زمانی که شخصی برای ویزای توریستی کانادا (TRV) درخواست می‌دهد، ممکن است به دلایل مختلف درخواست ویزای او رد شود.
دلیل رد این درخواست یکی از بندهای قانون حمایت از مهاجرت و پناهندگی (IRPA) کاناداست که طبق این بند ماموران مهاجرتی می‌توانند درخواست ویزای توریستی اشخاص را به دلایل مشخص رد کنند.
اگر شما یا بستگان شما هم جزء آن دسته از متقاضیان ویزای توریستی کانادا هستید که با درخواست ویزای توریستی‌تان مخالفت شده است، ممکن است مشمول بند ۱۷۹  قانون مهاجرت و پناهندگی کانادا شده‌ باشید. در این صورت اگر به دنبال پاسخ هستید، این مطلب را بخوانید.
هیچ چیز ناراحت کننده‌تر از این نیست که با ویزای توریستی شخص مخالفت شود. او از قبل برنامه‌ریزی کرده و از این که قرار است به کانادا سفر کند خوشحال است. اما اگر با ویزای توریستی شخص مخالفت شده، به احتمال زیاد مشکل را باید در بند ۱۷۹ قانون مهاجرت و پناهندگی کانادا جستجو کرد.
بند ۱۷۹ (ب) قانون مهاجرت و پناهندگی کانادا چیست؟
بند ۱۷۹ (ب) قانون مهاجرت و پناهندگی کانادا، بخشی از مقررات حمایت از پناهجویان و مهاجران کاناداست که طبق آن افسران اداره مهاجرت و ویزای کانادا میتوانند با در نظر گرفتن این که ممکن است متقاضی بعد از اتمام دوره ویزای مسافرتی به صورت غیر قانونی همچنان در کانادا بماند، درخواست متقاضی را رد کنند.
برای مثال، معمولاً بیشتر درخواستهای ویزای توریستی کانادا به این دلیل رد میشوند که متقاضی نتوانسته مدارک لازم را ارائه دهد که ثابت کند بعد از اتمام مدت ویزای توریستی، کانادا را ترک خواهد کرد.
ماجرای خورخه سانابریا و سفر او به کانادا؛ چرا به او ویزا ندادند؟
روزنامه تورنتو استار مقاله‌ای درباره Jorge Sanabria که اهل کشور پرو است، چاپ کرد. خورخه قرار بود در ماه جون در دانشگاه Wilfrid Laurier سخنران اصلی یک کنفرانس علمی باشد، اما بدون هیچ دلیل خاص و روشنی با درخواست ویزای توریستی (ویزای اقامت موقت) او مخالفت شد. با این که خورخه سانابریا تمام مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای توریستی از جمله پاسپورت، نامه کارفرما، گواهی دعوت برای سخنرانی و اطلاعات شخصی درباره خانوادهاش در پرو را در اختیار دولت کانادا قرار داده بود، اما باز هم درخواست ویزای توریستی او رد شد.
البته این مقررات برای شهروندان ۵۳ کشور که بدون داشتن ویزای اقامت موقت میتوانند وارد کانادا شوند، صادق نیست و تنها برای شهروندان ۱۴۵ کشور دنیا رعایت میشود و باید برای ورود به خاک کانادا ویزا بگیرند.
نگاهی به آمارهای میزان ریجکتی ویزاهای توریستی کانادا در سال های اخبر
در حال حاضر آمار دقیقی درباره دلیل مخالفت با درخواست ویزا به کانادا را در اختیار نداریم، اما جالب است بدانید که آمار رد شدن ویزاها از سال ۲۰۱۲ تاکنون سیر صعودی داشته است.
آمار رد شدن درخواستهای ویزای توریستی در سال ۲۰۱۲ معادل  ۱۸ درصد بوده که این درصد در سال ۲۰۱۶ به  ۲۱ درصد رسید و در سال ۲۰۱۷ نیز، تعداد ۶۰۰ هزار درخواست ویزای توریستی براساس بند ۱۷۹ رد شد که تقریباً معادل ۲۵ درصد کل تقاضاهاست. این درصد در سال ۲۰۱۸ هم تقریبا ثابت بوده است.
هرچند هیچ معیار رسمی درباره قانون ۱۷۹ وجود ندارد که نشان دهد متقاضی ممکن است کانادا را ترک نکند، و همچنین هیچ معیار رسمی نیز در اختیار نیست که ثابت کند متقاضی پس از پایان مدت ویزای توریستی کشور را ترک خواهد کرد. بنابراین، کسانی که قصد سفر به کانادا را دارند واقعا نمیدانند که با درخواست ویزای آنها موافقت میشود یا خیر. حتی ممکن است درخواست ویزای کسانی که بلیت برگشت دارند، در کشور خودشان مشغول به کار هستند و خانواده آنها هم در کشور مبدا زندگی میکنند نیز، رد شود.
از جمله دیگر دلایل رد ویزاهای توریستی کانادا میتوان به موارد زیر اشاره کرد
افسران اداره مهاجرت کانادا علاوه بر احتمال برنگشتن مسافر پس از پایان دوره ویزای کوتاه مدت توریستی، ممکن است به دلایل دیگری با درخواست ویزای توریستی به کانادا مخالفت کنند. برای درک بهتر این موضوع باید به شرایط و موارد مورد نیاز برای ویزای توریستی کانادا اشاره کرد.
برای درخواست ویزای توریستی باید پنج مدرک مهم زیر را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید:

 1. اثبات این که به کشور و وطن خود وابستگی دارید
 2. اثبات داشتن پول کافی برای سفر به کانادا
 3. کارت شناسایی مثل پاسپورت
 4. دعوتنامه از طرف یک فرد مقیم دائم و یا شهروند کانادا
 5. مدرکی برای اثبات این که قصد دارید مدت کوتاهی در کانادا بمانید

عدم ارائه هرکدام از این مدارک میتواند باعث شود تا شانس شما برای دریافت ویزای توریستی کانادا کم شود.
دلایل دیگر رد شدن درخواست ویزای توریستی کانادا
تجربه نشان میدهد که به دلایل مختلفی از جمله موارد زیر ممکن است با درخواست ویزای فرد متقاضی مخالفت شود:

 • عدم ارائه مدارک مورد نیاز
 • دلایل امنیتی و سابقه
 • نقض حقوق بین‌المللی یا حقوق بشر
 • داشتن سابقه جنایی و یا کیفری
 • جنایات سازماندهی شده
 • دلایل بهداشتی و سلامتی
 • دلایل مالی
 • تقلب یا جعل
 • عدم مطابقت شرایط متقاضی با قانون پناهجویی و مهاجرت کانادا

درخواست تجدید نظر ویزای توریستی مردود شده کانادا
بعد از رد درخواست ویزا یا مهاجرت، متقاضیان میتوانند درخواست تجدید نظر خود را به دادگاه فدرال کانادا تحویل بدهند.
معمولا ماموران اداره مهاجرت کانادا شخصا درباره تایید یا رد ویزای توریستی متقاضیان تصمیم گیری میکنند و به همین دلیل امکان اشتباه در رابطه با درخواست متقاضی وجود دارد. در چنین مواردی میتوانید درخواست تجدید نظر بدهید یا حتی درخواست جدیدی بدهید و تمام ویژگیها و امتیازات خود را در درخواست جدید با توضیحات مشخص و واضح برای افسر مشخص نمایید.
پس اگر قصد اقدام برای دریافت ویزای توریستی کانادا را دارید و یا حتی ویزای شما ریجکت شده است، شرکت پرشین مهاجر با کادری مجرب و با تجربه، میتواند شما را در این خصوص همراهی کند.

مشاوره مهاجرتی

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :