درباره پرتغال

پرتغال غربی‌ترین کشور سرزمین اصلی اروپاست و خاک پرتغال به همراه تنها همسایه خود اسپانیا شبه‌جزیره ایبری را تشکیل می‌دهد. پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس محدود شده‌است و دو مجمع‌الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس نیز جزء خاک پرتغال هستند.

پرتغال در سال ۱۱۳۹ میلادی اعلام پادشاهی مستقل کرد. گرچه امپراتوری بزرگی که با کوشش دریانوردان پرتغالی به وجود آمده بود بعداً روی به افول نهاد، آنچه هنوز برجای مانده به حدی است که امروزه دولت پرتغال سومین کشور بزرگ مستعمراتی جهان به شمار می‌رود.

جمعیت این کشور در حدود 10,500,000 نفر می باشد. تقریبا 20% جمعیت در پایتخت زندگی می کنند که لیسبون نام دارد.

در خصوص پایتخت این کشور یعنی شهر لیسبون باید گفت که بیش‌ترین ثروت کشور پرتغال را در خود ذخیره کرده و از شهرهای مهم اتحادیهٔ اروپا به‌شمار می‌آید؛ به‌طوری که ۴۵درصد از کل تولیدات کشور به این ناحیه اختصاص دارد. شهر لیسبون قطب سیاسی پرتغال بوده و دولت این کشور در این شهر مستقر شده‌است.
دیگر شهرها و حوزه ها  شاملِ Porto ,Braga ,Aveiro ,Leira و Faro می باشد.
عضویت در شینگن
این کشور عضو شینگن است که بدین وسیله به دارندگان ویزای شینگن امکان می دهد تا بین 26 کشور عضو  آن آزادانه در سفر باشند. پیمان شینگن که در 14 ژوئن 1985 امضاء گردید به کشورهای عضو امکان می دهد که به عنوان یک کشور واحد پیرامون سفرهای بین المللی عمل کنند و کنترلهای مرزی داخلی وجود نداشته باشد.
آب و هوا
این کشور آب و هوایی مدیترانه ای  دارد و یکی از گرم ترین کشورهای اروپایی است. میانگین سالانه دما در بخش اصلی این کشور از 12 درجه سیلیسیوس (  درجه 53.6 فارنهایت) در مناطق کوهستانی تا 18 درجه سیلیسیوس ( 64.4 درجه فارنهایت) در جنوب و حوزه  رودخانه گودی یانا  متغیر می باشد. بالاترین دما در تابستان ممکن است به بیش از 45 درجه سیلیسیوس ( 113 درجه فارنهایت) برسد.

پرتغال 70% از انرژی خودش را از منابع تجدید پذیر همچون باد، خورشید و سدهای آبی تامین میکند.

زبان
زبان  رسمی پرتغالی است و 80% جمعیت به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند.
شیوه آموزش
سیستم آموزشی بدین صورت تقسیم می گردد: کودکستان ( کودکان زیر 6 سال) ، آموزش پایه ( 9 سال، اجباری) ، آموزش متوسطه ( 3 سال، تا کلاس دوازدهم) و آموزش عالی ( دانشگاه و پلی تکنیک) . سیستم مدرسه عمومی ( کلاسهای 1 تا 12 ) برای شهروندان و ساکنان رایگان می باشد.

مدارس خصوصی بسیاری در شهر ساحلی Cascais  واقع شده است که با سیستم قطار به لیسبون متصل می باشد و به زبان انگلیسی تدریس می کنند. بزرگترین دانشگاه پرتغال، دانشگاه پرتو، یکی از برترین دانشگاهها در اروپا است. این دانشگاه در رشته های معماری، دندانپزشکی، اقتصاد، مهندسی، هنرهای زیبا، حقوق، پزشکی، داروسازی، علوم ، مدیریت و تجارت دانشجو می پذیرد.

سیستم بهداشت

  توسط سه سیستم غیر مجزا مشخص می شود: خدمات سلامت ملی(National Health Service)، طرح بیمه سلامت اجتماعی ویژه برای حرفه های مشخص ( سیستمهای فرعی)  و سیستم بیمه سلامت داوطلبانه خصوصی . سرویس سلامت ملی( NHS)پوشش سراسری دارد. افزون براین، حدودا 25% جمعیت توسط سیستمهای فرعی پوشش داده شده اند. 10% از بیمه خصوصی استفاده می کنند و 7% دیگر از بودجه متقابل استفاده می کنند
طبق آمارگیری Economist Intelligence Unit  پرتغال از نظر کیفیت زندگی در جایگاه نوزدهم دنیا قرار داشته و جایگاه این کشور پیش از کشورهای پیشرو در زمینه های اقتصادی و تکنولوژیکی قرار دارد. مانندِ فرانسه، آلمان، بریتانیا و کره جنوبی.
اقتصاد
از سال 1990 ، مدل توسعه اقتصادی پرتغال تغییر کرد. این تغییر به آرامی صورت گرفت و پایه های اقتصاد از مصرف عمومی روی صادرات، سرمایه گذاری خصوصی و توسعه بخش تکنولوژی برتر متمرکز شده است. تجارت این کشور بیشتر مبتنی بر صنایع سنتی مانند :منسوجات، پوشاک، کفش، چوب پنبه ( پرتغال 70% از چوب پنبه جهان را تولید و صادر میکند)، تولیدات چوبی و نوشیدنی ها می باشد.
پول رایج یورو است و بانکها با سیستم اروپایی اداره می گردند و بانک مرکزی پرتغال بخش اصلی بانکهای مرکزی اروپا می باشد.
بیشتر صنایع، تجارتها و سرمایه گذاریها در لیسبون و پرتو و مناطق وابسته به پایتخت متمرکز شده است. بخش های Aveiro, Braga,Coimbra  و Leiria  بزرگترین مراکز اقتصادی پس از دو منطقه اصلی وابسته به پایتخت می

باشند.

در سال ۲۰۱۴، پرتغال رسما اعلام کرد که از بحران اقتصادی خارج شده است. همچنین دولت میانه‌گرا که در نوامبر سال ۲۰۱۵ به قدرت رسید، اعلام نمود که بودجه سال ۲۰۱۶ را بدون در نظر گرفتن ریاضت اقتصادی تدوین می‌نماید.

 

فرم مشاوره با پرشین مهاجر

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :