بیشتر هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف در دانمارک توسط دولت پرداخت شده و رایگان می باشند. فرهنگ در تحصیل در دانمارک بسیار جا افتاده است به نحوی که حتی افرادی که دارای مدرک دانشگاهی هستند هر از مدتی در دوره هایی مشخص شرکت می کنند تا توانایی های خود را ارتقا دهند.

 

از مهد کودک تا دبستان

کودکان دانمارکی از ۹ ماهگی تا ۳ سالگی خدمات نگهداری را دریافت می کنند. بنا به آمار ۹۸% کودکان از خدمات مهد کودک های دولتی استفاده می کنند. این مهد کودک ها توسط متخصصان امر تربیت اداره شده و مفاهیم ابتدایی همچون اعداد و حروف و همچنین مهارت های اجتماعی همچون نوبت گرفتن و کمک به سایر افراد آموزش داده می شود. بیشتر اوقات روز در این مهد کودک ها به بازی و فعالیت های محیط باز اختصاص داده می شود.

کودکان دانمارکی در ۶ سالگی به صورت رسمی آموزش در مدرسه را آغاز می کنند. در سیستم آموزشی دانمارک، رتبه بندی کلاسی و آزمون های رسمی وجود ندارد. به جای آن، کودکان به صورت گروهی مفاهیم درسی را با هم فرا می گیرند. معلم ها با نام کوچک صدا زده می شوند تا کودکان احساس صمیمیت بیشتری در کلاس درس داشته باشند. در این سیستم تاکید بر روی توانایی حل مساله است تا حفظیات.

تمام خدمات آموزشی برای کودکان تا سن ۱۶ سالگی کاملا رایگان است. هرچند مدارس خصوصی نیز در دانمارک وجود دارد که خانواده ها ممکن است به دلیل خلوت تر بودن و تفاوت داشتن برنامه آموزشی، آن ها را برگزینند. مدارس بین المللی بر مبنای زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و … نیز وجود دارند که نیازمند پرداخت شهریه است. هرچند این مدارس نیز از شهریه پایینی برخوردار هستند به نحوی که فشار زیادی بر مهاچرین وارد نشود. همچنین ثبت نام در مدارس مخصوص مسلمانان، مسیحی ها و یهودی ها نیز با پرداخت شهریه امکان پذیر است.

 

تحصیل در مقاطع بالاتر

برنامه های متنوع تحصیلی در دانشگاه برای دانشجویان دانمارکی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری موجود است که نه تنها شهریه ای ندارند، بلکه حقوق نیز به دانشجویان پرداخت می شود تا بدین ترتیب جوانان بتوانند استقلال مالی را از اوایل دوره جوانی تجربه کنند. علاوه بر دانشگاه، دوره های فنی نیز برای جوانانی که قصد ادامه تحصیل و ورود سریع به بازار کار دارند، فراهم است. کار همزمان با تحصیل نیز برای دانشجویان امکان پذیر است و دانشجویان در صورتی که تمایل داشته باشند می توانند همزمان با تحصیل مشغول به کار شوند.

کشور دانمارک دارای ۸ دانشگاه، ۹ موسسه عالی هنر مانند Royal Academy of Fine Arts و ۸ کالج دانشگاهی است. این کالج ها مدرک لیسانس فنی در حوزه های مختلف مثل پرستاری اعطا می کند. این تعداد از موسسات آموزش عالی در کشوری با تنها ۵.۸ میلیون نفر بسیار مناسب است.

از مهم ترین دانشگاه های کشور دانمارک می توان به دانشگاه های کپنهاگن و آراهوس نام برد که معمولا هر ساله در رده بندی های شانگهای و تایمز جزو صد دانشگاه برتر دنیا قرار می گیرند.

 

ادامه تحصیل در سنین بالاتر

تحصیلات در دانمارک پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه نیز امکان پذیر است. بسیاری از کارفرماها برای آموزش کارکنان خود در پست های مورد نظرشان هزینه می کنند تا نیروهاییشان آموزش های کافی را ببینند. بسیاری از افراد بیکار فاقد مهارت نیز از این دوره های رایگان استفاده می برند تا بتوانند راحت تر استخدام شوند. سرمایه گذاری کشور دانمارک روی این قسمت از تحصیلات، در نوع خود بی نظیر است و در اروپا بالاترین میزان حمایت از شهروندان برای ادامه تحصیلات را دارد. دلیل آن نیز تربیت نیروی کار متخصص و در نتیجه منفعت بیشتر دولت از انجام کار بهینه نیروی متخصص است. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که بسیاری از دوره ها صرفا کاری و برای افزایش مهارت در حوزه کاری ایجاد نشده اند. دوره های متنوع بسیاری نیز موجود است که دانمارکی ها می توانند برای فراغت و تفریح نیز در آن ها شرکت کنند همچون دوره های رقص، موسیقی، آشپزی، زبان های خارجی، نقاشی و غیره.

 

برای اطلاع از برنامه مهاجرتی کادر درمان به دانمارک روی این قسمت کلیک کنید.


لینک های مرتبط

اگر قصد مهاجرت به کشور دانمارک را دارید و مشتاق هستید درباره دانمارک بیشتر بدانید از مقالات زیر نیز دیدن فرمایید : 

بیمه در دانمارک
تحصیلات در دانمارک
 هزینه های زندگی در دانمارک
مسکن در دانمارک
تاریخ دانمارک
جغرافیای دانمارک
اقتصاد دانمارک
آب و هوای دانمارک
گرفتن گواهینامه در دانمارک
هزینه های زندگی یک دانشجو در دانمارک
آمار جرم و جنایت و امنیت در دانمارک
۱۰ نکته درباره دانمارک
راهنمای جامع درباره سیستم آموزش و مدارس بین المللی دانمارک
ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :