دانشجویانی که به قصد تحصیل به خارج از کشور می روند، به قدری در هیجان و ترس این تغییر در شیوه و سبک زندگی، شهر جدید، فرصت های زیاد، دوستان تازه و… غرق می شوند که کاملا مسائل سلامت و رفاهی خود را فراموش می کنند. محیط های متفاوت سیستم های درمانی متفاوتی نیز دارند. با توجه به مدت زمان تحصیل در کانادا و اینکه بین چند ماه تا چند سال در کانادا اقامت دارند، پوشش های درمانی مختلفی برای آنها وجود دارد. سطح پوشش به مدت زمان اقامت آنها در کانادا نیز بستگی دارد.
دانشجویان بین المللی که به مدت کمتر از 6 ماه در کانادا تحصیل می کنند، بهتر است از پوشش درمانی اورژانس استفاده کنند.دانشجویانی که بیشتر از این مدت در کانادا اقامت دارند بهتر است از پوشش های درمانی کاملتری استفاده نمایند. اکثر دانشگاه های کانادا در میان اسناد مورد نیاز فرآیند ثبت نام خود نیازمند بیمه ی خدمات درمانی نیز هستند و اگر از پیش، دارای یک سیاست بیمه ی درمانی که مخارج درمانی اولیه ی شما را در خارج از کشور پوشش دهد، نباشید یکی از اولین کارهایی که بعد از ورود به کانادا باید انجام دهید، خرید یک بیمه درمانی خواهد بود. اگر تصمیم بگیرید که از انجام این کار چشم پوشی کنید، در برخی موارد که به خدمات درمانی نیاز پیدار می کنید، مجبور خواهید شد که هزینه ای بیشتر از کل هزینه دوره ی تحصیل خود را صرف صورت حساب های درمانی کنید.
سیستم بیمه درمانی در کانادا
کانادا یک بیمه ی درمانی تفکیک شده دارد که به طور مجزا توسط استان های مختلف اداره می شوند. برای مثال اگر یک بیمه ی درمانی را در یک استان خاص خریداری کنید به شما یک کارت عضویت داده می شود که فقط در یک منطقه ی خاص مورد پذیرش است.
بیمه ی درمانی کانادا برای دانشجویان بین المللی
با توجه به رشد بی سابقه ی دانشجویان بین المللی کانادا، همه ی آنها باید به طریقی بیمه ی درمانی شده باشند. معمولا این مسئله از طریق دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می کنند، پیگیری می شود و همانطور که قبلا اشاره کردیم به استان  مورد نظر بستگی دارد. در برخی استان ها دانشجوی بین المللی ممکن است در طرح بیمه ی درمانی دولتی در بر گرفته نشود و بنابراین باید بیمه ی درمانی خصوصی خریداری کنند.
اکثر بیمه های درمانی برای دانشجویان بین المللی 24 ساعت از 7 روز هفته می باشند و کمکی برای دانشجوی بین المللی و هزینه های مقرون به صرفه هستند. پوشش این بیمه شامل بیمارستان و ویزیت دکتر، آمبولانس هوایی، داروهای تجویزی، فوریت های دندان، ارجاعات قانونی و دیپلماتی، کمک به گم شدن اسناد، تماس با خویشاوندان، خدمات ترجمه و تفسیر و موارد دیگر می شود.
دانشجویان باید قبل از رسیدن به کانادا بیمه ی درمانی خود را تعیین کنند زیرا این کار زمانبر است؛ آنها می توانند به طور مجزا از طریق یک شرکت خاص بیمه ی خود را تنظیم کنند، در برنامه ی درمانی دانشگاه ها یا کالج  های کانادا نام نویسی کنند یا برای بیمه ی درمانی دولتی ثبت نام کرده و در لیست انتظار منتظر بمانند.
بیمه درمانی دولتی
بیمه ی درمانی دولتی سرویس های استاندارد درمانی، پزشکان مراقبت های اولیه و بیمارستان ها را ارائه می کند که تقریبا در همه جا مشابه است. با این حال در برخی استان ها سرویس های دیگری نیز در این پکیج همانند فیزیوتراپی، پوشش خدمات دهان و دندان و داروهای تجویزی ارائه می شوند. سرویس های رایجی که در اکثر سیاست های مراقبت های درمانی در بر گرفته نمی شوند، مراقبت های چشم و دندان، درمان های تجویز شده و بینایی سنجی می باشند.
بیمه درمانی خصوصی
بیمه های درمانی خصوصی به طور معقولانه گرانتر می باشند چرا که پوشش وسیعتری دارند. کسی که قادر به پرداخت هزینه بیمه ی خصوصی است از پوشش مراقبت های دندان و بینایی که در کانادا قطعا هزینه ی زیادی خواهند داشت، نیز بهره مند خواهند شد. یکی دیگر از مزیت های بیمه درمانی خصوصی نبود لیست انتظار برای خدمات درمانی خصوصی است. هزینه کلینیک های خصوصی معمولا توسط سیاست های بیمه درمانی خصوصی پوشش داده می شود که معمولا 80٪ هزینه را پرداخت می کنند.
شرایط و هزینه های بیمه ی درمانی در هر یک از استان های کانادا
هر استان سیستم درمانی خاص خود را دارد و بنابراین هزینه ی ماهیانه ای که  دانشجویان بین المللی باید برای خدمات درمانی باید پرداخت کنند، در بودجه ی کلی  آن استان برنامه ریزی می شود.

آلبرتا

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در می آورد.
 • ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل. حد اقل 12 ماه اقامت در آلبرتا.
 • اطلاعات بیشتر: دانشجویانی که بیشتر از سه ماه و کمتر از 12 ماه اجازه ی تحصیل داشته باشند می توانند واجد شرایط باشند مشروط به اینکه قصد خود برای ماندن در آلبرتا را برای حداقل 12 ماه نشان بدهند. دانشجویان کمتر از 18 سال می بایست به بیمه ی والدین یا ولی خود ملحق شوند. دانشجویان باید ظرف 90 روز پس از ورود خود به آلبرتا اقدام به دریافت بیمه کنند. پوشش بیمه بعد از سه ماه آغاز می شود. به دانشجویان بین المللی توصیه می شود تا بلافاصله بعد از ورود خود اقدام به بیمه کردن خود کنند؛ در اولین روز سومین ماه ورودشان بیمه آغاز به کار می کند. برای نمونه اگر دانشجویی در 25 آگوست وارد آلبرتا شود پوشش بیمه ی سلامت او در اول نوامبر آغاز خواهد شد. دانشجویان بین المللی باید به دنبال پوشش بیمه برای آن سه ماه اول باشند.
 • در آلبرتاٰ دانشجویان یک هزینه ی ماهیانه برای بیمه ی درمانی خود پرداخت می کنند که هزینه ی خدمات درمانی اولیه در حوزه های عمومی را پوشش می دهد. این پکیج به طور ویژه برای داشجویان بین المللی تخصیص داده شده است و هزینه ماهیانه آن، 68 دلار می باشد.

بریتیش کلمبیا

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در می آورد.
 • ملزومات اولیه: حداقل شش ماه مجوز تحصیل
 • اطلاعات بیشتر: پوشش بیمه پس از سه ماه آغاز خواهد شد. به دانشجویان بین المللی توصیه می شود بلافاصله بعد از ورودشان خود را بیمه کنند. در اولین روز سومین ماه ورودشان بیمه آغاز به کار می کند. برای نمونه اگر دانشجویی در 25 آگوست وارد بریتیش کلمبیا شود پوشش بیمه ی سلامت او در اول نوامبر آغاز خواهد شد. دانشجویان بین المللی باید به دنبال پوشش بیمه برای آن سه ماه اول باشند.
 • اگر قصد تحصیل در استان بریتیش کلمبیا را دارید، حق ثبت نام برای بیمه ی درمانی در طرح خدمات درمانی را دارید و تا زمانی که درخواست شما پردازش و تایید شود باید حدود 2 تا 3 ماه منتظر بمانید. تا این زمان شما می توانید از بیمه ی درمانی خصوصی به صورت ماهیانه استفاده کنید یا ببینید که دانشگاه چه ایده ای برای این مسئله دارد. سیاست هزینه بیمه درمانی در این استان نیز پرداخت به صورت ماهیانه است و تقریبا 36 دلار در ماه می باشد.

مانیتوبا

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در می آورد.
 • ملزومات اولیه: حداقل شش ماه مجوز تحصیل. حداقل شش ماه اقامت بر حسب تقویم سال.
 • اگر قصد دارید بیش از 6 ماه در استان مانیتوبا تحصیل کنید، در برنامه ی خدمات درمانی دولتی با پوشش وسیعی در بر گرفته خواهید شد. این پوشش معقولانه فقط با 450 دلار در سال انجام می شود. هزینه ی این بیمه همراه با شهریه پرداخت خواهد شد.

نیو برانزویک

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در می آورد.
 • ملزومات اولیه: حداقل سه ماه اقامت در نیو برانزویک.
 • اطلاعات بیشتر: دانشجویان بین المللی می بایست مدارک زیر را ارائه کنند:
 • مدرک ثبت نام تحصیلات تمام وقت در یک موسسه ی آموزش عالی نیو برونسویک
 • مجوز تحصیل معتبر
 • تاریخ ورود در نیو برانزویک

نیوفاندلند و لابرادور

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در می آورد.
 • ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل.
 • دانشجویانی که در این استان زندگی می کنند در بیمه درمانی دولتی در بر گرفته می شوند و بنابراین باید برای سیاست بیمه درمانی خصوصی اقدام کرده و این کار به راحتی از طریق موسسات آموزشی که دانشجویان قصد تحصیل در آن را دارند، سازماندهی می شود. معمولا هزینه ی سالیانه ی این بیمه برای هر دانشجو حدود 480 دلار کانادا است.

نورثوست تریتوریز

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در می آورد.
 • ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل.

نوا اسکوشیا

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در می آورد.
 • ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل.
 • اطلاعات بیشتر: دانشجو می تواند در اولین روز سیزدهمین ماه پس از تاریخ ورود به نوا اسکوچیا درخواست بیمه کند.  دانشجو نباید بیش از 31 روز متوالی خارج از نوا اسکوچیا بوده باشد. دانشجویی که در جولای وارد نوا اسکوچیا می شود نمی تواند تا آگوست یال بعد درخواست بیمه ی سلامت کند. برای پوشش پیوسته و مداوم بیمه ی سلامت یک نسخه از مجوز تحصیل باید به کارت سلامت نوا اسکوچیا (MSI) ارائه شود و هر سال باید یک اعلامیه امضاء شود.
 • در نوا اسکوشیا دانشجویان موظفند که در یک بیمه درمانی استانی به مبلغ سالیانه 500 دلار ثبت نام کنند. در صورت نداشتن یک سیاست درمانی با پوشش بین المللی/ خارج از کشور باید از طریق برنامه ی درمانی کالج یا دانشگاه که برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است، برای بیمه ی درمانی دولتی ثبت نام کنند.

آنتاریو

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در نمی آورد!
 • اطلاعات بیشتر: اکثر دانشگاه های انتاریو در برنامه ی بیمه ی سلامت دانشگاه (UHIP) شرکت دارند. دانشجویان بین المللی که در این دانشگاه های تحصیل می کنند باید در این برنامه ثبت نام کنند مگر اینکه معاف شده باشند.
 • دانشجویان بین المللی این استان بخشی از طرح بیمه درمانی دولتی نیستند بنابراین موظفند که بیمه درمانی خود را از دپارتمان های خصوصی کسب کنند. طرح بیمه ی درمانی دانشگاه نیز وجود دارد که با قیمت 450 دلار مسئولیت این امور را دارد و فقط خدمات اولیه را پوشش می دهد. با این حال این بیمه الزامی است.

پرینس ادوارد آیلند

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در نمی آورد.
 • اطلاعات بیشتر: دانشجویان بین المللی می بایست بیمه ی سلامت خصوصی داشته باشند. مؤسسات می توانند برنامه های بیمه ای خود را به دانشجویان بین المللی ارائه کنند. این برنامه ها می توانند اجباری یا اختیاری باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مؤسسات بیمه تماس بگیرید.
 • اگر دارای بیمه ی درمانی خصوصی که مخارج درمان شما را به صورت بین المللی پوشش دهد، نیستید موظف به خرید بیمه ی درمانی خصوصی این استان به مبلغ سالیانه 500 دلار هستید. دانشگاه و کالجی که در آن ثبت نام کرده اید، بعد از تصمیم گیری و پرداخت هزینه، مسئولیت این امور را به عهده می گیرد.

کبک

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در نمی آورد، به جز موارد خاص.
 • اطلاعات بیشتر: دانشجویان بلژیکی، دانمارکی، فنلاندی، یونانی، لوکزامبورگی، نروژی، پرتغالی و سوئدی طبق توافهم نامه دوجانبه بین کبک و کشورشان واجد شرایط هستند و برخی از بورسیه های تحصیلی در کبک بیمه سلامت را هم پوشش می دهند. دانشجویان بین المللی می بایست از مؤسسات خصوصی بیمه دریافت کنند مگر اینکه از این کار معاف شده باشند. مؤسسات می توانند برنامه ی پوشش بیمه خود را، که ممکن است اجباری یا اختیاری باشد ارائه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با این مؤسسات تماس بگیرید.
 • در صورتی که در کبک تحصیل می کنید باید در برنامه درمانی که دانشگاه مورد نظر برای شما و هر یک از دانشجویان بین المللی تدارک دیده است، ثبت نام کنید. پوشش این بیمه بسیار محدود است و شامل کنترل های دوره ای پزشکی و موارد مشخص بستری شدن در بیمارستان می شود. با این حال همین بیمه نیز حدود 500 دلار در سال هزینه دارد.

ساسکاچوان

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در نمی آورد.
 • اطلاعات بیشتر: برای کسب بیمه ی سلامت باید مجوز تحصیل و مدرک ثبت برای تحصیل تمام وقت ارائه شود.
 • در صورتی که از ورود شما از کشور مبدا خود به کانادا بیش از سه ماه گذشته باشد و این استان اولین محل زندگی شما باشد، بیمه ی درمانی دولتی به شما تعلق می گیرد. پوشش این بیمه نسبتا سخاوتمندانه است. مراقبت های دهان و دندان و بینایی در این بیمه گنجانده نشده اند.

یوکان

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه سلامت در نمی آورد.

مشاوره با پرشین مهاجر

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :