برنامه های مهاجرتی استانی کانادا و برخی مشاغل مورد نیاز آن

یکی از پرسش هایی که همواره علاقه مندان مهاجرت به کانادا در ذهن دارند، این است که در بازار کار کانادا به چه نوع مشاغلی نیاز است؟ متقاضیانی که می خواهند از طریق سیستم اکسپرس اینتری مهاجرت کنند، ممکن است برای تقاضا جهت اقامت دائم دعوتنامه دریافت کنند و این در حالی است که سیستم اکسپرس اینتری به نوع شغل متقاضی، مادام که به مهارت مشخصی نیاز داشته باشد، اهمیت نمی دهد. در عین حال، متقاضیانی که در برخی مشاغل خاص دارای سابقه کار هستند ممکن است نسبت به سایر متقاضیان دست بالا را داشته باشند.
کانادا دارای مسیرهای مهاجرتی فدرال و استانی است که هر یک از آنها هم برای لحاظ کردن سابقه کار متقاضی معیارهای مشخصی دارند. سه مسیر مهاجرتی فدرال که باعث دریافت اقامت دائم توسط متقاضیان می شوند عبارت اند از Federal Skilled Worker،  Federal Skilled Trades و  Canadian Experience. صف انتظار همه ی متقاضیانی که در این سه دسته هستند توسط اکسپرس اینتری مدیریت می شود.
سیستم جامع رتبه بندی یا CRS که موقعیت متقاضی را در صف انتظار مشخص می کند تنها میزان سابقه کار متقاضی در شغل  تمام وقت و یا معادل آن شغل پاره وقت و نیز اینکه آیا آن شغل دارای مهارت یا Skilled است یا خیر را در نظر می گیرد. در این سیستم رتبه بندی، تنها مشاغلی که در دسته بندی ملی مشاغل یا NOC نوع مهارتشان (مشاغل مدیریتی) است و نیز مشاغلی که سطح مهارت شان A (حرفه ای) و یا B (فنی) است رتبه بندی می شوند. به بیان دیگر، فرض کنیم که شغل متقاضی معماری است؛ سیستم جامع رتبه بندی کاری به عنوان شغل فردی که از طرف سیستم اکسپرس اینتری برای تقاضا جهت دریافت اقامت دائم دعوت شده ندارد و فقط سطح و نوع مهارتی آن را لحاظ می کند.
برنامه های مهاجرت استانی
چندی از مسیرهای مهاجرت استانی که برخی از آنها به سیستم اکسپرس اینتری مرتبط‌اند سابقه کار در شغلی معین را معیار خود اعلام کرده اند. این مسیرهای مهاجرتی به استان ها و نواحی شرکت کننده اجازه می دهند تا کارگران خارجی دارای سابقه کار را برای اقامت دائم انتخاب کنند. بسیاری از این مسیرهای مهاجرتی بر مبنای سیستم ابراز علاقه‌مندی یا Expression of Interest فعالیت می کنند؛ این سیستم تمام متقاضیان را که متقاضیان اکسپرس اینتری هم از آن دسته هستند ملزم به ساختن پروفایل در برنامه مهاجرت استانی مربوطه می سازند.
آن دسته از متقاضیان اکسپرس اینتری‌ای که از طرف یک استان انتخاب شوند در سیستم جامع رتبه بندی، ۶۰۰ امتیاز اضافی کسب می کنند و بدین ترتیب حتماً در پذیرش بعدی اکسپرس اینتری از آنها برای تقاضا جهت اقامت دائم کانادا دعوت خواهد شد. تقریباً تمام استان های کانادا حداقل یک مسیر مهاجرتی دارند که دارای فهرست مشاغل مورد نیاز است و این فهرست را از جمله معیارهای امتیازدهی خود در نظر می گیرند. همانگونه که پیش از این، مثلا فهرست مشاغل مورد نیاز ساسکاچوان چندین بار در وبسایت و شبکه های اجتماعی پرشین مهاجر اعلام و بروزرسانی شده است، طبیعتاً فهرست مشاغل مورد نیاز هر استان بر حسب نیازهای روز بازار کار آن به روزرسانی خواهد شد.
در زیر چند مسیر مهاجرتی استانی که سابقه کار در شغل معینی را از جمله شرایط و معیارها عنوان کرده اند آورده می شود:

 • بریتیش کلمبیا: Tech Pilot
 • آلبرتا: مسیر مهاجرتی فرصت آلبرتا
 • ساسکاچوان: اسکیلد ورکر بین المللی – اکسپرس اینتری و زیرمجموعه های مشاغل مورد نیاز
 • مانیتوبا: کارگر ماهر خارجی (Skilled Worker Overseas)
 • آنتاریو: پیشنهاد شغل کارفرما : مسیر مهاجرتی مهارت های مورد نیاز (In-Demand Skills)
 • نیوبرانزویک: Express Entry Labour Market Stream
 • نوا اسکوشیا: (Demand — Express Entry (Category B

این فهرست حرفه‌های مختلفی را نیاز دارد اما برخی از استان ها در نیاز داشتن به چند شغل با هم اشتراک دارند؛ این مشاغل عبارت اند از:

 • حسابداران  – NOC 1311
 • دستیاران اداری – NOC 1112
 • برنامه نویسان کامپیوتر و رسانه های اینترکتیو – NOC 2174
 • مددکاران اجتماعی – NOC 4212
 • مربیان نونهالان – NOC 4214

مشاغل فنی
همانطور که در بالا دیدیم، بریتیش کلمبیا یک مسیر مهاجرتی تحت عنوان Tech Pilot دارد که البته نمونه‌ای است از رشد مشاغل مربوط به بخش فناوری در کانادا. در این مسیر مهاجرتی ۲۹ شغل مورد نیاز وجود دارد که داشتن سابقه کار در یکی از آنها یک امتیاز کلیدی محسوب می شود و مسیر دریافت اقامت دائم را برای فارغ التحصیلان و کارگران خارجی که اتفاقاً بسیاری از آنها متقاضی اکسپرس اینتری هم هستند را تسریع می سازد.
این نکته را نباید از یاد برد که فهرست مشاغل مورد نیاز بریتیش کلمبیا انعکاسی است از نیازهای روز بازار کار این استان که از طریق تحقیقاتی که توسط کمیسیون اقتصاد ونکوور و انجمن تکنولوژی بریتیش کلمبیا در مورد بازار کار انجام شده مشخص شده است. علاوه بر این، مشاغل مربوط به بخش فناوری در فهرست مشاغل مورد نیاز مانیتوبا هم مشاهده می شود.
همچنین، برخی از استان ها هم متقاضیانی را که فقط در یک شغل معین سابقه کار دارند انتخاب کرده و برای آنها دعوتنامه می فرستند. به عنوان نمونه می توان به مسیر مهاجرتی اولویت های بازار کار که با اکسپرس اینتری هم مرتبط است اشاره کرد. نمونه دیگر، استان نوا اسکوشیا است که در آگوست سال ۲۰۱۸ پذیرشی را منحصراً برای متقاضیانی که به عنوان مربی نونهالان و حسابرس/حسابدار سابقه کار داشتند برگزار کرد.

مشاوره با پرشین مهاجر

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :