دولت آنتاریو به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد در پذیرش های بعدی خود از سیستم اکسپرس اینتری، اولویت را به متقاضیانی بدهد که در بخش تکنولوژی یا کامپیوتر سابقه کار دارند. آنتاریو پیش از این اعلام کرده بود که قصد دارد یک مسیر مهاجرتی مختص متقاضیان شاغل در بخش تکنولوژی ایجاد کند. اما حالا مشخص کرده است که متقاضیان اکسپرس اینتری‌ای که در یکی از شش شغل بخش فناوری سابقه کار دارند را از طریق مسیر مهاجرتی اولویت های سرمایه انسانی هدف خواهد گرفت.
شایان ذکر است که سیستم اکسپرس اینتری اصلی ترین منبع جذب کارگر ماهر خارجی در کانادا است و صف متقاضیان را برای دسته های مهاجرتی Federal Skilled Worker Class، Federal Skilled Trades Class و Canadian Experience Class مدیریت می کند. متقاضیانی که واجد شرایط این سه دسته هستند وارد صف انتظار اکسپرس اینتری می شوند و در آنجا بر اساس امتیازی که در سیستم جامع رتبه بندی (CRS) دارند دسته بندی می شوند.
امتیاز متقاضی در سیستم جامع رتبه بندی بر اساس عواملی نظیر سن، تحصیلات، سابقه کار و تسلط بر زبان های انگلیسی یا فرانسه به او تعلق می گیرد. متقاضیانی هم که از طرف استان انتخاب شوند 600 امتیاز اضافه در سیستم جامع رتبه بندی دریافت می کنند و بدین ترتیب در دور بعدی حتماً برای آنها دعوتنامه برای تقاضا جهت اقامت دائم کانادا صادر خواهد شد.
لازم به ذکر است که ایالت آنتاریو محبوب ترین مقصد برای مهاجرانی است که به تازگی وارد کانادا شده و اقامت دائم دریافت کرده اند. این استان همچنین مقصد محبوب متقاضیانی است که از طریق اکسپرس اینتری وارد کانادا شده‌اند. نکته جالب اینجاست که 65 درصد مهاجران جدید الورودی که در سال 2018 از طریق اکسپرس انتری وارد کانادا شدند استان آنتاریو را برای اسکان انتخاب کردند.
متقاضیانی که مایل هستند که در پذیرش مختص متقاضیان بخش تکنولوژی از طرف برنامه مهاجرت استانی آنتاریو دعوتنامه دریافت کنند باید در گام نخست پروفایل اکسپرس اینتری خود را بسازند.
پذیرش های بخش تکنولوژی نیازهای کارفرمایان را برطرف خواهد کرد
در استان آنتاریو شهرهای تورنتو، اتاوا و کیچنر–واترلو واقع شده اند؛ این شهر قطب تکنولوژی استان آنتاریو شمرده می شوند و از این لحاظ تقاضا برای کارگران بخش تکنولوژی در آنتاریو زیاد است. از سوی دیگر، استان آنتاریو مانند بقیه استان ها و نواحی کانادا در حال حاضر با کمبود نیروی کار در این حوزه مواجه است. برآورد می شود که تا سال 2021 کانادا به 220 هزار کارگر ماهر در بخش فناوری ارتباطات و اطلاعات نیاز داشته باشد.
برنامه مهاجرت استانی آنتاریو از مسیر اولویت های سرمایه انسانی برای جستجو در صف انتظار اکسپرس اینتری و پیدا کردن متقاضیانی که واجد شرایط و معیارهای خاص فدرال و استانی هستند استفاده می کند. برنامه مهاجرت استانی آنتاریو در صف انتظار اکسپرس اینتری به دنبال متقاضیان واجد شریطی که در یکی از شش شغل زیر دارای سابقه کار هستند می گردد:

  • طراحان و توسعه دهندگان نرم افزار – NOC 2173
  • برنامه نویسان کامپیوتر و توسعه دهندگان رسانه های اینترکتیو – NOC 2174
  • مهندسان کامپیوتر – NOC 2147
  • طراحان و توسعه دهندگان وب – NOC 2175
  • تحلیلگران سامانه داده ها و مدیران دیتا – NOC 2172
  • مدیران سیستم های اطلاعات و کامپیوتر –NOC 0213

آنگونه که برنامه مهاجرت استانی آنتاریو اعلام کرده است، این شش شغل انعکاسی از نیازهای کنونی کارفرمایان در استان آنتاریو هستند و پس از مشورت با کارفرمایان و سایر ذینفعان در سراسر آنتاریو انتخاب شده‌اند. خبر خوب این است که مسیر مهاجرتی اولویت‌های سرمایه انسانی آنتاریو، متقاضیان را ملزم به داشتن پیشنهاد شغلی نمی‌کند و قبلاً هم برای متقاضیان اکسپرس اینتری که امتیازشان خیلی هم برای دریافت دعوتنامه طی یک پذیرش اکسپرس اینتری نرمال بالا نبوده است دعوتنامه صادر کرده است.
آندسته از متقاضیان اکسپرس اینتری که توسط برنامه مهاجرت استانی انتاریو انتخاب می شوند، از طرف این برنامه مهاجرتی اعلامیه تمایل یا Notification of Interest دریافت می کنند و 45 روز فرصت دارند که تقاضای خود را برای انتخاب شدن از طرف ایالت آنتاریو ارائه کنند.
برنامه مهاجرت استانی فدرال کانادا سالانه سهمیه مشخصی برای آنتاریو در نظر می گیرد تا این استان بر اساس آن تعداد معینی متقاضی را انتخاب کند. طی شش سال اخیر، سهمیه آنتاریو سال به سال افزایش داشته و در سال 2019 به 6 هزار و 900 نفر رسیده است.
علاوه بر این گفته می‌شود که طی سال های 2020 تا 2021 این رقم از این هم فراتر رود. در مجموع، پیش بینی می‌شود که کانادا از امروز تا سال 2021 از بیش از نیم میلیون مهاجر استقبال کند. پذیرش های مختص تکنولوژی، نوآوری مهم و فرصتی بی نظیر برای متقاضیان اکسپرس اینتری است. آنتاریو تمایل خود را برای دعوت از تعداد بیشتری از متقاضیان اکسپرس اینتری با امتیازهای پایین از طریق مسیر مهاجرتی اولویت های سرمایه انسانی نشان داده است. باید منتظر ماند و دید آیا انتاریو همچنان این تمایل خود را نشان خواهد داد یا خیر.

مشاوره مهاجرتی

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :