خود اشتغالی وضعیتی است که در آن فرد  بدون داشتن کار فرما و بر اساس تخصص خود برای خود کار می کند فرد خودشاغل به هیچ ارگان و سازمانی وابسته نمی باشد از سیطره‌ی استخدام کارفرما رها بوده و از آزادی عمل برخوردار می‌باشد.

این روش برای افرادی است که سابقه درخشانی  در زمینه ایجاد اشتغال دارند و میخواهند با تخصص خود کار کنند و می توانند در رشد اقتصادی کشور موثر واقع شوند در این میان کانادا با توجه به رشد منفی جمعیت خود و با هدف افزایش نیروی فعال جوان در صدد جذب این افراد توانمند از طریق خود اشتغالی می باشد.

برنامه مهاجرت خوداشتغالی در سطح فدرال (کل کانادا) و همین طور استانی (بخصوص استان کبک) وجود دارد و هر کدام شرایط متفاوتی دارند.

جهت مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی فدرال،  متقاضیان باید قصد و توانایی ایجاد یک کار برای خویش در کانادا را داشته باشند. و نشان دهند که شغل پیشنهادی درآمد کافی جهت تأمین زندگی خود و وابستگانش را تولید می کند. کشاورزان، ورزشکاران، هنرمندان، نمونه های این گونه متقاضیان می باشند.

متقاضی خوداشتغالی کبک باید قصد و توانایی ایجاد یا خرید یک شغل را در استان کبک کانادا، داشته باشد و کمک کافی به اقتصاد کانادا و کبک نماید. متقاضی باید نشان دهد که شغل پیشنهادی تولید درآمد کافی جهت تأمین زندگی خود و خانواده اش را می کند.

طبق این برنامه افرادی با  تخصص خاص که علاقه مند به کار در حرفه خودشان در کانادا هستند، می توانند به عنوان خوداشتغال در این کشور فعالیت کنند و اقامت دایم کانادا را برای خود و خانواده و فرزندان زیر ۱۹ سال خود کسب کنند. فرد خوداشتغال می بایست در یکی از سه زمینه زیر فعالیت داشته و دارای سوابق چشمگیر و رتبه های عالی در سطوح بالا باشد.

ورزشکاران و فعالان در زمینه امور ورزشی (ورزشکاران، مربیان، داوران مسابقات، مدیران برنامه های ورزشی و …)
هنرمندان و فعالان در زمینه امور هنری و فرهنگی (نویسندگان، موسیقی دانان، فیلم سازان، فیلمنامه نویسان، نقاشان، خوانندگان، تولید کنندگان صنایع دستی و …)
کشاورزان و فعالان در زمینه امور کشاورزی و دامی (دامداران، کشت کاران، زنبورداران، باغ داران، پرورش دهندگان طیور و …)
فرد خوداشتغال می بایست حداقل دو سال سابقه کار مرتبط در پنج سال گذشته، ارائه دهد و همچنین حداقل ۳۵ امتیاز از جدول امتیاز بندی کسب کند. ارائه عدم سو پیشینه و سلامت جسمانی فرد نیز الزامی است.

جدول امتیازبندی:

متقاضیان این روش می بایست توانایی و قصد انجام حرفه مورد نظر خود را در استان کبک کانادا داشته باشند و بتوانند شروط زیر را نیز فراهم کنند:

  • حداقل مبلغ صد هزار دلار کانادا، سرمایه خالص شخص متقاضی (و یا همسرش) باشد.
  • در حرفه ای که قصد راه اندازی در کبک را دارد، حداقل دو سال سابقه کاری داشته باشد.
  • کسب امتیاز حداقل ۴۴ برای افراد مجرد و امتیاز ۵۱ برای افراد متاهل
  • نشان دادن گواهی عدم سوپیشینه و سلامت کامل جسمانی

جدول امتیاز بندی به صورت زیر می باشد:

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :