نقشه ساسکاچوآن

ساسکاچوآن

مقدمه ای بر استان ساسکاچوآن

استان ساسکاچوآن

استان ساسکاچوآن (Saskatchewan) در قسمت سرسبز کانادا و در جوار مانیتوبا از سمت شرق و آلبرتا از سمت غربی می باشد. این استان پر آفتاب ترین استان در کانادا با میانگین 2500 – 2000 ساعت تابش آفتاب در سال می باشد. جمعیت این استان تقریباً یک میلیون نفر و جمعیت مرکز استان رجینا (Regina) تقریبا 200,000 نفر و ساسکاتون (Saskatoon) بزرگترین شهر این استان 230,000 نفر می باشد. در این استان 72 “ملت اولیه کانادا” ساکن هستند. کلاً علت جذب افراد به این منطقه در گذشته خاک حاصلخیز این استان بود. اما امروزه، اقتصاد رو به رشد و مدرن این استان عامل جذب مهاجران به ساسکاچوآن می باشد.

اقتصاد و کار در ساسکاچوآن

ساسکاچوآن در ناحیه سرسبز کانادا قرار دارد و تولید کننده 28 درصد غلات و بیش از 54 درصد گندم کشور می باشد. اگر چه کشاورزی با درآمد 2 میلیارد دلار در سال مهمترین بخش اقتصاد این استان محسوب می شود، ولی کارهای خدماتی از جمله موسسات مالی، بیمه، بنگاه های مسکن (3/3 میلیارد دلار) بخش مهمی در اقتصاد این استان می باشند.نرخ بیکاری 1/5 درصدی، کمتر از میانگین کانادا بوده و این استان را به محل خوبی برای کار تبدیل ساخته است. این استان همچنین دارای معادن غنی ( پتاس، اورانیوم، زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی) می باشد. ساسکاچوآن در صادرات پتاس (کود) مقام اول را در کانادا دارد.

سطح استاندارد زندگی در ساسکاچوآن

ساسکاچوآن با دارا بودن سطح بالای زندگی مهاجران را به سمت خود جذب می کند. میانگین درآمد خانواده 48,400$ و حداقل دستمزد 9.25$ در ساعت بوده که هر دو بالاتر از میانگین کانادا می باشند. هزینه زندگی در ساسکاچوآن کاملاً قابل استطاعت است. هزینه مسکن کمترین در کانادا بوده و منابع طبیعی موجود در استان هزینه انرژی را نیز پایین می آورد. این استان سومین استانی است که نرخ مالیات بر درآمد آن جزء کمترین (15 درصد استانی) می باشد. در ساسکاچوآن برنامه های اجتمایی را دولت فراهم می سازد بنابراین این امر کمک بزرگی به حفظ استاندارد زندگی تمامی ساکنان می کند.استاندار قبلی این استان آقای Tommy Douglas  که پدر بهداشت در کانادا نامیده می شود پیشرو حرکت خدمات بهداشتی رایگان جهانی می باشد که از آن تاریخ به بعد در کانادا انجام می پذیرد.

مسکن در ساسکاچوآن

استان ساسکاچوآن مناسب ترین شرایط خرید مسکن را برای مهاجران دارد. فقط 64 درصد ساکنان این استان در مراکز شهری سکونت دارد. قیمت یک خانه به طور متوسط بیشتر از 115,000$ بوده که پایین تر از میانگین نرخ هر شهر دیگری در کانادا است. قیمت متوسط خرید خانه در ساسکاچوآن  135,000$ می باشد. درصد میانگین درآمد خانوار با هزینه های مالکیت بین 18 – 30 درصد می باشد.

تحصیل در ساسکاچوآن

تمامی شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم می توانند از مهد کودک تا پایان دبیرستان از تحصیلات رایگان استفاده کنند. مدارس به صورت عمومی بوده و برنامه آموزشی به زبان های انگلیسی، فرانسوی و زبان اولین ملیت ها یا Metis ارائه می شود.فارغ التحصیلان دوره متوسطه در این استان می توانند از گزینه های متنوع برای ادامه تحصیل استفاده کنند. در این استان دو دانشگاه تحقیقاتی وجود دارد: دانشگاه Saskatchewan و دانشگاه Regina. این استان همچنین دانشگاه منحصر به فرد First Nations را دارا می باشد. شهریه متوسط این دانشگاه ها 5000$ است. برنامه های کارورزی به علاوه 9 کالج فنی منطقه ای و 50 مدرسه مهارت آموزی خصوصی برای علاقه مندان فراگیری مهارت، حرفه و فن در این استان وجود دارد.

بهداشت در ساسکاچوآن

طبق قوانین کانادا تمامی شهروندان کانادا از خدمات درمانی رایگان می توانند استفاده کنند. به عبارت دیگر اکثر هزینه های خدمات درمانی در کانادا به طور مستقیم از شهروند اخذ نمی گردد. البته خدمات غیر ضروری ماننند عمل زیبایی یا مراقبت های خاص از دندان تحت پوشش این خدمات نمی باشند. لیست خدمات غیر رایگان در هر استان متفاوت است. این استان اولین استانی بود که برنامه رایگان خدمات درمانی را به اجرا در آورد. هزینه بهداشتی عمومی سالانه معادل 3400 $ بوده که منطبق با میانگین کانادا می باشد.

تاریخچه ساسکاچوآن

تاریخ غنی این استان به بیشتر از 5000 سال پیش در زمان استقرار First Nations در این منطقه بر می گردد. از افتخارات این استان وجود جوامع Metis و First Nations  در کانادا می باشد. اولین گروه اروپایی در اواخر سال 1600 وارد این استان شدند که اکثر آنها کاشف یا تاجر پوست بودند. استان ساسکاچوآن در این زمان بخشی از منطقه شمال غربی بود که این منطقه بیشتر کانادای مدرن را تشکیل می داد.خیلی زود پس از کنفدراسیون شدن کانادا در سال 1867، مهاجرت به این منطقه آغاز شد. بدلیل وسعت منطقه غیر مسکونی، دولت کانادا در سال 1872 قانون Dominion Lands را وضع کرد که به مهاجران جدید اجازه می داد تا در صورت پاکسازی زمین و انجام کار تولیدی در آن، صاحب آن شوند. نتیجه این قانون جدید، هجوم مهاجران از سراسر جهان بخصوص اروپای شرقی به این استان بود.در زمان استان شدن ساسکاچوآن در سال 1905 ده ها زبان مختلف در این استان صحبت می شد.

فرهنگ ساسکاچوآن

این استان دارای چندین فرهنگ مختلف می باشد که نتیجه مهاجرت اقوام گوناگون به این منطقه است. در اواخر قرن نوزده افراد زیادی از اکراین و امپراطوری سابق اتریش وارد این استان شدند. از آنجایی که بیشتر گروه های مهاجر به کانادا از جمله Douhkobor بدلیل فشارهای مذهبی از کشور خود فرار کرده بودند، سنت و فرهنگ خود را در کانادا زنده نگه داشتند. نتیجه این عمل مجموعه فرهنگی متنوع زنده در این استان است که گرمابخش این منطقه می باشد.با وجود توسعه اقتصادی، کشاورزی در این استان به صورت بخش مهمی از فرهنگ استان باقی مانده است. ساکنین اولیه این استان با مشقت فراوان دست به دست هم دادند و با پاکسازی زمین ها آن را به سرزمینی حاصلخیز تبدیل ساختند و این رویه تا به حال ادامه داشته است. اگرچه امروز این منطقه به استانی مدرن و شهری تبدیل گشته ولی روحیه سنتی کشاورزی فضای دلپذیری به این استان بخشیده است.

جمعیت در ساسکاچوآن

تقریباً نزدیک به 970000 نفر در این استان سکونت دارند. بالغ بر 35 درصد در روستا زندگی می کنند که بالاترین آمار در کانادا است. مابقی در حدود نیمی از جمعیت کل استان در دو شهر (Saskatoon (230000 نفر و (Regina(200000 نفر  زندگی می کنند. این استان با حفظ نرخ رشد جمعیت از طریق مهاجرت به امید جذب سالانه حداقل 5000 مهاجر در آینده ای نزدیک می باشد.بدلیل رشد سریع مهاجرت در اوایل قرن نوزدهم تا به امروز این منطقه دارای ملیت های مختلف شده است. ملیت های مهم در این منطقه آلمانی، ایرلندی، اکراینی، First Nations، اسکاتلندی ، انگلیسی، فرانسوی، Netis ، نروژی و چینی می باشند. بیشتر جمعیت ساسکاچوآن در نیمه جنوبی استان سکونت دارند.

مهاجرت به ساسکاچوآن

مهاجرت یک عامل مهم در شکل گیری فرهنگ و تاریخچه این استان می باشد. در ضمن، مهاجرت عامل افزایش جمعیت استان در آینده محسوب می شود. این استان درصدد جذب مهاجر (حداقل 5000 نفر در سال) جهت رشد اقتصادی می باشد. یکی از روش های جذب مهاجر برنامه انتخابی استانی PNP است که روند جذب مهاجر به این استان را سرعت می بخشد. در این برنامه برای متخصصین ، تجار و دانشجوی بین المللی امتیازاتی محسوب شده  است .

دولت ساسکاچوآن

دولت کانادا در یک سیستم فدرال عمل می کند که بر برخی امور متعلق به دولت ملی در اوتاوا و برخی دیگر تحت کنترل دولت های استانی، کنترل دارد. استان ساسکاچوآن مجلس انتخابی دموکراتیک خود را دارد. (Saskatchewan Legislative Assembly) که در شهر مرکزی Regina واقع شده است. 58 نماینده در این مجلس کار می کنند که هر یک خدمتگذار یک ناحیه خاص است.این استان به طور کل تمایل به جناح چپ و NDP دارد و در 6 دهه پیشین قدرت در دستان این جناح بوده است. استاندار Lorne Calvert  اولین کسی بود که بیمه رایگان خدمات بهداشتی را معرفی کرد.

شهرهای اصلی ساسکاچوآن

رجینا (Regina)

رجینا مرکز و دومین شهر بزرگ استان بوده و جمعیت آن حدوداً 200000 نفر می باشد. علاوه بر اقتصاد خدماتی، Regina از صنایع مربوط به منابع طبیعی اطراف شهر سود می برد. در ضمن با حمایت دانشگاه Regina، Research Park  این شهر مرکز نوآوری و فن آوری شده است.این شهر در سال 1882 به نام ملکه Victoria Regina  در انگلستان نام گرفت. نام قبلی آن Pile-Of-Bones  بود. قبل از آن که ساسکاچوآن به استان تبدیل شود، Regina ستاد مناطق شمال غربی بوده است. در سال 1906 کمی بعد از استان شدن ساسکاچوآن این شهر مرکز استان شد.رجینا با داشتن شرایط مناسب مسکن و هزینه های پایین زندگی مکانی مناسب جهت سکونت می باشد. این شرایط مناسب موجب جذب مهاجر و وجود ملیت های مختلف در این شهر شده است. در حقیقت این تنوع فرهنگی باعث شد تادر سال 2004 از Heritage Canada عنوان “پایتخت فرهنگی کانادا ” را کسب کند.

ساسکاتون (Saskatoon)

ساسکاتون با جمعیت بالغ بر 230000 نفر بزرگترین شهر این استان است. به لطف اقتصاد رو به رشد، جمعیت این شهر از شهر مرکزی Regina در اواسط دهه 1980 فراتر رفت. اغلب از این شهر با نام “پاریس مرغزارها” یاد می کنند. رودخانه South Saskatchewan  این شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است و خط افق زیبایی به آن می دهد.اقتصاد این شهر از کشاورزی و معدن به سمت فن آوری و خدمات مالی تغییر شکل داده است. Saskatoonسرآمد بیوتکنولوژی کشاورزی در جهان بوده و سالانه جذب کننده سرمایه های شرکت های درجه یک دارویی جهان می باشد. این دانشگاه Saskatchewan  که یک دانشگاه تحقیقاتی جامع می باشد در این شهر واقع شده است.تنوع فرهنگی ساسکاتون موجب پیدایش جشنواره های مردمی مخصوصاً در تابستان می شود. از این جشنواره های مردمی می توان به جشنواره جاز، جشنواره بین المللی  Fringe و جشنواره شکسپیر در ساسکاچوآن اشاره کرد که هر ساله جذب کننده توریست از کانادا و سراسر جهان می باشد.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :