اگر قصد تحصیل در کانادا در دوره های آنلاین کالج ها و یا دانشگاه ها را دارید باید بدانید که بعضی از دانشجوها دوره‌های آنلاین را جدی نمی‌گیرند، اما شما این اشتباه را نکنید چون این دوره‌ها به اندازه کلاس‌های حضوری مهم هستند.
آیا می‌دانستید در سال‌های اخیر تعداد دوره‌های آموزشی آنلاین در دانشگاه‌های معتبر کانادا و جهان نسبت به گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرده است؟
تنها در سال ۲۰۱۶، ۲۹ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های کانادا در دوره‌های آنلاین شرکت کرده‌اند. ولی واقعیت این است که تفاوت چشمگیری بین دوره‌های آنلاین و کلاس‌های حضوری وجود دارد و ممکن است شما به هیچ‌عنوان برای شرکت در این دوره‌ها آمادگی نداشته باشید. ولی از کجا باید مطمئن شد؟
چه کارهایی باید کرد که این دوره‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارید؟
این مطلب را بخوانید تا دوره‌های آنلاین کالج یا دانشگاه خود را به خوبی پشت سر بگذارید.
یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از شروع دوره‌ها و کلاس‌های آنلاین باید در نظر بگیرید، این است که ابتدا اطمینان حاصل کنید که این دوره‌ها با سبک یادگیری شما تناسب دارند.
فرض کنید که کلاس‌ها حضوری هستند، حتما کسی را پیدا کنید تا برای گذراندن این دوره‌ها به شما انگیزه بدهد. شرکت در دوره‌های آنلاین بصورت انفرادی برای خیلی‌ها خسته کننده است.
در چند سال اخیر، یادگیری آنلاین به بخش مهمی از تجربه‌ها و آموخته‌های دانشگاهی و آکادمیک تبدیل شده است.
آمار نشان می‌دهد در سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۶، ۲۹ درصد از همه دانشجویان دانشگاه‌های کانادا برای کلاس‌های آنلاین ثبت نام کرده‌اند. این آمار توسط شرکت مشاوره EduConsillium بر اساس نتایج یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۶ بدست آمده است.
ولی آیا همه دوره‌های آموزشی آنلاین، یکسان و مثل هم تهیه می‌شوند؟ چطور می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آموزش آنلاین برای شما مناسب است یا نه؟ اگر تصمیم گرفته‌اید که در دوره‌های آنلاین شرکت کنید، چطور می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بهترین نمره را بگیرید؟
برای تهیه این مطلب با دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و اساتید دوره‌های آنلاین مصاحبه شده تا بهترین توصیه‌های آن‌ها در مورد دوره‌های آموزشی آنلاین گردآوری شود و شما همه آن‌ها را یکجا مطالعه کنید.
خودتان را بشناسید..
دوره‌های آنلاین مزایای گوناگونی دارند، ولی در کنار این مزایا، معایبی هم دارند که البته به سبک زندگی شما و نحوه یادگیری‌تان بستگی دارد. یکی از مهم ترین ویژگی‌های مثبت آن این است که می‌توانید هر زمان و هر جایی که خواستید طبق زمان‌بندی خودتان این دوره‌ها را بگذرانید.
مثلا اگر شغلی دارید که نیازمند حضور دائمی شما است یا الزامات خانوادگی اجازه حضور در کلاس‌های حضوری را نمی‌دهد، این ویژگی‌ دوره‌های آنلاین می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد.
البته این که می‌توانید از منابع آموزشی دوره‌های آنلاین هر زمانی استفاده کنید، به این معنا نیست که طی کردن این دوره‌ها دارای محدودیت زمانی نیست.
Amanda Bindman یکی از دانشجویان فارغ‌التحصیل شده دوره‌های آنلاین است و در این باره می‌گوید: «من فکر می‌کنم یکی از نکته‌هایی که معمولا به راحتی فراموش می‌شود همین محدودیت زمانی است. چون در این دوره‌ها برای خواندن درس‌ها و طی کردن کلاس‌ها، آزادی عمل دارید.»
قبل از این که درس خواندن از طریق دوره‌های آنلاین را شروع کنید، ابتدا بررسی کنید که آیا می‌توانید خودتان به خودتان انگیزه برای یادگیری بدهید و آیا منابع آموزشی به اندازه‌ای برایتان جذاب هستند که شما را باانگیزه نگه دارند و بتوانید آن را ادامه دهید؟
دنبال دوره‌هایی بگردید که بحث‌های اجباری دارند یا دارای پروژه‌های گروهی هستند که باعث می‌شود انگیزه داشته باشد و درگیر کلاس باقی بمانید.
کلاس‌های آنلاین را در برنامه خود بگنجانید!
یکی از مهم ترین و ساده‌ترین نکته‌ها برای پشت سر گذاشتن موفقیت‌آمیز دوره‌های آنلاین این است که آن را در برنامه روزانه یا هفتگی خود بگنجانید، درست مثل دوره‌های حضوری که در طول هفته، زمان مشخصی دارند.
Alex Davidson، استاد دانشگاه ایالتی واین هم دوره‌های آنلاین برگزار می‌کند و هم حضوری.
او در این باره می‌گوید که دانشجویان دوره‌های آنلاین معمولاً نمره‌های کمتری می‌گیرند. الکس می‌گوید: «من ویدیوی جلسات درس را آپلود می‌کنم و می‌توانم بررسی کنم که هر ویدیو چند بار دیده شده است. معمولا تعداد بازدید این ویدیوها به تعداد دانشجویان دوره آنلاین نمی‌رسد. یعنی تعدادی از دانشجویان اصلا اهمیت نمی‌دهند که درس را دنبال کنند.» در دوره‌های آنلاین توجه نکردن به بعضی از جلسات درسی بسیار راحت است، ولی تاثیر قابل توجهی در نمره نهایی دارد. حتماً برای دیدن جلسات کامل دوره، وقت مناسبی تعیین کنید و حتماً طبق برنامه پیش بروید. منابع آموزشی را مطالعه کنید و در جلسات بحث و گفتگوی کلاسی آنلاین شرکت کنید.
برقراری ارتباط انسانی
مهم‌ترین شکایت در مورد دوره‌های آنلاین این است که این دوره‌ها فاقد هر نوع ارتباط و تعامل انسانی هستند. در واقع برقراری ارتباطات اجتماعی یکی از مهم‌ترین بخش‌های یادگیری است. البته خبر خوب این که روش‌هایی برای بهبود این نقص وجود دارد.
Jessica Pink، یکی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه گوئلف پیشنهاد می‌کند که دوره‌های آنلاین را به همراه یک دوست شروع کنید. در نتیجه می‌توانید با هم درس بخوانید و در مسیر یادگیری به هم انگیزه بدهید.
همچنین می توانید در بردهای مخصوص بحث و گفتگو با دانشجوهای دیگر ارتباط برقرار کنید یا این که یک گروه آموزشی تشکیل دهید. همچنین می‌توانید با استاد مربوطه جلسه حضوری بگذارید تا در مورد مباحث مطرح شده در کلاس بحث کنید.
دوره‌های آنلاین را مثل دوره‌های دیگر جدی بگیرید
در نهایت، شما باید در دوره‌های آنلاین به اندازه کلاس‌های حضوری و معمولی تلاش کنید. شاید حتی مجبور شوید بیشتر هم تلاش کنید.
تنها تفاوتی که در این دو نوع کلاس وجود دارد، نحوه بهره بردن از آن‌هاست که یکی آنلاین و دیگری حضوری است. ولی فراموش نکنید که دوره‌های آموزشی و کلاس‌های آنلاین هم بخشی از تحصیلات رسمی شما است.
Emma Vossen چندین دوره آموزشی را آنلاین تدریس کرده و در این مورد می‌گوید که دانشجوهای آنلاین نسبت به سایر دانشجویان حضوری احترام کمتری برای استاد و درس قائل‌ هستند و بحث‌های کلاسی آنلاین را مثل بحث‌های معمولی رایج در اینترنت می‌بینند.
همه ما می‌‌دانیم که محیط آنلاین ممکن است سالم یا ناسالم باشد. وقتی صحبت از کار اخلاقی و حرفه‌ای است، باید کلاس‌های آنلاین برای دانشجویان به اندازه کلاس‌های حضوری دارای ارزش و اهمیت باشد.

 

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :