بر اساس آخرین اخبار از سوی دولت کانادا، این کشور اعلام کرده است که کارگران خارجی دارای ویزای کاری موقت با سابقه کار کانادایی در زمینه کشاورزی مواد غذایی از اوایل سال 2020 میتوانند با استفاده از مسیر جدید باز شده، برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.
این پایلوت سه ساله به نگهداری کارگران خارجی غیرفصلی دارای سابقه کار کانادایی که دارای پیشنهاد شغلی از صنایع کشاورزی و مواد غذایی کانادا هستند، کمک می کند.
دولت کانادا گفته است که این صنعت در سال 2018، بالغ بر 66.2 میلیارد دلار صادرات داشته است و از هر 8 شغل کانادا یک شغل در این صنعت وجود دارد؛ با این حال بخش هایی نظیر فراوری گوشت و تولید قارچ با مشکل پیدا کردن و نگهداری کارگران جدید روبرو هستند.
در حال حاضر کارگران خارجی‌ای که در زمین های کشاورزی کار می کنند و از طریق برنامه کارگر ماهر موقتی به صورت فصلی وارد کانادا شده اند، تنها ویزای کار موقتی دریافت می کنند و هیج راهی برای اخذ اقامت دائم پیش روی خود ندارند.
مشاغل و صنایعی که شامل مسیر مهاجرتی کشاورزی مواد غذایی (Agri-Food Immigration Pilot) می شوند عبارتند از:

  • فراوری گوشت، قصاب و خرده فروش گوشت، قصاب صنعتی، کارگر بخش فراوری گوشت
  • کارگر کاشت و برداشت قارچ و محصولات گلخانه ای به مدت یک سال
  • کارگر ساده مزرعه برای کاشت و برداشت قارچ، محصولات کشاورزی گلخانه ای یا پرورش دام به مدت یک سال
  • ناظر مزرعه و کارگر متخصص امور دامی جهت فراوری گوشت، کاشت و برداشت یک ساله قارچ، محصولات کشاورزی گلخانه ای یا پرورش دام

از طریق این پایلوت، سالانه حد اکثر 2,750 درخواست جهت رسیدگی پذیرفته می شود. اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اعلام کرده است که این تعداد با احتساب اعضای خانواده ها به حدود 16,500 نفر مقیم دائم طی دوره سه ساله این پایلوت مهاجرتی می رسد.
آقای Rodger Cuzner، دبیر پارلمانی وزارت کار و توسعه نیروی کار کانادا گفته است که ”باید به کارگران خارجی موقتی که وارد کانادا می شوند و در پر کردن جایگاه های شغلی این کشور سخت کوشی از خود نشان می دهند، فارغ از شغلی که دارند، شانسی جهت اقامت دائم داده شود”.
شایان ذکر است که این پایلوت مهاجرتی در پی سایر اقداماتی است، که کانادا اخیرا برای فراهم کردن مسیر اقامت دائم برای کارگران خارجی موقت ایجاد کرده است. از جمله این اقدامات می توان به برنامه های مخصوص پرستاران خانگی و تخصیص 2 هزار سهمیه برای کارگران خارجی موقت که مهارت های متوسط دارند اشاره نمود.
الزامات واجد شرایط شدن برای این برنامه مهاجرتی
در زیر شرایط Agri-Food Immigration Pilot آورده می شود:

  • 12 ماه سابقه کار تمام وقت و غیرفصلی در کانادا از طریق برنامه کارگر ماهر خارجی (Temporary Foreign Worker Program) در یکی از مشاغل فراوری گوشت، پرورش دام، کاشت محصولات کشاورزی گلخانه ای و قارچ.
  • دانش زبانی در حد CLB 4 در یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسه.
  • داشتن مدرک تحصیلی معادل دیپلم کانادایی یا بالاتر.
  • داشتن پیشنهاد شغل تمام وقت و غیرفصلی در کانادا، خارج از کبک، با دستمزد رایج یا بالاتر از آن

دولت فدرال کانادا اعلام کرده است که جزئیات بیشتر این پایلوت، اوایل سال 2020 منتشر خواهد شد.

مشاوره مهاجرتی

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :