سرزمین شمالی

این منطقه یکی از سرزمینهای اصلی استرالیا در شمال این کشور است و با وجود اینکه یک پنجم از مساحت کل را در برمیگیرد به عنوان ایالت شناخته نمی‌شود و حقوق یک ایالت کامل را ندارد.

مرکز این قلمرو شهر داروین(Darwin)  است.

قلمرو شمالی از شرق به کوئینزلند، از غرب به استرالیای غربی و از جنوب به استرالیای جنوبی محدود می‌شود. بیشتر مساحت این سرزمین را بیابان تشکیل می دهد ولی در شمال دارای جنگل های مرطوب با آب و هوای استوایی است.

این قلمرو با جمعیت حدود دویست و سی پنج هزار نفر، کم‌جمعیت‌ترین قسمت استرالیا به حساب می‌آید. سن متوسط ساکنان آن 31 سال (شش سال جوانتر از متوسط سن ملی) است، که جوان ترین منطقه در استرالیا می باشد.

چشمه‌های آلیس و کاترین دو منطقه بسیار زیبا و دیدنی در این سرزمین هستند و صخره آیرز (نام بومی: اولورو) که از مهم‌ترین آثار طبیعی استرالیا است و جزو آثار شناخته شده میراث فرهنگی جهانی است در ۴۵۰ کیلومتری چشمه‌های آلیس قرار دارد که باعث پررونق شدن صنعت توریسم  در این قلمرو شده است .

بالاترین آمار (بیش از یک چهارم جمعیت) حضور بومیان در استرالیا مربوط به این منطقه میشود.

قلمرو شمالی همچنین تنها قسمت استرالیا در طول تاریخ است که نبرد نظامی را از نزدیک دیده‌است. شهر داروین در جنگ جهانی دوم طی یک روز در دو نوبت از سوی نیروی شاهنشاهی هوایی ژاپن بمباران شد (جنگ پاسیفیک).

داروین در سال ۲۰۰۴ برای اولین بار به خط راه آهن ملی وصل شد. و نکته بسیار جالب در مورد جاده های این منطقه، رانندگی بدون محدودیت سرعت است که این ایالت یکی از معدود مکانهای باقی مانده در جاده های عمومی جهان است.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :