انواع دلار کانادا

پول و بانک‌داری در کانادا

کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست و درآمد ناخالص داخلی آن به حدود یک تریلیون دلار بالغ می شود که این درآمد ناخالص داخلی به طور سرانه ۳۰,۰۰۰ دلار است. با محاسبه درآمد ناخالص ملی (GNP)، کانادا در ردیف هفتم دنیا و همردیف ایالات متحده آمریکا و ثروتمندترین کشورهای اروپایی قرار می گیرد. نرخ پایه بانکی و نرخ وامها از حدود ۱۳ درصد و ۱۷ درصد در سال ۱۹۹۰ به ترتیب ۳,۵ درصد و ۸,۷۵ درصد ( در اواسط سال ۱۹۹۹) کاهش یافت و این امر تجار و بازرگانان کانادایی را تشویق به توسعه کرد.

واحد پول رایج کانادا دلار است، که هر دلار ۱۰۰ سنت است . سکه های کانادایی به ترتیب ارزش:

۱ سنتی
۵ سنتی (penny)
۱۰ سنتی (nickel)
۲۵ سنتی (dime)
۵۰ سنتی (نیم دلار، که به ندرت دیده می شود.)
۱ دلاری
۲ دلاری

اسکناس ها به ترتیب ارزش ۵ دلاری، ۱۰ دلاری، ۲۰ دلاری، ۵۰ دلاری، ۱۰۰ دلاری و ۱۰۰۰ دلاری چاپ می شوند.
بهتر است قبل از ورود به کانادا تعدادی دلار کانادا تهیه کنید تا هم خود و هم خانواده تان با آن آشنا شوید. در اکثر جاها در کانادا می توانید از دلار آمریکا استفاده کنید.
نظام بانکداری کانادا تحت نفوذ “شش بانک بزرگ” صاحب امتیاز است که عبارتند از:

Canadian Bank of Commerce, Bank of Montreal, Canada Trust, Bank of nova Scotia, Royal Bank of Canada, Toronto Dominion Bank، که نود درصد سرمایه کل بانکها را تحت نظارت دارند. این شش بانک شبکه ارتباطی متشکل از ۸۰۰۰ شعبه دارند و خدمات بانکداری اینترنتی و تلفنی نیز ارائه می دهند. بانکهای محلی کوچکتر بسیاری نیز وجود دارند و بیش از ۴ بانک خارجی نیز در کانادا فعالیت دارند. بانکهای صاحب امتیاز بازار را از جهت اعتبار مشتریان تامین می کنند. مابقی وام توسط اتحادیه های اعتباری، شرکت های اعتبار وام مسکن و شرکت های بیمه عمر داده می شود. بانک کانادا که یک موسسه تحت نظارت حکومت مرکزی است و مستقیما مسئول سیاست گذاری آنی کشور است، نظام بانکداری کانادا را تنظیم می کند. بانک های کانادا مجاز به شرکت مستقیم در صنعت بیمه نیستند و نمی توانند در شعب خود (به جز شعبه بریتیش کلمبیا) خدمات بیمه ای ارائه دهند. البته بانک ها مجاز به تملک و خرید و فروش زمین از طریق شرکت های سهامی هستند و حتی می توانند بنگاه معاملات بانکی دایر نمایند.

کانادایی ها معمولا امور بانکی را در یکی از بانکهای خارجی یا بانکهای صاحب امتیاز، اتحادیه اعتباری یا شرکت اعتباری انجام می دهند. برای انجام عملیات بانکی از طریق اتحادیه های اعتباری باید عضو شوید. در این صورت برای گرفتن وام یا بهره کمتر، نسبت به وام ارائه شده بانکها، واجد شرایط هستید و می توانید از سود سالانه بانکها نیز استفاده کنید.
ساعت کار بانکهای عادی روزهای دوشنبه تا جمعه از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر (که بعضی جمعه ها تا ۶ بعد از ظهر هم باز هستند) و روزهای دوشنبه از ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر است. تمام بانکها در تعطیلات محلی استان و حکومت مرکزی، تعطیل هستند.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید :