مسکن در کانادا

کاندومنیوم (Condominium):

نوعی آپارتمان، معمولا در شهر یا تفریح گاهی واقع است که ساختمان در آن گران قیمت و کمیاب می باشد. ممکن است تعداد طبقات آن نسبتا کم باشد. (مثلا چهار طبقه) که این نوع اکثرا در شهرهای کوچک یا حومه شهرهای دیده می شود، یا ممکن است بصورت آسمانخراش باشد که معمولا در مرکز شهرهای بزرگ چنین می باشد.

خانه شهری (Townhouse):

خانه ای به سبک منزل تراس دار در دو طبقه یا بیشتر (گاهی خانه Split-level نیز نامیده می شود) که هر خانه یک ورودی مستقل و اغلب یک گاراژ داخلی دارد. خانه های شهری گاهی قسمتی از یک مجموعه کاندومینیوم مانند می باشند.

دوبلکس (Duplex):

یک ساختمان که به دو خانه جدا با ورودی های مستقل تقسیم شده است که یا پهلو به پهلوی یکدیگر قرار دارند (در انگلستان Semi-detached خوانده میشود) یا یکی در طبقه پائین و دیگری در طبقه بالاست.

بانگلو (Bungalow) و ‌BiLevel:

هر چند که بانگلو (bungalow) معمولا فقط یک طبقه دارد، این منازل یک زیر زمین نیز دارند که قسمتی از آن به عنوان اتاق تفریح و سرگرمی خانواده مورد استفاده قرار می گیرد. در BiLevel، طبقه همکف قدری بالاتر از سطح زمین قرار دارد بطوریکه زیر زمین دارای پنجره هایی می باشد که بالای سطح زمین قرار گرفته اند.

دو طبقه استاندارد:

خانه مستقل که احتمالا گاراژ دارد و روی زمین مستقلی بنا شده است، معمولا یک زیر زمین کوچک و دو یا سه اتاق دارد.

قیمت ملک از منطقه ای به منطقه دیگر بسیار متغییر است. خانه ای به مساحت ۱۵۰۰ فوت مربع (۱۳۹ متر مربع) در ونکوور تقریبا ۴۰۰ هزار دلار، در اتاوا ۲۰۰ هزار دلار، در مونترال ۱۷۰ هزار دلار و در وینیپگ ۱۳۰ هزار دلار است. در حالیکه در شهرهای کوچک و مناطق روستایی همان خانه را می توان با ۷۰ تا ۸۰ هزار دلار خرید. شرکت معاملات املاکی به نام Royal Le Page که در سرتاسر کانادا فعالیت دارد ، به طور منظم قیمت خانه را روی اینترنت منتشر می کند.
در حدود ۹۰ درصد از مردم کانادا برای خرید منزل به آژانس مسکن یا بنگاه معاملات ملکی مراجعه می کنند که باید از انجمن آژانس مسکن محلی گواهینامه داشته باشد. دلالان معاملات ملکی و نیز مسئولان بخش فروش آنها در بسیاری از ایالات باید از شورای تجاری دلالان و آژانس مسکن ایالتی (REBBA) گواهینامه داشته باشند.

مسکن اجاره ای در بیشتر مناطق به وفور یافت می شود اگرچه شانس یافتن خانه مطلوب و نرخ اجاره در شهرها و منطق مختلف به طور چشمگیری متفاوت است. اجاره خانه بهترین راه برای افرادی است که قصد دارند برای مدت محدودی مثلا کمتر از دو سال در کانادا اقامت کنند. مسکن اجاره ای معمولا ظرف چند هفته در بیشتر مناطق یافت می شود. اغلب منازل اجاره ای در کانادا مبله نیستند و ممکن است در یافتن منزل مبله با مشکل مواجه شوید. مدت اجاره معمولا ۱۲ ماه است. بنابراین تا زمانی که مطمئن نیستید که در تمام این مدت آنجا اقامت می کنید یا نه، بهتر است در منازل موقت اقامت کنید تا خانه ای که مورد نظر شماست بیابید.

بر اساس برآورد Rentseeker گران‌ترین آپارتمان های اجاره ای در سال ۲۰۱۵ در شهرهای تورنتو، ونکوور و کلگری قرار دارند و ارزان‌ترین‌ها را می‌توان در گاتینو، مونتریال و ویندزور پیدا کرد. مثلا هزینه متوسط اجاره ماهانه آپارتمان تک‌خوابه در تورنتو ۱۲۰۱ دلار است، در ونکوور ۱۱۲۳ دلار و کلگری ۱۱۳۵ دلار. همین هزینه در گاتینو ۶۳۰ دلار است، مونتریال ۶۶۱ دلار و ویندزور ۶۶۴ دلار.

این برآورد به کمک گزارش‌های شرکت وام و مسکن کانادا (CMHC) تهیه شده است که معتبرترین نهاد در حوزه مسکن کانادا به حساب می‌آید.

جالب اینجاست که بازار آپارتمان‌های اجاره‌ای در نقاط مختلف کانادا وضعیت یکسانی ندارد. مثلا در تورنتو میزان استقبال مردم از آپارتمان‌های اجاره‌ای بسیار بالا است. مردم ونکوور بیشتر به خرید آپارتمان علاقمند هستند و تعداد آپارتمان‌های اجاره‌ای خالی در این شهر همچنان بالاست.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت های زیر مراجعه کنید:
www.places4rent.com

www.rentersnews.ca

www.remax.ca
سایتهای مسکن در کانادا به یک شبکه کامپیوتری (MLS) متصل هستند که اطلاعات و جزئیات مربوط به هر ملک در آن ثبت شده است. بنابراین لازم نیست برای یافتن خانه به تعداد زیادی آژانس مسکن مراجعه کنید بلکه یک دلال نیز می تواند به عنوان خریدار عمل کند و با استفاده از MLS ملک مناسبی برای شما پیدا کند.
اکثر آژانس های مسکن در کانادا از قراردادهای استانداردی استفاده می کنند که توسط انجمن ایالتی تصویب شده است و در آنها جمله ایست که می گوید دلال باید پشتکار، صداقت و درستی کار خود را انجام دهد. می توانید برای اطمینان بیشتر جمله «با موافقت رسمی وکیل» را به قرارداد اضافه کنید.

هنگام ورود به کانادا، ممکن است لازم باشد پیش از نقل مکان به خانه ای دائمی، یا درحالیکه منتظر رسیدن اثاث منزل خود هستید، برای مدتی در مسکن موقت سکنی گزینید. انتخاب محلی مناسب برای زیستن به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه آیا مجرد هستید یا متاهل و همراه خانواده؛ آیا رانندگی می کنید یا به حمل و نقل عمومی وابسته هستید؛ و می خواهید محل زندگی تان تا چه اندازه به محل کار، مدرسه، مسیرهای اتوبوس مراکز خرید و سایر تسهیلات محلی نزدیک باشد. بهتر است هنگام ورود اقامتگاههایی را انتخاب کنید که می توان آنها را به صورت ماهیانه اجاره کرد و مبله هستند (شامل تمام وسایل خانه به جز ماشین لباسشوئی و خشک کن که به صورت عمومی در دسترس ساکنان می باشند). به این ترتیب زمان کافی خواهید داشت که با ساکنان محلی صحبت کنید و جوامع محلی مختلف را وارسی نمائید و سپس برای دراز مدت تصمیم بگیرید. در اکثر شهرها متوسط کرایه ماهیانه اجاره یک آپارتمان کوچک حدود ۹۰۰ دلار ، برای خانه های شهری( از یک دیوار به خانه مجاور متصل هستند) تقریبا ۱۱۰۰ دلار و برای خانه ای مستقل ، بیش از ۱۵۰۰ دلار است. در مناطق مرکزی شهرهای بزرگ (مثل تورونتو ، ونکوور و مونترال) ممکن است کرایه ماهیانه یک آپارتمان کوچک بیش از ۲۰۰۰ دلار باشد.

لازم به ذکر است درصورت داشتن اقامت دائم کانادا، می توانید ۱۰۰% مبلغ ملک را وام بگیرید.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :