler میزبان بازیهای المپیک زمستانی ۲۰۱۰ بود.
ونکوور بر خلاف دیگر مناطق کانادا آب و هوایی ملایم دارد و خبری از زمستانهای سرد در آن نمی باشد. با توجه به این آب و هوای مناسب، یکی از بزرگترین پارکهای آمریکای شمالی در این شهر قرار دارد (Stanley Park). دیگر مواردی که فضای این شهر را دیدنی تر می کنند کوه های شمال و اقیانوس آرام در غرب می باشند.
از این شهر گاهی به «شهر محله ها» نام برده می شود. این محله ها نشانگر وجود هویت مهاجر ساکن در این شهر می باشد. از این محله ها می توان به «Little Italy»، »Japan town» و یا بازار «Punjab» اشاره کرد. از مناطق غیر بومی می توان به Granville و Gastown با حال و هوای خاص خود نام برد.
سطح بالای زندگی در این شهر مهاجران را به سمت خود جذب می کند و نتیجه آن وجود چندین فرهنگ مختلف در این شهر می باشد که زبان اول آنها غیر از انگلیسی است. اگر چه فرهنگ های متفاوتی در کل شهر دیده می شود، اما یک فرهنگ جالب جدید در این شهر بوجود آمده است که تمام فرهنگ ها در آن نقش دارند. برای مثال جشنواره بزرگ dragon-boat تنها برای چینی های کانادا نمی باشند بلکه تمامی ساکنین شهر در آن شرکت دارند.
اقتصاد ونکوور بر اساس خدمات مالی می باشد. این شهر نقطه مهمی در ترانزیت کالا از اقیانوس آرام است. میزان صادرات از این بندر بالاترین مقام را در آمریکای شمالی دارد. اخیرا هزینه های کم در ونکوور موجب شده تا تعداد زیادی از شرکت های فیلم سازی وارد این شهر شوند و اصطلاحاً نام «Hollywood North» را به این شهر دهند. وجود دانشگاه های تراز اول، این شهر را به محل حضور صنایع خیلی پیشرفته و مخابرات و طراحی بازیهای تصویری مبدل ساخته است.

ویکتوریا (Victoria)

ویکتوریا که مرکز استان می باشد در گوشه جنوبی جزیره Vancouver واقع شده است. کل ویکتوریا به همراه حومه در حدود ۳۵۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد که بیشتر ساکنین آن در حومه شهر زندگی می کنند. فاصله این شهر با Vancouver با کشتی بسیار کم است و مشاغل اصلی این شهر بخش دولتی، خدماتی و توریستی می باشد. فضای مناسب طبیعی جزیره Vancouver موجب پیدایش فضای خوب تفریحی و جهانگردی با شهر Victoria در مرکز آن گشته است. این شهر دارای دانشگاه معروف Victoria است که دانشجویان و محققین را به سمت این شهر جذب می کند. ویکتوریا به داشتن آب و هوای مناسب و فضای آرام مشهور می باشد. تنوع هنر و فرهنگ از دیگر نکات بارز این شهر محسوب می شود. آمار جرم و جنایت در ویکتوریا پایین بوده که شرایط زندگی را بسیار عالی ساخته است.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :