کانادا، با وسعتی بیش از وسعت ایالات متحده آمریکا و سی و سه میلیون جمعیت دومین کشور بزرگ دنیا با ۹،۲۱۵،۴۳۰ کیلومتر مربع وسعت است و از جنوب به آمریکا، از غرب به اقیانوس آرام، از شمال غربی به آلاسکا، از شمال به خلیج بافین و اقیانوس منجمد شمالی و بالاخره از شرق به اقیانوس کبیر محدود شده است. پهناوری کانادا بیشتر از ۷۰۰۰ کیلومتر است. سفر زمینی از هالیفاکس تا ونکوور حدود ۷ روز طول می کشد. این در حالی است که همین مسیر به صورت هوایی حدود ۷ ساعت به طول می انجامد.

جغرافیای کانادا

کانادا از مجموعه ۱۰ استان و ۳ سرزمین و در ۵ منطقه اصلی به نام های Atlantic، Central، North، Prairies و West Coast تشکیل شده است. فرهنگ و جمعیت هر یک از این بخش‌ها متفاوت و نمایانگر تصویری متفاوت از این کشور پهناور می باشد.

منطقه آتلانتیک از مجموعه استان های Prince Edward Island، New Foundland and Labrador Brunswick، و Nova Scotia تشکیل گشته است. ماهیگیری،‌ کشاورزی، جنگلداری، استخراج معدن و توریست از مهمترین فعالیت های این منطقه به شمار می روند.

کانادای مرکزی از مجموعه استان های Ontario و Quebec تشکیل گشته است. این منطقه پرجمعیتترین ناحیه در کشور کانادا است. انتاریو و کبک جمعا بیشتر از سه چهارم کل محصولات کانادا را تولید میکنند.

Prairies از مجموعه استانهای Manitoba، Saskatchewan و Alberta تشکیل شده است. بیشتر زمین های این ناحیه صاف و بارور و برای کشاورزی ایده آل هستند. همچنین این زمینها غنی از منابع انرژی است. این منطقه از کوههای راکی آغاز شده و در غرب آلبرتا به پایان میرسد. سلسله جبال راکی شامل بلندترین قلل آمریکای شمالی است.
سواحل غربی همان استان British Columbia است که به دلیل دامنه ها و جنگلهای بسیار زببایش مشهور میباشد. منابع طبیعی این استان از قبیل چوب و ماهیگیری برای اقتصاد کشور بسیار مهم است. از دیگر فعالیتهای مهم این استان میتوان میوه کاری و توریسم را نام برد.

منطقه شمال از مجموعه سه سرزمین Yukon, Northwest Territoriesو Nunavut تشکیل شده است. این منطقه یک سوم زمین های کانادا است که دارای منابع مهمی چون نفت، گاز طبیعی، طلا، روی و سرب میباشد.

کانادا مناطق وسیعی از طبیعت بکر با جمعیت پراکنده دارد که شامل کوهستان، جنگل(یک سوم کشور)، توندرا، مرغزار و صحرای قطبی در شمال و غرب است. تقریباً ۸ درصد از این کشور متشکل از دریاچه های آب شیرین است که شامل چهار دریاچه از بزرگترین دریاچه های دنیاست.

کانادا دارای ۶ منطقۀ زمانی است. شرقی ترین ساعت استاندارد آن در منطقۀ نیوفاندلند، سه ساعت و نیم از ساعت جهانی (GMT) عقبتر و غربیترین ساعت استاندارد آن واقع در پسیفیک، هشت ساعت عقبتر از ساعت جهانی میباشد. برای استفادۀ بهینه از روشنایی روز در اولین یکشنبۀ ماه آوریل تا آخرین یکشنبۀ ماه اکتبر، ساعت در سراسر کشور یک ساعت جلو کشیده میشود و پس از این مدت دوباره به حالت اول باز میگردد.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :