براساس نظرسنجی های عمومی کانادا، دو حزب محافظه کار و لیبرال دست بالا را در رقابت های انتخاباتی دارند. با توجه به سیاست های مهاجرتی که هر دو حزب از اواخر دهه 80 میلادی اتخاذ کرده‌اند می توان پیش بینی کرد که چنانچه هر یک از دو حزب برنده انتخابات اکتبر شود، همان سیاست های قبلی را در قبال مهاجرت اتخاذ خواهد کرد. کانادایی ها 21 اکتبر 2019 دولت فدرال بعدی را انتخاب خواهند کرد.
روز، چهارشنبه، جاستین ترودو کمپین انتخاباتی خود را به راه انداخت با این امید که بتواند برای دور بعدی انتخابات هم قدرت را در دست داشته باشد. او اعلام کرده که کانادایی ها باید تصمیم بگیرند و تکلیف خود را روشن کنند: آیا به سیاست های شکست خورده محافظه کاران روی خوش نشان می دهند یا سیاست های مترقی را انتخاب خواهند کرد؟ کانادایی ها باید تصمیم مهمی بگیرند.
جاستین ترودو که فرزند ارشد پییر ترودو سیاستمدار و نخست وزیر اسبق کانادایی است، در سال 2015 با شکست دادن رقیب محافظه کار خود استیون هارپر نخست وزیر کانادا شد. استیون هارپر که 9 سال قدرت را در دست داشت راست گراترین نخست وزیر کل تاریخ کانادا شناخته می شود.
با این همه، صدای ترودو مثل قبل چندان بلند نیست؛ منابع خبری و نظرسنجی‌ها حاکی از این هستند که تعداد طرفداران حزب محافظه کار به لیبرال ها نزدیک می شوند. از سال 1935 تا به حال سابقه نداشته که دولتی که اکثریت کرسی ها را در اختیار دارد، دور دوم را به رقیب انتخاباتی خود ببازد. در عصر ترامپ، کسی مثل ترودو در سراسر جهان تحسین لیبرال ها را بر انگیخته است. وقتی ترامپ از سیاست های سفت و سخت مهاجرتی و دیوار مکزیک سخن می گوید، ترودو با سیاست های خود قصد دارد سال به سال تعداد مهاجران کانادا را افزایش دهد. هنگامی که همه مات و مبهوت جنگ تجاری ترامپ هستند، دولت لیبرال جاستین ترودو به شدت مدافع تجارت آزاد است.
در عین حال، جاستین 47 ساله، در برابر هجمه ای از پر سر و صداترین رسوایی ها در تاریخ سیاست کانادا هم قرار دارد. ماجرا از زمانی آغاز شد که معاون او افشا کرد که از طرف ترودو برای متوقف کردن پیگیری قضایی یک شرکت واقع در استان کبک تحت فشار قرار گرفته است. ترودو اما در مقابل گفت به خاطر حمایت از اشتغال این دستور را داده است. این رسوایی سیاسی لرزه بر دولت ترودو انداخت و باعث شد بسیاری از اعضای دولت او استعفا دهند و در نهایت محبوبیت او کاهش یابد.
رهبر حزب محافظه کار نیز از این رسوایی و مشکلات اقتصادی دولت تردو بر علیه او استفاده کرده است و حتماً در کمپین ها نیز بارها به آن اشاره خواهد کرد. اما نباید از یاد برد که ترودو اقدامت مفید و مثبتی هم در دولت خود کرده است و به طور مثال، نفت کانادا را وارد بازارهای بین المللی کرده است. همانطور که می دانید کانادا، سومین ذخایر بزرگ نفت در جهان را دارد.
باید منتظر ماند و دید آیا این بار هم کانادایی ها به ترودو اعتماد می کنند یا خیر. او باید از مجموع 338 کرسی مجلس عوام پارلمان کانادا 170 کرسی را به دست بگیرد تا برنده میدان انتخاباتی باشد. اما این امکان هم وجود دارد که دولت اقلیت تشکیل دهد. در این صورت هم ترودو و هم رهبر محافظه کاران آقای Scheer باید برای تصویب قوانین به حداقل یک حزب اتکا کنند.

مشاوره مهاجرتی

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :