کانادا به دلیل رشد اقتصادی بالا و رشد منفی جمعیت همواره از جايگاه خاصي  در اولويت مهاجرين برخوردار بوده است. اين كشور در درون خود مجموعه عظيمي از مهاجرين ازکشورهای مختلف را جاي داده است كه این موضوع آنرا به عنوان يكي از مهاجرپذيرترين كشورهاي دنيا تبديل كرده است. یکی از اهداف اصلی سازمان مهاجرت کانادا جذب نیروهای متخصص و تحصیلکرده با سوابق شغلی جهت همکاری و مشارکت در رشد اقتصاد کانادا می باشد. بیشتر استان های کانادا برنامه مخصوص متخصصین را دارند و به بیان دیگر هر استانی خواهان کاندیداهایی با سوابق شغلی قابل توجه در رشته ای خاص و مورد نیاز آن استان می باشد که در زیر شرایط لازم برای هر استان آورده شده است و شما میتوانید با مراجعه به لینک های مربوط به هر استان از این شرایط مطلع شوید.

هر ساله دولت فدرال کانادا با استقبال از نیروهای متخصص سعی در بکارگیری این افراد در اقتصاد روبه رشد خود را دارد. بنابراین دولت فدرال تحت عنوان این برنامه مهاجرتی ( FSW ) اقدام به جذب این نیروها به صورت اقامت دائم می کند. هدف از این برنامه پر نمودن کمبود نیروی متخصص در بازار کار و اقتصاد کانادا می باشد. در 1 ژانویه سال 2015، دولت کانادا با اجرایی کردن یک سیستم آنلاین به نامExpress entry قوانین مهاجرتی خود را دستخوش تغییراتی کرد که می توان آن را به منزله انقلابی در سیستم مهاجرتی کانادا تعبیر نمود.
سیستم جدید Express Entry

این سیستم جدید مهاجرتی شامل 2 مرحله می باشد .در مرحله اول متقاضیان باید پروفایل خود را در این سیستم ثبت کنند. در این پروفایل شما می بایست اطلاعاتی حاوی موارد زیر را وارد نمایید :

– سطح تحصیلات

– سن

– سوابق کاری

– سطح زبان انگلیسی یا فرانسه

– سازگاری با محیط

– پیشنهاد شغلی معتبر

در این مرحله هیچ ظرفیتی وجود نداشته و متقاضیان به مشاغل خاص محدود نمی شوند .دارا بودن معیارهای اولیه تنها از شما یک کاندیدا می سازد و بدین معنا نیست که شما دارای شرایط و شایستگی لازم برای اخذ اقامت دائم کانادا هستید . درج این نکته بسیار مهم است که متقاضیان بر اساس توانایی های علمی و عملی خود طبقه بندی می شوند و تنها افرادی که از توانایی های علمی و عملی بالا برخوردار هستند به عنوان نامزدهای مهاجرتی از طرف دولت کانادا برگزیده می شوند و می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند. در اینجا ذکر این نکته نیزضروری است که افرادی که پیشنهاد کاری معتبر و یا اسپانسر ایالتی داشته باشند به طور اتوماتیک و تضمینی از طرف دولت برای اقدام به مهاجرت دعوت خواهند شد . همانطور که مشاهده می کنید تمامی این معیارها و فاکتورها در جهتی است که گواهی  اخذ اقامت کانادا تا سرحد امکان به افرادی اعطا گردد که  بالاترین شانس موفقیت در برطرف سازی نیازهای جامعه کانادا را دارا هستند.

تغییرات در برنامه نیروی متخصص کبک (2018):

  • سیستم ساخت پروفایل و اقدام برای برنامه نیروی متخصص این استان به صورت ثبت درخواست علاقه­مندی Expression of Interest خواهد بود و ظرفیت مشخصی برای این برنامه اعلام نمی­شود.
  • متقاضیان ابتدا باید درخواست علاقه­مندی خود را برای اقدام از طریق برنامه نیروی متخصص استان کبک به سیستم جدید کبک (مشابه اکسپرس اینتری) ارسال کنند و در صورت واجد شرایط بودن و رسیدن به حد نصاب امتیاز در استخر کاندیدا، از طرف استان دعوت­نامه دریافت می کنند و بعد از دریافت دعوت­نامه می­توانند مدارک خود را ارسال کنند.
  • حداقل امتیاز کل مورد نیاز برای انتخاب در این سیستم 50 برای مجرد و 59 برای متاهل کما فی سابق می­باشد.
  • تفاوت این روش با سیستم سابق مون پروژه این است که که در این روش انتخاب براساس امتیاز است و افراد با امتیاز بیشتر اولویت خواهند داشت و برای آنها دعوت نامه صادر می شود.
  • افرادی که برای درخواست گواهی انتخاب کبک یا همان CSQ دعوت شده اند 90 روز فرصت دارند تا درخواست اقامت دائم خود را ثبت نمایند.

فهرست جدید لیست رشته های مورد نیاز کبک 2018 در دوم آگوست اعلام شد و جدول امتیاز بندی نیز تغییر کرد.

نیروهای کار متخصصی که قصد دارند با سکونت در کِبک ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت کنند باید تمامی شرایط مورد نیاز  دو مرحله گزینش و پذیرش را داشته باشند. گزینش داوطلبان بر عهده دولت کِبک است. متقاضیان می‌توانند پیش از اقدام برای دریافت گواهی گزینش کِبک، احتمال گزینش خود را با استفاده از ابزار ارزیابی آنلاین وب‌سایت اداره مهاجرت کِبک بررسی نمایند.

متقاضیانی که توسط اداره مهاجرت کِبک برگزیده می‌شوند گواهی گزینش کِبک (Certificat de sélection du Québec) را دریافت می‌کنند و سپس می‌توانند درخواست ویزای اقامت دائم کانادا را به اداره شهروندی و مهاجرت کانادا ارسال کرده و پس از پذیرفته شدن توسط دولت فدرال و انجام معاینات و آزمایشات پزشکی و نیز پشت سر گذاشتن تحقیقات و بررسی‌های امنیتی، اقامت دائم کانادا را کسب کنند. توجه داشته باشید که در هر دو مرحله گزینش و پذیرش نیازمندی‌ها و شرایطی نیز برای اعضای خانواده متقاضی وجود دارد که باید توسط ایشان احراز شود.

گزینش

در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که شرایط و نیازمندی‌های گزینش نیروهای کار متخصص توسط دولت کبک با شرایط گروه مهاجرتی نیروهای کار متخصص فدرال متفاوت است. نیروهای کار متخصصی که قصد دارند به کِبک مهاجرت کنند باید حداقل مدرکی معادل دیپلم دبیرستان یا دیپلم فنی حرفه‌ای ایالت کبک داشته باشند.

صلاحیت نیروهای کار متخصص متقاضی مهاجرت به کِبک بر اساس 10 عامل زیر بررسی می‌گردد:

 معیار گزینش امتیازات

تحصیلات

حداکثر ۲6 امتیاز

سابقه کار

حداکثر ۸ امتیاز

سن

حداکثر ۱۶ امتیاز

دانش زبان

حداکثر ۲۲ امتیاز

زندگی و داشتن بستگان در کبک

حداکثر ۸ امتیاز

مشخصات همسر

حداکثر ۱7 امتیاز

پیشنهاد کار تائید شده

حداکثر ۱۰ امتیاز

امتیاز قبولی مربوط به قابلیت اشتغال برای افراد مجرد

43

امتیاز قبولی مربوط به قابلیت اشتغال برای متاهلین

52

فرزندان

حداکثر ۸ امتیاز

خودکفایی مالی

حداکثر ۱ امتیاز

امتیاز قبولی اولیه برای افراد مجرد

50

امتیاز قبولی اولیه برای متاهلین

59

  
  
  

متقاضی مجرد باید حداقل 50 امتیاز و متقاضی متاهل که تمایل دارد به همراه همسرش به کِبک مهاجرت کند باید حداقل 59 امتیاز کسب کند تا واجد شرایط اقدام تحت گروه مهاجرتی نیروی کار متخصص کِبک باشد. جزییات مربوط به نحوه امتیازدهی بر اساس هریک از عوامل فوق به قرار زیر است:

تحصیلات و آموزش

حداکثر امتیازی که می‌توان از این عامل کسب کرد 26 امتیاز است که بر اساس دو زیرگروهی که در جداول زیر خلاصه شده‌اند قابل اختصاص دادن است:

تحصیلات و مدارج علمی

امتیاز

دیپلم دبیرستان

2

دیپلم دبیرستان (فنی و حرفه‌ای) یا دیپلم دبیرستان‌های کِبک

6

گواهینامه غیر دانشگاهی حداقل 2 ساله

4

مدرک فنی حرفه‌ای حداقل 1 ساله یا 2 ساله

6

  

مدرک فنی حرفه‌ای حداقل 3 ساله

8

مدرک دانشگاهی حداقل 1 ساله

4

مدرک دانشگاهی حداقل 2 ساله

6

لیسانس یا مدرک دانشگاهی حداقل 3 ساله

10

فوق لیسانس

12

دکترا

14

 علاوه بر نوع مدرک تحصیلی، به رشته تحصیلی متقاضی نیز بسته به اینکه رشته تحصیلی وی در کدام بخش از فهرست طبقه بندی شده رشته‌های تحصیلی قرار دارد یا به عبارت دیگر بر اساس اینکه رشته تحصیلی وی تا چه حد مورد نیاز بازار کار ایات کِبک است، امتیاز تعلق می‌گیرد:

جایگاه رشته تحصیلی در فهرست طبقه بندی شده

امتیاز

بخش A

12

بخش B

9

بخش C

6

بخش D

2

بخش E، F، یا G

0

فهرست طبقه بندی شده رشته‌های تحصیلی که تاریخ انتشار آخرین نسخه آن به آگوست سال 2018 باز می‌گردد بر مبنای تقاضای بازار کار کِبک تنظیم شده است و ممکن است هر زمانی در آینده تغییر کند.

تجربه کار

حداکثر امتیازی که می‌توان بر اساس این عامل کسب کرد 8 امتیاز است و تجربه کاری ارائه شده باید در طی پنج سال قبل از تاریخ اقدام کسب شده باشد. داشتن سابقه کار شرط لازم برای اقدام تحت گروه مهاجرتی نیروی کار متخصص کِبک است و تنها استثنا شامل حال کسانی است که از یک موسسه آموزش عالی کِبک فارغ التحصیل شده‌اند و هنوز سابقه کاری کسب نکرده اند که از این فاکتور 1 امتیاز کسب می‌کنند. میزان امتیازات بر اساس جدول زیر محاسبه می‌گردد:

میزان سابقه کار

امتیاز

کمتر از 6 ماه

0

بیشتر از 6 ماه ولی کمتر از 2 سال

4

2 سال یا بیشتر ولی کمتر از 4 سال

6

4 سال یا بیشتر

8

سن

حداکثر امتیاز قابل دریافت از عامل سن 16 امتیاز است که بر اساس جدول زیر به متقاضی اختصای می‌یابد:

سن

امتیاز

18 تا 35 سال

16

36 سال

14

37 سال

12

38 سال

10

39 سال

8

40 سال

6

41 سال

4

42 سال

2

43 سال یا بیشتر

 0

مهارت‌‌های زبان

متقاضی می‌تواند با دانستن زبان انگلیسی و فرانسه امتیاز بگیرد. بر اساس میزان مهارت متقاضی در زبان فرانسه حداکثر 16 امتیاز و بر اساس سطح مهارت وی در زبان انگلیسی حداکثر 6 امتیاز به وی تعلق می‌گیرد.

اقامت قبلی در کِبک و داشتن خویشاوند نزدیک در این ایالت

همانگونه که در جداول زیر ملاحظه می‌فرمایید، اقامت قبلی در کِبک یا داشتن خویشاوند نزدیکی که شهروند کانادا یا مقیم دائم این کشور است و در ایالت کِبک سکونت دارد تا حداکثر 8 امتیاز برای متقاضی به ارمغان می‌آورد:

اقامت قبلی در کبک:

امتیاز

اقامت به علت تحصیل و به مدت حداقل یک ترم کامل تحصیلی

5

اقامت به علت کار و به مدت حداقل 3 ماه

5

اقامت به دلایل دیگر و به مدت حداقل 2 هفته و کمتر از 3 ماه

1

اقامت به دلایل دیگر و به مدت بیش از 3 ماه

2

داشتن خویشاوند نزدیک در کبک:

امتیاز

همسر

3

فرزند، پدر یا مادر، برادر یا خواهر

3

پدر بزرگ یا مادر بزرگ

3

عمو، عمه، خاله، دایی، برادر زاده یا خواهر زاده

0

ویژگی‌های همسر (حداکثر 17 امتیاز)

در صورتی که همسر متقاضی به همراه وی به کِبک وارد و در این ایالت زندگی کند عواملی همچون تحصیلات، رشته تحصیلی، و سن همسر تا حداکثر 11 امتیاز و سطح مهارت همسر در زبان فرانسه تا حداکثر 6 امتیاز را به متقاضی اختصاص دهد. جداول زیر نحوه این امتیاز دهی را مشخص می‌کنند.

تحصیلات و مدارج علمی همسر

امتیاز

دیپلم دبیرستان

1

دیپلم دبیرستان (فنی و حرفه‌ای)

2

گواهینامه غیر دانشگاهی حداقل 2 ساله

1

مدرک فنی حرفه‌ای حداقل 1 ساله یا 2 ساله

2

مدرک دانشگاهی حداقل 1 ساله

1

مدرک دانشگاهی حداقل 2 ساله

2

لیسانس یا مدرک دانشگاهی حداقل 3 ساله

3

فوق لیسانس

4

دکترا

4

جایگاه رشته تحصیلی همسر در فهرست طبقه بندی شده

امتیاز

بخش A

4

بخش B

3

بخش C

2

بخش D

1

بخش E، F، یا G

0

سن همسر

امتیاز

18 تا 35 سال

3

36-39 سال

2

40-42 سال

1

43به بالا

0

  

 توانایی پرداخت مخارج زندگی در ماههای اولیه سکونت

متقاضی باید بتواند مخارج خود و اعضای خانواده‌اش را برای حداقل سه ماهه اول سکونت در کِبک بپردازد که شامل 1 امتیاز می شود.

پیشنهاد کار تایید شده

اگر متقاضی پیشنهاد کار معتبری از یک کارفرمای کِبکی داشته باشد تا حداکثر 10 امتیاز از این فاکتور کسب می‌کند. پیشنهاد کار اگر از کارفرمایی در ناحیه شهری مونترال باشد 8امتیاز و اگر از طرف کارفرمایی خارج از ناحیه شهری مونترال صادر شده باشد 10 امتیاز به متقاضی اختصاص می‌یابد.

فرزندان وابسته

تعداد فرزندان وابسته متقاضی که همراه وی به کِبک وارد می‌شوند از مواردی است که در ارزیابی پرونده مد نظر قرار می‌گیرد (هر فرزند 12 ساله یا کوچکتر 4 امتیاز و هر فرزند 13 تا 18ساله 2 امتیاز به همراه خواهد داشت – حداکثر امتیازی که متقاضی می‌تواند از این قسمت کسب کند 8 امتیاز است).

پذیرش

مرحله پذیرش برای نیروی کار متخصصی که از سوی دولت کِبک انتخاب شده و گواهی گزینش کِبک را دریافت کرده است با ارسال تقاضای اقامت دائم کانادا به دفتر ویزا یا سفارت کانادا آغاز می‌گردد. متقاضی ( و اعضای خانواده وی صرفنظر از این که وی را در مهاجرت به کانادا همراهی می‌کنند یا خیر) باید مجموعه‌ای از آزمایشات و معاینات پزشکی را انجام دهند و از نظر تحقیقات امنیتی که توسط دولت فدرال صورت می‌پذیرد مشکلی نداشته باشند. پس از اینکه تمام شرایط مورد نیاز احراز گردید، دولت کانادا ویزای اقامت دائم متقاضی را صادر می‌کند.

در این برنامه انتخاب متقاضیان بر اساس نیازهای اقتصادی و نیروی کار استان ساسکاچوان صورت می گیرد. متقاضیانی که فاکتور های لازم را براساس سن،تحصیلات،سابقه کار و دانش زبان انگلیسی یا فرانسه را دارا باشند میتوانند از این طریق برای اخذ اقامت خود اقدام کنند.

برنامه نیروی متخصص ساسکاچوان از سه طریق انجام می شود :

1- پیشنهاد کاری ازطرف کارفرما

2- لیست مشاغل مورد تقاضای استان (OID)

3- نیروی متخصص اکسپرس انتری

1- شرایط لازم برای پیشنهاد کاری از کارفرما:

در این بخش، نیروی کار متخصص باید از یک کارفرما در ساسکاچوآن پیشنهاد کار داشته و با آن پیشنهاد کاری می تواند برای ثبت نام درمهاجرت به ساسکاچوان واجد شرایط باشد.

داشتن حداقل 60 امتیاز از مجموع 100 امتیاز از جدول امتیاز بندی
داشتن حداقل 1 سال سابقه کار در رشته مورد نظر در 10 سال گذشته
داشتن حداقل مدرک زبان CLB 4

2- شرایط لازم برای لیست مشاغل مورد تقاضای استان: 

نیروهای متخصص که پیشنهاد کار ندارند اما برای یکی از مشاغل بسیار مورد نیاز در ساسکاچوان ( برای مشاهده لیست رشته ها اینجا را کلیک کنید) مهارت بالایی دارند، می توانند برای مهاجرت  واجد شرایط باشند.

داشتن حداقل 60 امتیاز از مجموع 100 امتیاز از جدول امتیاز بندی ( برای مشاهده جدول امتیازبندی اینجا را کلیک کنید)
داشتن حداقل مدرک زبان CLB 4
حداقل 1 سال تحصیل در رشته مورد نظر
داشتن حداقل 1 سال سابقه کار در رشته مورد نظر در 10 سال گذشته
داشتن تمکن مالی

3- نیروی متخصص اکسپرس انتری

در این بخش متقاضیان باید  پروفایل خود را در اکسپرس اینتری دولت فدرال تشکیل دهند و وارد بانک اطلاعات متقاضيان شوند. سپس برای برنامه ساسکاچوان اقدام کنند. مدارک کامل را ارسال کنند، در صورت قبولی، دعوتنامه از طرف این دولت برای فرد ارسال خواهد شد.

جدول امتیاز بندی

متقاضیان باید حداقل 60 امتیاز  از مجموع 100 امتیازکسب کنند تا بتوانند برای برنامه استانی ساسکاچوان اقدام کنند.

استان نواسکوشیا (Nova Scotia) از جمله استان‌های شرقی کانادا و به مرکزیت شهر هالیفاکس می‌باشد. این استان دارای اقتصاد قوی بر پایه کشاورزی مدرن و معادن می‌باشد. استان نوااسکوشیا با هدف تامین نیروی متخصص مورد نیاز خود، برنامه ویژه‌ای برای پذیرش مهاجر دارد. متقاضیانی که قصد استفاده از این برنامه برای مهاجرت به کانادا را دارند لازم است که در یکی‌ از دو گروه زیر قرار بگیرند:

Nova Scotia Nominee Program (NSNP) نیروی متخصص نواسکوشیا

در این برنامه کارفرمایان نواسکاشيا در سیستم اکسپرس اینتری جهت استخدام متخصصين و افرادی که به تازگی فارغ التحصيل شده اند، مهاجرین مورد نظر خود را انتخاب می کنند. توجه داشته باشيد که برای اقدام از این طریق باید بعد از ثبت پروفایل خود در سیستم اکسپرس اینتری منتظرپيشنهاد شغلی تمام وقت از کارفرمای مستقر در این استان باشيد.

نيروی متخصص نواسکوشيا مشاغل مورد نياز استان Express Entry: Demand Nova Scotia

در این برنامه متقاضیان باید حداقل امتیاز 100/67 را کسب کرده باشند و در سیستم اکسپرس اینتری هم ثبت نام کرده باشند. توجه داشته باشید که در این برنامه استانی تخصص و حرفه متقاضیان باید مطابق لیست مشاغل مورد نیاز اعلام شده باشد.

در این برنامه علاوه بر شرایط فوق متقاضیان باید شرایط زیر را نیزداشته باشند:

1-حداقل یکسال سابقه کاری در زمینه تخصص مورد نیاز استان

2-حداقل مدرک دیپلم

3-حداقل دانش زبان انگلیسی یا فرانسه (clb7)

در حال حاضر این برنامه مهاجرتی برای این استان بسته است.

با توجه به قراردادهای موجود میان دولت فدرال و استان های این کشور، هریک از استان ها میتوانند مهاجرینی که قصد اقامت در آن استان را دارند گزینش کنند، در این مسیر دو حالت وجود دارد:

لیست مشاغل استانی:
در این حالت هر استان با اعلام لیست مشاغل مورد نیاز خود، بصورت مستقل نسبت به جذب مهاجرین اقدام میکنند.

از روش Express Entry
در این حالت، استان برای تامین نیروی متخصص مورد نیاز خود تنها از میان افرادی که در سیستم express entry و برای نیروی متخصص فدرال ثبت نام کرده اند و تمایل خود را برای زندگی در همان استان اعلام کرده اند گزینش کرده و اسپانسر آنها میشود و همانطور که می دانید با داشتن اسپانسرشیپی استانی(PNP)  می توانید ۶۰۰ امتیاز را کسب کنید. در اینجا ذکر این نکته نیز ضروری است که افرادی که اسپانسر ایالتی داشته باشند به طور اتوماتیک و تضمینی از طرف دولت برای اقدام به مهاجرت دعوت خواهند شد.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :