برنامه مهاجرت استانی کبک

نیروهای کار متخصصی که قصد دارند با سکونت در کِبک ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت کنند باید تمامی شرایط مورد نیاز  دو مرحله گزینش و پذیرش را داشته باشند. گزینش داوطلبان بر عهده دولت کِبک است. متقاضیان می‌توانند پیش از اقدام برای دریافت گواهی گزینش کِبک، احتمال گزینش خود را با استفاده از ابزار ارزیابی آنلاین وب‌سایت اداره مهاجرت کِبک بررسی نمایند.

متقاضیانی که توسط اداره مهاجرت کِبک برگزیده می‌شوند گواهی گزینش کِبک (Certificat de sélection du Québec) را دریافت می‌کنند و سپس می‌توانند درخواست ویزای اقامت دائم کانادا را به اداره شهروندی و مهاجرت کانادا ارسال کرده و پس از پذیرفته شدن توسط دولت فدرال و انجام معاینات و آزمایشات پزشکی و نیز پشت سر گذاشتن تحقیقات و بررسی‌های امنیتی، اقامت دائم کانادا را کسب کنند. توجه داشته باشید که در هر دو مرحله گزینش و پذیرش نیازمندی‌ها و شرایطی نیز برای اعضای خانواده متقاضی وجود دارد که باید توسط ایشان احراز شود.

گزینش

در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که شرایط و نیازمندی‌های گزینش نیروهای کار متخصص توسط دولت کبک با شرایط گروه مهاجرتی نیروهای کار متخصص فدرال متفاوت است. نیروهای کار متخصصی که قصد دارند به کِبک مهاجرت کنند باید حداقل مدرکی معادل دیپلم دبیرستان یا دیپلم فنی حرفه‌ای ایالت کبک داشته باشند.

صلاحیت نیروهای کار متخصص متقاضی مهاجرت به کِبک بر اساس ۱۰ عامل زیر بررسی می‌گردد:

 معیار گزینش امتیازات

تحصیلات

حداکثر ۲۶ امتیاز

سابقه کار

حداکثر ۸ امتیاز

سن

حداکثر ۱۶ امتیاز

دانش زبان

حداکثر ۲۲ امتیاز

زندگی و داشتن بستگان در کبک

حداکثر ۸ امتیاز

مشخصات همسر

حداکثر ۱۷ امتیاز

پیشنهاد کار تائید شده

حداکثر ۱۰ امتیاز

امتیاز قبولی مربوط به قابلیت اشتغال برای افراد مجرد

۴۳

امتیاز قبولی مربوط به قابلیت اشتغال برای متاهلین

۵۰

فرزندان

حداکثر ۸ امتیاز

خودکفایی مالی

حداکثر ۱ امتیاز

امتیاز قبولی اولیه برای افراد مجرد

۵۰

امتیاز قبولی اولیه برای متاهلین

۵۹

متقاضی مجرد باید حداقل ۵۰ امتیاز و متقاضی متاهل که تمایل دارد به همراه همسرش به کِبک مهاجرت کند باید حداقل ۵۹ امتیاز کسب کند تا واجد شرایط اقدام تحت گروه مهاجرتی نیروی کار متخصص کِبک باشد. جزییات مربوط به نحوه امتیازدهی بر اساس هریک از عوامل فوق به قرار زیر است:

تحصیلات و آموزش: حداکثر امتیازی که می‌توان از این عامل کسب کرد ۲۶ امتیاز است که بر اساس دو زیرگروهی که در جداول زیر خلاصه شده‌اند قابل اختصاص دادن است:

تحصیلات و مدارج علمی

امتیاز

دیپلم دبیرستان

۲

دیپلم دبیرستان (فنی و حرفه‌ای) یا دیپلم دبیرستان‌های کِبک

۶

گواهینامه غیر دانشگاهی حداقل ۲ ساله

۴

مدرک فنی حرفه‌ای حداقل ۱ ساله یا ۲ ساله

۶

مدرک فنی حرفه‌ای حداقل ۳ ساله

۸

مدرک دانشگاهی حداقل ۱ ساله

۴

مدرک دانشگاهی حداقل ۲ ساله

۶

لیسانس یا مدرک دانشگاهی حداقل ۳ ساله

۱۰

فوق لیسانس

۱۲

دکترا

۱۴

 علاوه بر نوع مدرک تحصیلی، به رشته تحصیلی متقاضی نیز بسته به اینکه رشته تحصیلی وی در کدام بخش از فهرست طبقه بندی شده رشته‌های تحصیلی قرار دارد یا به عبارت دیگر بر اساس اینکه رشته تحصیلی وی تا چه حد مورد نیاز بازار کار ایات کِبک است، امتیاز تعلق می‌گیرد:

جایگاه رشته تحصیلی در فهرست طبقه بندی شده

امتیاز

بخش A

۱۲

بخش B

۹

بخش C

۶

بخش D

۲

بخش E، F، یا G

۰

فهرست طبقه بندی شده رشته‌های تحصیلی که تاریخ انتشار آخرین نسخه آن به مارس سال ۲۰۱۷ باز می‌گردد بر مبنای تقاضای بازار کار کِبک تنظیم شده است و ممکن است هر زمانی در آینده تغییر کند.

تجربه کار: حداکثر امتیازی که می‌توان بر اساس این عامل کسب کرد ۸ امتیاز است و تجربه کاری ارائه شده باید در طی پنج سال قبل از تاریخ اقدام کسب شده باشد. داشتن سابقه کار شرط لازم برای اقدام تحت گروه مهاجرتی نیروی کار متخصص کِبک است و تنها استثنا شامل حال کسانی است که از یک موسسه آموزش عالی کِبک فارغ التحصیل شده‌اند و هنوز سابقه کاری کسب نکرده اند که از این فاکتور ۱ امتیاز کسب می‌کنند. میزان امتیازات بر اساس جدول زیر محاسبه می‌گردد:

میزان سابقه کار

امتیاز

کمتر از ۶ ماه

۰

بیشتر از ۶ ماه ولی کمتر از ۲ سال

۴

۲ سال یا بیشتر ولی کمتر از ۴ سال

۶

۴ سال یا بیشتر

۸

سن: حداکثر امتیاز قابل دریافت از عامل سن ۱۶ امتیاز است که بر اساس جدول زیر به متقاضی اختصای می‌یابد:

سن

امتیاز

۱۸ تا ۳۵ سال

۱۶

۳۶ سال

۱۴

۳۷ سال

۱۲

۳۸ سال

۱۰

۳۹ سال

۸

۴۰ سال

۶

۴۱ سال

۴

۴۲ سال

۲

۴۳ سال یا بیشتر

 ۰

مهارت‌‌های زبان: متقاضی می‌تواند با دانستن زبان انگلیسی و فرانسه امتیاز بگیرد. بر اساس میزان مهارت متقاضی در زبان فرانسه حداکثر ۱۶ امتیاز و بر اساس سطح مهارت وی در زبان انگلیسی حداکثر ۶ امتیاز به وی تعلق می‌گیرد.

اقامت قبلی در کِبک و داشتن خویشاوند نزدیک در این ایالت: همانگونه که در جداول زیر ملاحظه می‌فرمایید، اقامت قبلی در کِبک یا داشتن خویشاوند نزدیکی که شهروند کانادا یا مقیم دائم این کشور است و در ایالت کِبک سکونت دارد تا حداکثر ۸ امتیاز برای متقاضی به ارمغان می‌آورد:

اقامت قبلی در کبک:

امتیاز

اقامت به علت تحصیل و به مدت حداقل یک ترم کامل تحصیلی

۵

اقامت به علت کار و به مدت حداقل ۳ ماه

۵

اقامت به دلایل دیگر و به مدت حداقل ۲ هفته و کمتر از ۳ ماه

۱

اقامت به دلایل دیگر و به مدت بیش از ۳ ماه

۲

داشتن خویشاوند نزدیک در کبک:

امتیاز

همسر

۳

فرزند، پدر یا مادر، برادر یا خواهر

۳

پدر بزرگ یا مادر بزرگ

۳

عمو، عمه، خاله، دایی، برادر زاده یا خواهر زاده

۰

ویژگی‌های همسر (حداکثر ۱۷ امتیاز): در صورتی که همسر متقاضی به همراه وی به کِبک وارد و در این ایالت زندگی کند عواملی همچون تحصیلات، رشته تحصیلی، و سن همسر تا حداکثر ۱۱ امتیاز و سطح مهارت همسر در زبان فرانسه تا حداکثر ۶ امتیاز را به متقاضی اختصاص دهد. جداول زیر نحوه این امتیاز دهی را مشخص می‌کنند.

تحصیلات و مدارج علمی همسر

امتیاز

دیپلم دبیرستان

۱

دیپلم دبیرستان (فنی و حرفه‌ای)

۲

گواهینامه غیر دانشگاهی حداقل ۲ ساله

۱

مدرک فنی حرفه‌ای حداقل ۱ ساله یا ۲ ساله

۲

مدرک دانشگاهی حداقل ۱ ساله

۱

مدرک دانشگاهی حداقل ۲ ساله

۲

لیسانس یا مدرک دانشگاهی حداقل ۳ ساله

۳

فوق لیسانس

۴

دکترا

۴

جایگاه رشته تحصیلی همسر در فهرست طبقه بندی شده

امتیاز

بخش A

۴

بخش B

۳

بخش C

۲

بخش D

۱

بخش E، F، یا G

۰

سن همسر

امتیاز

۱۸ تا ۳۵ سال

۳

۳۶-۳۹ سال

۲

۴۰-۴۲ سال

۱

۴۳به بالا

۰

 توانایی پرداخت مخارج زندگی در ماههای اولیه سکونت: متقاضی باید بتواند مخارج خود و اعضای خانواده‌اش را برای حداقل سه ماهه اول سکونت در کِبک بپردازد که شامل ۱ امتیاز می شود.

پیشنهاد کار تایید شده: اگر متقاضی پیشنهاد کار معتبری از یک کارفرمای کِبکی داشته باشد تا حداکثر ۱۰ امتیاز از این فاکتور کسب می‌کند. پیشنهاد کار اگر از کارفرمایی در ناحیه شهری مونترال باشد ۸امتیاز و اگر از طرف کارفرمایی خارج از ناحیه شهری مونترال صادر شده باشد ۱۰ امتیاز به متقاضی اختصاص می‌یابد.

فرزندان وابسته: تعداد فرزندان وابسته متقاضی که همراه وی به کِبک وارد می‌شوند از مواردی است که در ارزیابی پرونده مد نظر قرار می‌گیرد (هر فرزند ۱۲ ساله یا کوچکتر ۴ امتیاز و هر فرزند ۱۳ تا ۱۸ساله ۲ امتیاز به همراه خواهد داشت – حداکثر امتیازی که متقاضی می‌تواند از این قسمت کسب کند ۸ امتیاز است).

پذیرش

مرحله پذیرش برای نیروی کار متخصصی که از سوی دولت کِبک انتخاب شده و گواهی گزینش کِبک را دریافت کرده است با ارسال تقاضای اقامت دائم کانادا به دفتر ویزا یا سفارت کانادا آغاز می‌گردد. متقاضی ( و اعضای خانواده وی صرفنظر از این که وی را در مهاجرت به کانادا همراهی می‌کنند یا خیر) باید مجموعه‌ای از آزمایشات و معاینات پزشکی را انجام دهند و از نظر تحقیقات امنیتی که توسط دولت فدرال صورت می‌پذیرد مشکلی نداشته باشند. پس از اینکه تمام شرایط مورد نیاز احراز گردید، دولت کانادا ویزای اقامت دائم متقاضی را صادر می‌کند.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :