اگر به تازگی وارد کانادا شده اید و قربانی خشونت خانوادگی شده‌اید، می توانید درخواست ویزای اقامت موقت (بدون هزینه پرداخت برای ویزا) را به کانادا ارائه کنید؛ این ویزای اقامت موقت، وضعیت مهاجرت قانونی برای شما به همراه خواهد داشت چرا که طبیعتاً به احتمال زیاد در حال حاضر از وضعیت مهاجران برخوردار نیستید و موقتی به کانادا آمده اید.
از تاریخ 26 جولای قوانین جدیدی برای خارجی های داخل کانادا که وضعیت مهاجرتی مشخصی ندارند و تجربه خشونت خانوادگی را دارند وضع و اجرایی شده است. با دریافت این ویزا، افرادی که مورد سوءقصد از طرف خانواده واقع شده اند، به همراه فرزندانشان تا شش ماه می توانند در کانادا اقامت داشته باشند.
این قوانین برای افرادی که قرار است اقامت دائم خود را دریافت کنند و وضعیت مهاجرتی شان به همسر خشن و سوء استفاده گرشان وابسته است صدق خواهد کرد. آنگونه که اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در ماه جولای اعلام کرد، تازه واردانی که مورد خشونت خانوادگی قرار گرفته اند می توانند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای درخواست ویزای اقامت موقت ارائه کنند. این ویزا، به این دسته از مهاجرین این امکان را می دهد که وضعیت اسکان و اقامت خود را حفظ کنند و ویزای کار و بیمه درمانی دریافت کنند. علاوه بر همه اینها، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی درخواست اقامت دائم کانادا برای افرادی که در معرض خشونت خانوادگی قرار دارند را بنا به علل بشردوستانه و عاطفی تسریع می بخشد.
شرایط دریافت این ویزا
اداره مهاجرت کانادا گفته است که برای صدور این ویزا شرایط زیر را در نظر می گیرد:

  • فرد خارجی مورد نظر آیا حضور فیزیکی در کانادا دارد و در این کشور از ناحیه همسر و شریک زندگی اش مورد خشونت قرار می گیرد یا خیر؟ این خشونت اعم از فیزیکی، جنسی، روانی، مالی و عدم فراهم کردن خوراک، پوشاک، مسکن، درمان و… است.
  • آیا فرد خارجی مورد نظر، خواهان اقامت دائمی است که دریافت آن منوط به ماندن در رابطه با همسری خشن و سوء استفاده گر است و در عین حال، ماندن در این رابطه برای تداوم وضعیت اقامتی فرد مورد نظر در کانادا حائز اهمیت است یا خیر؟

برای نمونه می توان به افرادی اشاره کرد که از طریق اسپانسرشیپ خانوادگی داخل کانادا حضور دارند اما همسر خود را به خاطر خشونت ترک کرده اند و یا از ترس از دست دادن وضعیت مهاجرتی خود هنوز با او در رابطه هستند. گفتنی است این ویزای اقامت موقت به خارجی هایی که خارج از کانادا حضور دارند تعلق نمی گیرد و حضور فیزیکی در این کشور شرط اصلی است.
چنانچه واجدین شرایط هنوز تحت پوشش بیمه درمانی اعم از خصوصی یا دولتی قرار نداشته باشند، از بیمه درمانی هم برخوردار خواهند شد. همچنین، افرادی که در حال حاضر این ویزای اقامت موقتی را حداقل تا 180 روز دیگر هم دارند، می توانند درخواست ویزای کار موقت (به صورت رایگان) بدهند.
اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اعلام کرده است که با اینکه اکثر متقاضیان از دسته ی خانواده (Family Class) اقدام می کنند اما موارد خارج از Family Class هم لحاظ خواهند شد.

مشاوره مهاجرتی

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :