درباره بلغارستان

یک کشور کوچک با جمعیتی بیش از ۷ میلیون نفر (بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد) که در شبه جزیره باکان واقع شده است، بلغارستان یکی از کشور های قدیمی اروپا است که در سال ۶۸۱ تاسیس شده است و در گذشته بخشی از امپراتوری عثمانی محسوب می‌شد به همین دلیل فرهنگ آن ترکیبی از فرهنگ ترکی و اروپایی است. بین سال های ۱۹۴۶ و ۱۹۸۹ دولت کمونیستی تک حزبی بر این کشور حاکم بود ولی از آن به بعد به صورت جمهوری دموکرات اداره می شود. بلغارستان در سال ۲۰۰۷ به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است. بلغارستان با کشورهای یونان، ترکیه، رومانی، صربستان و جمهوری مقدونیه همسایه است.

شهرهای مهم بلغارستان

صوفیه (Sofia)

پایتخت و بزرگترین شهر بلغارستان صوفیه است که با نزدیک به ۲ میلیون نفر جمعیت در غرب کشور واقع شده است. صوفیه یکی از قدیمیترین پایتخت‌های اروپاست که قدمت تاریخی آن به قرن ۸ میلادی بازمی‌گردد. بانک های بزرگ ملی و بین المللی و نیز دفاتر شرکتهای مهم بین المللی و ملی در صوفیه متمرکز شده‌اند و صوفیه را می‌توان مهمترین مرکز مالی،اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بلغارستان نامید.

پلوودیو (Plovdiv)

پلوودیو دومین شهر بزرگ کشور است که جمعیتی حدود ۳۵۰۰۰۰ نفر دارد و یکی دیگر از شهرهای قدیمی اروپایی محسوب می شود (قدیمی تر از رم، آتن، کارتاژ و قسطنطنیه ) که از لایه های فرهنگی مختلف تشکیل شده است. پلوودیو واقعا یک شهر زیبا است که دارای پارک ها، باغ ها، موزه ها و سایت های باستان شناسی بسیار است. یکی از مناظر قابل توجه این شهر تئاتر کهن رومی است که الان هم گهگاهی برای نمایش های در فضای باز استفاده می شود.

ویلیکو تارنوو ( Veliko Tarnovo )

در میان اماکن باستانی بلغارستان، شهر ویلکوو تارنوو تاریخی به قدمت بیش از ۵۰۰۰ سال دارد و  قبل از سلطنت عثمانی برای چندین قرن پایتخت بلغارستان بوده است. ویلیکو به عنوان دژ تسخیر ناپذیر بلغارستان شناخته میشده است. امروزه مهمترین اثر تاریخی حائز اهمیت در ویلیکو تارنوو قلعه نظامی قرون وسطی به نام تساروت است که در بالای شهر قرار دارد و از سه طرف توسط رودخانه یانترا احاطه شده است. تمام کسانی که به دوره قرون وسطی علاقه مندند باید از قلعه نظامی در شهر قدیمی ویلیکو دیدن کنند.

بلاگووگراد  ( Blagoevgrad)

شهر کوچک و زیبای بلاگووگراد در قسمت جنوبی بلغارستان قرار دارد. یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری بلغارستان، صومعه ریلا که در قرن دهم میلادی کشف شد، با این شهر نیم ساعت فاصله دارد. بلاگووگراد تقریبا شهر کوچکی است ولی زندگی پویا و پر جنب و جوشی دارد.

اقتصاد بلغارستان

بیشتر اقتصاد این کشور بر مبنای کشاورزی است تا صنعت، زیرا بلغارستان کشوری بسیار حاصلخیز می باشد. تولید در تعاونی های بزرگ مکانیزه متمرکز است واحد پول بلغارستان لو ( lev) باعلامت اختصاری BGN می باشد هر چند در حال حاضر یورو هم در این کشور بعنوان پول قابل معامله در همه جا پذیرفته می شود. همچنین خارج و وارد کردن پول بلغاری به این کشور ممنوع است. از لحاظ تبدیل ارز خارجی محدودیتی وجود ندارد و میزان صادرات و واردات برابر است.
سیاست بلغارستان

در بلغارستان رئیس‌جمهور که رئیس حکومت است با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شود. رئیس‌جمهور در بلغارستان رئیس نیروهای مسلح هم هست. از سال ۲۰۱۴ میلادی بویکو بوریسف نخست‌وزیری این کشور را به عهده دارد. او ریاست هیات دولت که متشکل از ۲۰ وزیر است را به عهده دارد. ۲۴۰ عضو مجمع ملی هر پنج سال تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه با رای تمامی افراد بالغ انتخاب می‌شوند. رئیس جمهور که مستقیماً برای ۵ سال انتخاب می‌شود نخست وزیر و شورای وزیرانی را انتصاب می‌کند که از حمایت اکثریت در مجمع برخوردار هستند.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :