بر اساس اعلام سازمان بین‌المللی همکاری و توسعه اقتصادی، سیستم مهاجرتی کانادا که به دقت طراحی شده است در بین تمام 36 کشور عضو این سازمان منحصر به فرد است و همه کشورهای عضو می توانند از سیستم مهاجرتی کانادا الگو بگیرند. طی جدیدترین گزارش منتشر شده، کانادا در بین کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی که شامل استرالیا، فرانسه، آلمان، بریتانیا و ایالات متحده می شوند، بزرگ ترین، با دوام ترین، جامع ترین و گسترده ترین سیستم جذب مهاجر کاری دارای مهارت را دارد.
در این گزارش، کانادا به خاطر جذب، انتخاب و نگهداری مهاجران کاری دارای مهارت و نیز به خاطر ترویج رویکرد خانواده مداری (که در آن نیاز تمام اعضای خانواده را در نظر دارد) مورد تحسین قرار گرفته است. همچنین، یکی دیگر از نقاط قوت کانادا مهمان نوازی آن اعلام شده است که مهاجرت را بخشی از میراث ملی خود می داند.
علاوه بر موارد ذکر شده، در این گزارش آمده است که سیستم مهاجرتی کانادا بر اساس ارزیابی و تحقیق بهبود می یابد. در این گزارش، از سیستم اکسپرس اینتری به عنوان “الگویی” برای مدیریت مهاجران کاری در بین کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی یاد شده است. شایان ذکر است که این سیستم که در سال 2015 از آن رونمایی شد، سیستمی برای مهاجرت به کانادا است که در سه دسته ی کارگر ماهر فدرال، مشاغل دارای مهارت و تجربه کانادایی از سراسر جهان بر پایه ی امتیازات و معیارهای مشخص شده مهاجر جذب می کند. کاندیدها بر اساس امتیازی که در سیستم جامع رتبه بندی دارند دسته بندی می شوند؛ این سیستم به کاندیدها بر اساس تسلط بر زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی (دو زبان رسمی کانادا)، سن، تحصیلات و سابقه کار امتیازدهی می کند. برای کاندیدهایی که بالاترین امتیاز را داشته باشند به تناوب برگزاری پذیرش ها یک ITA (یک دعوتنامه برای تقاضا جهت اقامت دائم) صادر می شود.
برنامه های مهاجرت استانی کانادا، عامل رشد بازار کار
کانادا توانسته است از طریق برنامه مهاجرت استانی خود مزایای مهاجرت را فراتر از استان های پرجمعیت و محبوب خود گسترش دهد. کشور کانادا با این کار نه تنها توانسته است که مهاجران را به طور یکنواخت در سراسر کانادا توزیع کند، بلکه با این کار سیستم انتخاب فدرال را هم تکمیل کرده است چرا که سطح مهارت های مهاجرانی که از طرف استان ها انتخاب می شوند پایین تر است اما انتخاب آنها پیامدهای خوبی برای بازار کار دارد و این مهاجران در این استان ها نگه داشته و ماندگار می شوند.
متقاضیان اکسپرس اینتری که از طرف استان انتخاب می شوند 600 امتیاز اضافی در سیستم جامع رتبه بندی دریافت می کنند و بدین ترتیب در پذیرش بعدی به طور قطع برای آنها دعوتنامه جهت تقاضا برای اقامت دائم کانادا صادر خواهد شد.
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی همچنین به موفقیت های پایلوت مهاجرت آتلانتیک اشاره کرده است؛ این پایلوت در سال 2017 معرفی شده و به کارفرمایان چهار ایالت آتلانتیک کانادا اجازه می دهد کارگران ماهر خارجی‌ای را که نتوانسته اند جایگزینی بومی برای آنها پیدا کنند استخدام نمایند.
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی پیشنهادهایی را به کانادا در راستای بهبود سیستم مهاجرتی خود ارائه داده است:
حذف Federal Skilled Trades Class و ایجاد یک دسته که معیارهای آن مبتنی بر عوامل کلیدی سیستم جامع رتبه بندی است. این پیشنهاد، به منظور ساده تر کردن سیستم و حصول اطمینان از دارا بودن استانداردهای زبانی و تحصیلی توسط تمام مهاجران کاری فدرال است.
به جای اینکه بر اساس طول سابقه کاری و دسته بندی مشاغل امتیازدهی شود، بر اساس دستمزد آخرین شغل کانادایی امتیازدهی شود.
به تمام متقاضیان اکسپرس اینتری که می خواهند در حرفه ای که نیازمند مجوز است، کار کنند اجازه داده شود که با ویزای کوتاه مدت وارد کانادا شوند تا فرایند اخذ مجوز و پروانه کار خود را آغاز کنند.
ایجاد یک پایلوت مهاجرتی استانی برای کارگران خارجی موقت به منظور بر طرف کردن مشکل کمبود نیروی کار در برخی مناطق.
احمد حسین، وزیر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا گفته است که “باعث افتخار است که کانادا از سوی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی الگوی کشورهای دیگر در زمینه مدیریت مهاجران لقب گرفته است. مهاجرت، ستون اصلی موفقیت اقتصادی این کشور در آینده است و دولت ما همچنان از سیاست ها و برنامه های مهاجرتی که باعث تقویت اقتصادی، اجتماعی و رشد جمعیت ما می شود حمایت خواهد کرد.”

مشاوره مهاجرتی

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :