تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش به صورت رایگان از مهم ترین مزیت های تحصیل در اتریش محسوب می گردد، متقاضیان تحصیل در اتریش معمولا با مواردی از جمله: شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی، هزینه تحصیل و زندگی در اتریش، تحصیل در رشته های پزشکی در کشور اتریش، مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اتریش، بورس های تحصیلی کشور اتریش روبرو هستند که در ادامه مطالب به این بحث خواهیم پرداخت. کشور اتریش با داشتن ۷۰ دانشگاه برتر در سطح بین المللی مقصد ایده آلی برای افرادی است که خواهان تحصیل بدون مدرک زبان درخارج از کشور هستند. در این کشور طیف وسیعی از رشته ها را خواهید یافت که به زبان انگلیسی تدریس می شوند. این کشور به خاطر امنیت اجتماعی عالی و ثبات اقتصادی همواره مورد توجه بسیاری برای ادامه تحصیل است.

هزینه تحصیل در اتریش

تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش مانند تحصیل در آلمان رایگان بوده و دانشجو فقط باید برای هر ترم تحصیلی در دانشگاه های دولتی اتریش مبلغی برابر با ۷۲۶.۷۲ یورو پرداخت کند. دانشجویان برای عضویت در اتحادیه دانشجویی “ÖH-Beitrag” و برای بیمه دانشجویی موظف به پرداخت ۱۹.۲۰ یورو در هر ترم هستند و این هزینه ها برای همه دانشجویان اجباری است.
دانشگاه های خصوصی هزینه های تحصیلی خود را دارند که از ۱۰۰۰ یورو در سال شروع می شود و می تواند تا حدود ۴۰,۰۰۰ یورو در سال باشد.

بورس های تحصیلی و گزینه های مالی برای تحصیلات بین المللی در اتریش

دانشجویان بین المللی در اتریش می توانند از کمک های مختلف تحصیلی و بورس تحصیلی ارائه شده توسط سازمان های اتریش یا دانشگاه ها بهره مند شوند.
دولت فدرال برای دانشجویانی که از کشور های کمتر توسعه یافته هستند بورس های تحصیلی نیز در نظر گرفته است. ارزش کمک های مالی حدود ۵۵۰ یورو در ماه است.

ساختار برنامه های آموزشی و تحصیل در اتریش

طول دوره اکثر دانشگاه ها و دانشگاه های علوم کاربردی جهت تحصیل در اتریش برای مقطع کارشناسی ۴ ساله، مقطع کارشناسی ارشد ۲ ساله و برای مقطع دکتری ۴ یا ۵ ساله می باشد.
تقویم آموزشی

طبق قانون، سال تحصیلی در اتریش، از اول اکتبر آغاز می شود و در ۳۰ سپتامبر سال بعد به پایان می رسد و شامل دو ترم است:
ترم زمستان (۱ اکتبر تا ۳۰ ژانویه)
ترم تابستان (۱ مارس تا ۳۰ سپتامبر)
در طول کریسمس، بین دوترم و تعطیلات تابستانی کلاسی برگزار نمی شود. البته استثناهاتی هم وجود دارد.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی

دانشجویان ایرانی جهت تحصیل در اتریش برای پذیرش از دانشگاه های دولتی اتریش ابتدا باید در رشته مورد نظر خود در کنکور سراسری و دوره روزانه قبول شوند. قبولی در سایر دانشگاه های کنکور سراسری ایران همچون دانشگاه آزاد، پیام نور و … از شانس بسیار بسیار پایینی برخوردار است. البته در مورد بعضی از رشته ها استثناهاتی هم موجود است. اما در رشته های پزشکی و داندانپزشکی علاوه بر قبولی در کنکور سراسری باید در آزمون ورودی هم شرکت کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی می باشد و دانشجو باید در سطح B2 به زبان آلمانی مسلط باشد اما در بدو ورود نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد. در مقطع کارشناسی ارشد بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. تحصیل در دوره دکتری به این صورت است که دانشجو ابتدا باید برای خود استاد راهنما در کشور اتریش پیدا کند که برای این کار یک فرصت یک ساله به وی داده میشود. دانشجویان در این دوره به همراه تحصیل از حقوق ماهانه نیز برخوردار می شوند.

کار همزمان با تحصیل در اتریش

این که آیا شما مجاز به کار در اتریش هستید بستگی به ملیت، نوع کاری که می خواهید انجام دهید و (برای اتباع کشورهای در حال توسعه) به نوع اقامت شما دارد. دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا، EEA یا سوئیس نیستند و مایل به کار هستند نیاز به اجازه کار دارند. با این حال تعداد مجوز کار محدود است. این اجازه باید توسط کارفرما به دست آید تا دانشجو شروع به کار کند. این مجوز فقط برای کار نیمه وقت حاشیه ای (حداقل درآمد کارگر) یا حداکثر سه ماه در تعطیلات اعطا می شود. نوع دیگر کار در حوزه علم و تحقیق یا بر اساس یک قرارداد برای کار و خود اشتغالی به این صورت است که شما به طور کامل کار نمی کنید و مجبور هستید مالیات بر درآمد و بیمه درمانی را پرداخت کنید و نیازی به مجوز ندارد. لطفا توجه داشته باشید که اقامت شما در اتریش نمیتواند به طور انحصاری توسط این استخدام قطعی شود و کار شما نباید تحصیلات شما را تحت تاثیر قرار دهد. عدم تطابق با این مقررات می تواند منجر به اخراج از اتریش شود. ساعات کاری مجاز برای دانشجویان مقطع لیسانس ده ساعت در هفته و برای دانشجویان مقاطع بالاتر بیست ساعت در هفته می باشد.

هزینه زندگی در اتریش

گرچه اتریش در میان ثروتمندترین کشورهای جهان شمرده شده است، هزینه عمومی زندگی و تحصیل در اتریش نسبت به سایر کشورهای اروپایی خیلی بالا نیست.
در ادامه لیستی از برآورد هزینه های ماهانه زندگی دانشجویان در اتریش را ارائه داده ایم. توجه داشته باشید که این ارقام فقط جنبه راهنمایی شما عزیزان علاقه مند به تحصیل در اتریش را دارد و نباید مبنای اصلی شما قرار بگیرد. بیشترین هزینه ای که دانشجو باید پرداخت کند مربوط به اجاره خانه می شود.
– اجاره خانه تقریبا ۶۰۰یورو
هزینه ها بستگی به شهری که در آن می خواهید تحصیل کنید، و اینکه چه چیزی در قرارداد وجود دارد، بستگی دارد. برای مثال، مسکن در وین گران تر از شهرهای کوچکتر است.
غذا تقریبا ۲۵۰ یورو ، با ارئه کارت دانشجویی خود میتوانید در حمل و نقل عمومی و بسیاری از موزه ها، سینماها، تئاتر ها و دیگر مراکز فرهنگی از تخفیف دانشجویی برخوردار شوید.
متوسط هزینه های زندگی ماهانه یک دانشجو در اتریش تقریبا ۸۵۰ یورو است. این میزان می تواند بسته به موقعیت تحصیلی شما کمی متفاوت باشد. برای مثال، هزینه های اقامت و سایر هزینه های زندگی در وین و دیگر شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای دیگر است. و البته، میزان پولی که شما نیاز دارید تا حد زیادی به این بستگی دارد که از لحاظ اقتصادی چگونه زندگی می کنید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیل در اتریش

۱- درخواست برای پذیرش – فرم درخواست دانشگاه (می توانید از صفحه اصلی دانشگاه دانلود کنید).
۲- اثبات ملیت همراه با نسخه ای از شناسه رسمی همراه با اسناد مسافرتی یا عکس (در صورت لزوم).
۳- شرایط عمومی ورود به دانشگاه ( برای دانشجویان بین المللی)

 • برای مقطع لیسانس: مدارک تحصیلی متوسطه یا معادل آن
 • برای مقطع کارشناسی ارشد: کارشناسی یا معادل آن
 • برای مقطع دکترا: مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن

۴- برای بسیاری از رشته ها اثبات مهارت در زبان آلمانی لازم است و همچنین باید مدارک خود را ارائه دهید. اسناد خارجی باید همراه با نسخه اصلی ارائه شود و باید قانونی شوند. اگر اسناد در زبان های غیر آلمانی تهیه شده باشد، ترجمه های رسمی باید اضافه شوند. ترجمه ها باید رسمی و قانونی باشند.
۵- در مقطع کارشناسی (لیسانس)، اکثر دوره های اتریش به زبان آلمانی تدریس می شود، در مقطع کارشناسی ارشد رشته های بیشتری وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

ویزای تحصیلی اتریش

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی اتریش عبارت اند از:

 • فرم درخواست ویزا D
 • گذرنامه
 • نامه پذیرش توسط دانشگاه اتریش
 • اثبات شرایط اقامتی
 • اثبات منابع کافی (بیانیه بانکی و یا تأییدیه توسط کارفرما آینده)
 • نامه اسناد رسمی توسط یکی یا هر دو والدین شما که مسئولیت مالی آنها را تأیید می کند (اگر خود فرد از تمکن مالی برخوردار باشد به این مورد نیازی نیست)
 • کپی از برنامه سفر یا بلیط سفر
 • همه متقاضیان باید اطلاعات بیومتریک (۱۰ اثر انگشت) را نیز ارائه دهند. برای انجام این کار باید به سفارت اتریش در کشور خود مراجعه کنند.

در پایان باید گفت که کشور اتریش به دلیل برخورداری از دانشگاه های رایگان و سیستم آموزشی با کیفیت و مطرح در سطح جهان و امنیت بسیار بالا مکان ایده آلی برای تحصیل می باشد. شایان ذکر است که پس از فارغ التحصیلی به مدت یک سال دیگر با اخذ مجوز کار می توانید به دنبال کار باشید و در حرفه مورد نظر خود مشغول به کار شوید و سپس مقیم این کشور شوید.

 

برای دریافت اطلاعات مربوط به کشور اتریش، کلیک کنید..

مشاوره با پرشین مهاجر

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :